samotna królowa lasius fuliginosus

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Variv
Posty: 60
Rejestracja: pn 07 sty, 2008
Lokalizacja: Olsztyn

sob 14 cze, 2008

Mam kilka pytań:
1) Robotnice jakich gatunków ma szanse zaadoptować królowa lasius fuliginosus
2) czy jest w stanie samodzielnie pobierać pokam.
3) Jakie warunki musiał bym stworzyć żeby królowa wychowała własne robotnice ?
Nifcio
Posty: 16
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Rybnik
Kontakt:

sob 14 cze, 2008

1. Mnie się udało z L. niger i L. fuliginosus. By najszybciej doczekać się potomstwa powinny to być L. umbratus.
2. Raczej nie.
3. Zajrzyj do <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a> i wpisz w wyszukiwarce "adopcja". Na samym dole są porady dotyczące właśnie L. fuliginosus.
Seger eller Valhall!
patyczak1000
Posty: 205
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Lublin

sob 14 cze, 2008

AD.1.
Najlepsze są robotnice Lasius umbratus , potem pozostałe Chtonolasius sp., a następnie L.niger , z innymi gatunkami na których dokonywano pomyślnej adopcji kartonówki. Robotnice L. niger karmią bardzo słabo królową , po 2 tygodniach z 7 królowych , które zostały adoptowane przeżyły tylko 2. Co do Lasius fuliginosus to nie próbowałem , ponieważ słyszałem od osoby która jest bardzo długo w temacie , że robotnice zazwyczaj wogóle nie karmią królowych. Ew. jeśli jednak mamy dostęp do poczwarek kartonówki to możemy dokonać adopcji na Lasius niger i dorzucić poczwarki kartonówki. jednak technika jest czysto teoretyczna i przezemnie nie sprawdzona.

AD.2 Raczej nie , ale nie masz nic do stracenia , zawsze można spróbować :)

AD.3
Warunki standardowe jak dla większości mrówek , może trochę więcej białka , w przypadku Lasius umbratus, aby uzyskać orszak, który będzie należycie karmił królową należy zaadoptować przynajmniej 15-20 robotnic. Od znajomego dowiedziałem się , że gdy mamy taki orszak możemy stworzyć kolonie mieszaną (w sensie dać inny gatunek niewolnic) z Lasius niger , w której nigerki będą zdobywały pokarm , karmiły umbratusy , a te następnie królową.
pozdrawiam

[b]Moja oferta: zainteresowani na gg[/b]
Variv
Posty: 60
Rejestracja: pn 07 sty, 2008
Lokalizacja: Olsztyn

ndz 15 cze, 2008

Zaadoptowałem królowej przypadkowo zebrana robo tego samego gatunku, czy może ktoś jeszcze potwierdzić że zaadoptowane robo lasius f. nie bedą karmić królowej ?
Gdyby była szansa że bedą i królowa przeżyje to mogł bym przynieśc ich dużo więcej :)
Mam pytanie apropo adopcji: rozumiem, że trzeba przy każdej nowej robo trzeba odizolowywać królową od reszty juz zaadoptowanych robotnic i umieszczać ją w próbówce z nową robo ? Jesli tak to czy macie jakies dobre sposoby na bezpieczne oddzielanie królowej :).
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

pn 16 cze, 2008

Jezeli chodzi o pobieranie pokarmu to owszem, samotna krolowa bedzie pobierac pokarm, gdy jej go ladnie pod nos podsuniesz, ale potomstwa w ten sposob niestety nie wychowa :(
Co do adopcji, to nie oddzielasz krolowej od zaadoptowanych juz robotnic, tylko dokladasz do nich pojedynczo nowe robo ;)
Variv
Posty: 60
Rejestracja: pn 07 sty, 2008
Lokalizacja: Olsztyn

pn 16 cze, 2008

Zaadoptowałem jej poki co 21 robo kartonówki obyło się bez ofiar i mają się dobrze, teraz po zasięgnięciu opinii Curtusa planuje zaadoptować co najmniej taka sama ilość robo lasius niger. Pewnie juz nie bedzie tak łątwo.

Na formi poki co kupiłem dużą szalke periego i 2 próbówki. Ma ktoś jakiś ciekawy pomysł na zagospodarowanie sterylnego formi z szalki periego ?
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 16 cze, 2008

Nałap poczwarek nigerka i kilka robo, poczwarek ma być dużo. Wsyp poczwarki i robotnice na szalkę, zamknij. jak tylko wykluje sie jakas robo i będzie jeszcze biała to od razu ja do kartonówki. Jak już wsadzisz tak kilka nigerek to możesz kokony od razu do kartonówek dawać.
rzepa żepa ziepa ziepa
Variv
Posty: 60
Rejestracja: pn 07 sty, 2008
Lokalizacja: Olsztyn

śr 18 cze, 2008

Próbowałem wpuscic schłodzone w lodówce 2 robo nigera do kartonówek, ale robotnice kartonówki wykonczyły je dość szybko. Pierwsza próba adopcji nigera zakończona porażką, przy następnej wyizoluje królową w próbówce, może pójdzie lepiej.
Próba ze swieżo wyklutą robo bedzie na końcu jako najbardziej czasochłonna.
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

śr 18 cze, 2008

Robotnic dwóch kolonii, a tym bardziej dwóch gatunków to na pewno nie ma sensu łączyć :) Dodaje się tylko robotnice do samotnej królowej.
Variv
Posty: 60
Rejestracja: pn 07 sty, 2008
Lokalizacja: Olsztyn

śr 18 cze, 2008

Poprawka, kiedy szedłem spać robotnice kartonówki szarpały nigery, dzis po przebudzeniu zauważyłem, że obydwie robo mają się dobrze i siedzą przy królowej :)

edit: Czy kiedy bedzie odpowiednia ilość robo odwłok królowej zacznie pęcznieć co bedzie oznaka rozpoczecia czerwienia i czy jest jakis okres po którym szanse na to, że królowa przeżyje i zacznie się czerwić beda dużo wieksze ?
Mrówczarz
Posty: 89
Rejestracja: czw 27 maja, 2021

wt 08 cze, 2021

Variv pisze: sob 14 cze, 2008 Mam kilka pytań:
1) Robotnice jakich gatunków ma szanse zaadoptować królowa lasius fuliginosus
2) czy jest w stanie samodzielnie pobierać pokam.
3) Jakie warunki musiał bym stworzyć żeby królowa wychowała własne robotnice ?
1.Lasius niger i Lasius umbratus.
2.Nie.
3.Nie wiem.
Kolonie:
Lasius niger
Lasius sp.

Byłe kolonie:
Lasius fulignosus
Formica sp.
ODPOWIEDZ