Dziwny współlokator L. fuliginosus

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pt 27 kwie, 2007

Niedaleko mnie w starym, pustym w środku (po pożarze), ale wciąż żywym drzewie jest olbrzymia kolonia Lasius fuliginosus. Gdziekolwiek się nie spojrzy widać robotnice. Niebyłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że mieszkają obok (nie wiem gdzie mają gniazdo dokładnie ale są też na całym drzewie tylko w stosunku 1 do 100 L. fuliginosus) inne mrówki. Oba gatunki jakby się nie zauważały. Co najciekawsze to mrówki tej nie ma (ten współlokator) w katalogu stronki http://myrmekologia.prv.pl/ przynajmniej wśród Polskich mrów. A może coś przeoczyłem? Opisze wam ją, może poznacie co to za gatunek.
Robo (nie wiem jak królowa) maluteńkie(2mm!) Odwłok i głowa czarne, a "środek" czerwony. Więcej nie powiem bo nie udało mi się złapać żadnej (szybkie to i w każdą szczeline wejdzie, a miałem przy sobie tylko pudełeczko)

Coś wam to mówi? Ciekaw jestem, może to jakaś pasożytująca na L. fuliginosus mrówa.

Pozdrawiam

PS: postaram się jutro złapać i lepiej opisze
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pt 27 kwie, 2007

Przypuszczam, że to Leptothorax. Te strachliwe mrówki nie stanowią zagrożenia dla kartonówki, natomiast gniazdując blisko niej mają zapewnione bezpieczeństwo :) Sprytne, nie? :D
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

sob 28 kwie, 2007

A może to jedna z Tapimona sp.? Piotr jest w posiadaniu koloni dziwnego gatunku co wyglada podobnie do opisywanego tutaj.
rzepa żepa ziepa ziepa
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

sob 28 kwie, 2007

Albert - te moje Tapinomki to gatunek z południa Europy - u nas raczej ich nie uświadczysz. Mrówa o której mowa to na 99% Leptothorax sp o którym mówi Mrówkolew ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

śr 02 maja, 2007

hmmm
ja bym raczej obstawial czterokropka - zauwazyles moze na odwlokach robotnic biale kropki ? czesto widywalem rowniez dolichoderuski prawie bezkropkowe.. duzo zalezy od genow...
pozdrawiam
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

czw 03 maja, 2007

PiotrG - nie ten gabaryt ;) Leptothoraxy bardzo często zaś mają właśnie takie ubarwienie (kiedyś przez godzinę szukałem z lupą kropek na odwłokach tych miniaturowych "doli" :D ).
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
ehx-ray
Posty: 223
Rejestracja: czw 12 kwie, 2007
Lokalizacja: Warszawa

czw 03 maja, 2007

hmmm, rzeczywiście dosyć podobne , ale nie przypominam sobie żeby miała takie kropki. Kurcze, musze się zebrać i chyba zabiore jedną robo. ze sobą. Obejrze pod szkłem powiększ. i dam dokładny opis.

pozdro
pozdro
ODPOWIEDZ