Lasius fuliginosus

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Variv
Posty: 60
Rejestracja: pn 07 sty, 2008
Lokalizacja: Olsztyn

pt 04 lip, 2008

Witam, jakis czas temu udało mi się złapać królową lasius fuliginosus, z braku dostepu do kolonii umbratusa zaadoptowałem jej z dobrym skutkiem ok 20 robotnic l. niger. Niedawno udało mi się zdobyć ponad 60 robotnic lasius umbratus.
1) Czy powinienem łączyć niewolnice 2 gatunków czy też może lepiej wypuścic nigery i adoptować same umbratusy.

2) Jak powinienem przeprowadzać adopcje tak dużej ilości robotnic ? Schłodzić i wpuścic do formi z królową wszystkie razem czy lepiej po kilka sztuk ?
3) Niestety mimo znalezienia kolonii l umbratus nie udało mi się zdobyć ich poczwarek, czy jest jakiś sposób na skłonienie mrówek do wietrzenia kokonów w konkretnym miejscu :) ?

4) Jaka jest optymalna ilość robotnic l umbratus przy której królowa kartonówki ma szanse zacząć się czerwić i czy trzeba jej stworzyć jakieś inne specjalne warunki.
Hodowane gatunki:Lasius niger, Formica cinerea, sanguinea, Camponotus ligniperdus
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

pt 04 lip, 2008

1) Lepiej same umbratusy
2) Należałoby raczej dodać królową do robotnic, a nie odwrotnie, w końcu tak to się w naturze odbywa.
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

pt 04 lip, 2008

Pozwolę sobie nie zgodzić się z ogon_em ;) Do Zaadaptowanych już L. niger dodawałbym po jednej (!) robotnicy L. umbratus (schłodzone) - im wiecej robo, tym lepiej (zwłaszcza, że umbratusy niechętnie szukają pożywienia). I nie wszystkie na raz, ani nie królową od razu do takiej ilości robotnic, bo zabiją królowa na bank!

Ilość robotnic, jak już pisałem, powinna być jak największa - królowa będzie szybciej i obficiej czerwić ;) Kiedyś gadałem z jakimś gościem z akolab.com, który założył kolonię L. fuliginosus adoptując królową jedynie do 10 robotnic L. niger. Mnie się udało z piętnastoma robotnicami L. umbratus - niestety, mrówy miały wypadek :oops:

Powodzenia :)
Semper Fi!
Variv
Posty: 60
Rejestracja: pn 07 sty, 2008
Lokalizacja: Olsztyn

pt 04 lip, 2008

A po jakim mniej więcej czasie można spodziewać pierwszych jajeczek ?
Hodowane gatunki:Lasius niger, Formica cinerea, sanguinea, Camponotus ligniperdus
Tommygun
Posty: 235
Rejestracja: ndz 05 mar, 2006
Lokalizacja: Krosno

pt 04 lip, 2008

Ja miałem po około tygodniu od adopcji królowej z robotnicami L. umbratus. Samo połączenie zajęło jeden dzień ;)
Semper Fi!
ODPOWIEDZ