Szary kokon

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

ndz 24 lut, 2008

Witam

Wie ktoś może co dzieje się z kokonem , który zabarwił się lekko na szaro? :roll:
Jest on za mały, żeby mróweczka mogła z niego wyjść. :(
Jak myślicie czy mógł on porostu zgnić od zbyt dużej wilgotności w gnieździe? :?
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

ndz 24 lut, 2008

Pewnie, że wiemy, to znaczy że mrówka w środku zaczyna zabarwiać się jeszcze przed wyjściem i wkrótce kokon zostanie otwarty. Wcześniej tego nie zauważyłeś? Gdyby poczwarka była martwa, to na pewno zostałaby zjedzona lub wyrzucona. I jak może być za mały? :? Przecież larwa sama go sobie zrobiła, a od tego czasu nie urosła :)
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

ndz 24 lut, 2008

Wiem jak wygląda mrówka zabarwiająca się przed wyjściema na świat i to nie jest to :(
kulas
Posty: 50
Rejestracja: śr 28 cze, 2006
Lokalizacja: Lędziny-Goławiec

pn 25 lut, 2008

Spoko nie panikuj :wink: . Moim zdaniem wszystko gra też mialem kokony ktore wygladaly inaczej niz reszta sobie podobnych :D a wylegaly sie zdrowe mrowy ;P
F. fucsa C. ligniperda L. niger a zaniedługo pewnie i jeszcze jakiś ciekawy gatunek :D
Awatar użytkownika
Mrówkolew
Posty: 1132
Rejestracja: pt 10 lut, 2006
Lokalizacja: Olsztyn
Kontakt:

pn 25 lut, 2008

Jako ciekawostkę dodam, że kiedyś w jednej z moich kolonii Lasius niger, mrówki przestały się z dziwnych względów zajmować jednym z kokonów. Mrówka w środku była już tak duża, że zaczęła się ruszać i próbować wydostać. Dlatego otworzyłem kokon igłą. Okazało się, że robotnica była już rozwinięta i ubarwiona jak należy. Wrzuciłem ją zatem do mrowiska, a ta natychmiast rzuciła się na swoje siostry i zaczęła z nimi walczyć.
kulas
Posty: 50
Rejestracja: śr 28 cze, 2006
Lokalizacja: Lędziny-Goławiec

pn 25 lut, 2008

pewnie mrowki odzwyczajily sie od jej zapachu z wzajemnoscia i to spowodowalo ten atak
F. fucsa C. ligniperda L. niger a zaniedługo pewnie i jeszcze jakiś ciekawy gatunek :D
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 26 lut, 2008

przez parę minut? Może to tak jak z cielakami? pierwszy zapach jaki poczują to powinna być matka.
Może byź tak, że zapleśniał lub zgnił... niestety... u mnie raz była taka sytuacja i kokony zrobiły się szarawo czarniawe...
Mooże być też tak, że kokon został stworzony ze śmieci innych niż reszta i dlatego ma inny jikir ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Reeno
Posty: 136
Rejestracja: wt 15 sty, 2008
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

wt 26 lut, 2008

geb88 pisze: Mooże być też tak, że kokon został stworzony ze śmieci innych niż reszta ...
To mrowki owijaja czyms larwe i tak powstaje kokon? Myslalem, ze sam sie Tworzy na larwie?
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

wt 26 lut, 2008

Larwa sama sobie tworzy kokon, włókno wytwarza sobie w specjalnych gruczołach w gębie. Natomiast mrówki przed rozpoczęciem tkania kokonu zakopują ją w ziemi lub różnych śmieciach, zdaje się, po to, żeby miała o co zaczepić włókna. Po zakończeniu (trwa to kilka godzin) odkopują ją już w kokonie.
Reeno
Posty: 136
Rejestracja: wt 15 sty, 2008
Lokalizacja: Zielona Góra
Kontakt:

wt 26 lut, 2008

a to dlatego w dwóch miejscach w gnieździe mam śmietnisko ;-)
ODPOWIEDZ