Lasius niger-dziwne zachowanie

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Pawblo
Posty: 18
Rejestracja: pt 20 kwie, 2007
Lokalizacja: Kołobrzeg

ndz 22 kwie, 2007

Mam małe pytanko- Dlaczego wszystko co wystawie moim mrówkom na arenie do jedzenia pokrywają ziemią [kawałek jabłka]? Nie zanoszą tego do gniazda tylko natychmiast jedna z mrówek po zwęszeniu kąska wrzuca na niego grudki ziemi. Tak samo było gdy przygotowałem masę jajeczno miodową z witaminami odrazu nawrzucały do niej ziemi :?: Czy moim mrówkom nie pasuje serwowana prze zemnie dieta czy może jest to normalne? :?:
Z góry dzieki :D
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

ndz 22 kwie, 2007

Hodujesz Lasius niger czy Tetramorium caespitum? Murawka darniowiec specjalizuje się w zakopywaniu żarełka. Być może chce je w jakiś posób zamaskować aby zapach nie doszedł do konkurencji. To normalne
Mrówek
Posty: 158
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Sanok (Podkarpacie mrówczym rajem ;))

ndz 22 kwie, 2007

Ja <b>h</b>oduje sanguinee i mam to samo. Robią tak zarówno z pożywieniem, jak i z piciem.
Pawblo
Posty: 18
Rejestracja: pt 20 kwie, 2007
Lokalizacja: Kołobrzeg

ndz 22 kwie, 2007

Aha dzięki :D
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pn 23 kwie, 2007

Moje Flavus tak zrobiły z kawałkiem kiełbasy ;) Wyniosły do wyjścia i zasypały czym się dało ;p
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pn 23 kwie, 2007

u mnie fusca także zasypuje żarełko.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

pn 23 kwie, 2007

U mnie zarówno Formica fusca jak i L.niger zakopują wszelkie płynne jedzonko, dla mrówek to pewnie normalne :D Może robią to, żeby zmniejszyć ryzyko utonięcia w zbyt dużej ilości ciekłego pokarmu?
Awatar użytkownika
sebokozik
Posty: 28
Rejestracja: śr 02 lis, 2005
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

wt 24 kwie, 2007

W większości wypadków zasypywanie jedzenia przez mrówki wiąże się ze zmniejszaniem potencjalnego ryzyka utopienia się w nim robotnic :) Można jednak temu dość łatwo zaradzić serwując mrówką małe ilości pożywienia - proporcjonalnie do wielkości robotnic. Możliwe jest także, że pożywienie nie jest pierwszej świeżości :wink: lub w tym momencie kolonia nie potrzebuje jedzonka :wink:
Messor barbarus, Formica fusca, Formica cunicularia, Formica rufibarbis, Lasius niger, Lasius neglectus, Lasius flavus, Manica rubida.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

wt 24 kwie, 2007

zasypywanie polega na zaznaczeniu pokarmu iz nalezy on juz do jakiejś koloni i ma na celu zniechecenie potencjalnej "hieny" od gwizdnięcia papu. Pozatym świerzy zapach kolonii daje "hienie" do zrozumienia że w poblizu kręci sie właściciel. Co jakiś czas dosypywane sa nowe kamyczki ze świerzym zapachem.

Zaobserwowano na przykladzie Formica fusca i Lasius niger (hodowla łaczona)
rzepa żepa ziepa ziepa
ODPOWIEDZ