Pytanie zagadka

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

dzik
Posty: 49
Rejestracja: ndz 28 sie, 2005
Lokalizacja: Bytom

pt 25 maja, 2007

Przypomnialem sobie niedawno jak za czasow bajtla w Pilznie z babcia zbieralem orzechy wloskie w sadzie i w jednym z orzechow byla odmienna zawartosc, a mianowicie jak teraz mi sie zdaje kolonia jakiegos gatunku mrowki, bylo ich tam dosc sporo. Macie moze pojecie co to mogla byc za mala mrowca co to w orzechu siedziala?

A teraz drugie pytanie. Do szczescia mego brakuje mi T. caespitum - smieszna malutka mrowka, tylko mam duze problemy ze znalezieniem jakiego kolwiek jej stanowiska w Bytomiu, za to pelno tego talatajstwa L. niger ale to raczej oczywiste. A murawka to ponoc bardzo pospolity gatunek szczegolnie w miastach. Macie moze jakies rady jak wyweszyc ta mrowke?

Pozdrawiam.
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

pt 25 maja, 2007

Ja miałem ten sam problem z T. caespitum bo nigdzie nie mogłem znaleźć jego stanowiska. Potem okazało się, że pod samym wejściem do bloku znajduje się gigantyczna kolonia! Najlepiej szukać gniazda na chodniku, który przez cały dzień znajduje się w promieniach słońca. Gniazdo - znajdujące się często obok gniazd mrówek takich jak F. cinerea czy M. rubida - ma malutkie wejście otoczone drobnymi grudkami piasku lub ziemi. Jeśli kolonia jest duża, na powierzchni powiedzmy jednego metra kwadratowego można znaleźć kilkanaście takich kopczyków "wyrastających" w szczelinach płyt chodnikowych. Jeżeli chodnik jest mało używany, to można znaleźć czasem kilkunastocentymetrowy kopiec utworzony przez te właśnie mrówki.

Ja kiedyś szukałem murawki tak, że w różnych miejscach kładłem kawałek liścia z kropelką miodu i potem sprawdzałem te, o których pamiętałem - potem miałem zaznaczoną drogę do gniazda przez same robotnice ;)

Powodzenia w poszukiwaniach, a co do mrówki z orzecha, to pewnie jakiś Leptothorax. :)
Semper Fi!
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

pt 25 maja, 2007

Tetramorium szukaj w suchych piaszczystych i nasłonecznionych miejscach, najłatwiej, jak napisał Tommygun, wzdłuż chodników i alejek.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
ODPOWIEDZ