L.niger

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
sphodromantis
Posty: 21
Rejestracja: ndz 15 sty, 2006
Lokalizacja: Rzeszów

ndz 15 sty, 2006

W którym miesiącu ma rójkę L.niger?
Mniej więcej o której godzinie i o jakiej pogodzie?
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

ndz 15 sty, 2006

Witam :)
Lipiec - najczesciej połowa miesiąca - godziny południowe - do wieczora można zbierać królowe gdy szukają miejsca na założenie gniazda ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
mariusz_s
Posty: 104
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Gdynia/Wejherowo
Kontakt:

ndz 15 sty, 2006

PIOTR pisze: godziny południowe - do wieczora można zbierać królowe gdy szukają miejsca na założenie gniazda
W ciepłe dni, najlepiej po deszczu. Ziemia jest wtedy miekka i łatwiej im znaleźć miejsce do założenia gniazda.
"Doświadczenie przychodzi z wiekiem, szkoda tylko, że czasami jest to wieko od trumny..."
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

ndz 15 sty, 2006

Okres rójek nigerki trwa dość długo (nawet do pocz. września) , z tym że, jak wyczytałem, te królowe z pierwszych rójek są najlepsze jakościowo.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Awatar użytkownika
sphodromantis
Posty: 21
Rejestracja: ndz 15 sty, 2006
Lokalizacja: Rzeszów

pn 16 sty, 2006

A rójki innych polskich mrówek?
L. niger, L. flavus
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

pn 16 sty, 2006

Orientacyjnie; zeleży od konkretnego gatunku, rejonu i temperatur w danym roku:
Myrmica sp. - od lipca (większość od sierpnia) do października
Tetramorium caespitum - czerwiec - lipiec
Formica sp. - od maja do siepnia (najwięcej czerwiec / lipiec)
Manica rubida - kwiecień, sierpień - wrzesień (szukaj w górach ;))
Camponotus sp. - czerwiec (za tym też trzeba troszkę pochodzić)

Jak coś się pojawi, to na 100% znajdziesz info na forum o takim wydarzeniu ;)
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 16 sty, 2006

Witam :)
Dominik - małe sprostowanie - nie byłbym pewien, czy piszący o "najlepszych jakościowo królowach z pierwszych rojów" wiedział o czym pisze, w/g wszelkiego prawdopodobieństwa mylił ze sobą kilka podobnych gatunków (L.niger, L.alienus, L.platythorax pewnie i jakieś inne do tego) a z nich rzeczywiście L.niger najszybciej zakłada kolonię. W każdym razie fakt - od czerwca, do września, należy dobrze patrzeć pod nogi :D
No... po doświadczeniach poprzedniego sezonu, powiedziałbym nawet, że już z początkiem maja możnaby zacząć poszukiwania w terenie - M.rubida, C.ligniperda, C.herculeanus czy (odradzana początkującym) grupa F.rufa mają bardzo wczesne rójki ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

pn 16 sty, 2006

Po prostu na stronce The Ants ( http://tutaj.org/~tetramorium/ ) w opisie L. niger swego czasu znalazłem cosik takiego:
"Różne gniazda roją się o różnej porze roku z tym, że należy zaznaczyć, że pierwsza rójka w danym sezonie jest najliczniejsza i przystępuje do niej na danym terenie i o tej samej godzinie najwięcej mrowisk. Z tego powodu Królowe z pierwszej rójki są najlepszej jakości - otrzymały zapas nasienia od największej ilości samców."
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 16 sty, 2006

Witam :)
Z cytatem nie sposób się nie zgodzić ;)
W każdym razie jednak, trzeba byłoby wziąść pod uwagę, również i to o czym mówiłem - nie każda królowa Lasiuska znaleziona podczas masowej rójki ciemno ubarwionego gatunku to L.niger :)
Swoją drogą Krzysiek, jako autor większości opisów z dawnej TheAnts, mógłby się czasami też odezwać :P
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

sob 28 sty, 2006

W sumie jak ktoś wychodzi przynajmniej raz dziennie z domu to rójki l. niger nie przegapi ;)
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

sob 28 sty, 2006

Aha i mam takie pytanko:
mam zahibernowaną kolonię ok. 3000 robo. Czy mógłbym odhibernować teraz część a dopiero później (za np. 1,5 miesiąca)resztę??
bo narazie nie mam gdzie całości trzymać
Guttata
Posty: 32
Rejestracja: pn 12 gru, 2005
Lokalizacja: Oświęcim

sob 04 lut, 2006

witam, a gdzie po rójce szukać królowych l. niger?
Pozdrawiam - Guttata
mariusz_s
Posty: 104
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Gdynia/Wejherowo
Kontakt:

sob 04 lut, 2006

Guttata pisze:witam, a gdzie po rójce szukać królowych l. niger?

...na chodniku.


Wiem, że to zabrzmiało śmiesznie ale L. Niger nalepiej szuka się na chodznikach, bulwarach, parkingach - czyli wszędzie tam gdzie jest równa twarda powierzachnia.
"Doświadczenie przychodzi z wiekiem, szkoda tylko, że czasami jest to wieko od trumny..."
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

sob 04 lut, 2006

po rójce przez następne 2 dni można znaleźć szwędające się po chodnikach królowe. Jak przegapiłem rójkę L. flavus to wydłubywałem królowe delikatnie z szczelin w płytach :D :)
Guttata
Posty: 32
Rejestracja: pn 12 gru, 2005
Lokalizacja: Oświęcim

ndz 05 lut, 2006

Dzięki wielkie :)
Pozdrawiam - Guttata
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

czw 07 wrz, 2006

Witam, mam pewne pytanie, tak więc byłem sobie na ogródku i sobie pomyślałem, że zajrzę pod tę cegłę :twisted: podnoszę : a tu siedzi sobie królowa i zaczyna uciekać. Ja ją cap i włozyłem do formi za 3 zł. TYLKO czy to jest tegoroczna rójkowa to nie wiem, to chyba L.niger złapałem ją ok godz. 16 a już o ~21:00 miała odwłok znacznie powiększony. Mogę ją tam trzymać w sposób klasztorny? Nie było koło niej żadnych robotnic.....ale zgrubienie odwłoka świadczy o zawartości wewnątrz jaj, tak?


Zdanie zaczynamy DUŻĄ literą. Popracuj nad składnią i stylistyką, bo niektóre pisane przez Ciebie zdania są dość enigmatyczne...
Poprawił Johnbol.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

czw 07 wrz, 2006

M@teusz pisze: mogę ją tam trzymać w sposób klasztorny ?
raczej tegoroczna rojkowa - tylko czy przy niej nie lezaly przypadkiem jajeczka/larwy/poczwarki?
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

czw 07 wrz, 2006

nie, właśnie nic nie było ..
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
ODPOWIEDZ