L niger -podejrzane zachowanie

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Yelonek2
Posty: 96
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Pakość

ndz 27 lip, 2008

Przed chwilą zauważyłem, że mrówki zaczęły się dziwnie zachowywać. Wynoszą jajeczka poza część gniazdową. Fakt, że jajeczek jest mnóstwo, ale chyba mają jeszcze trochę miejsca. Na razie nie wiem co jest przyczyną. Czyżby formi stało się dla nich za małe?
Ostatnio dawałem im żółtko z gotowanego jajka. Być może sypnęło mi się tam trochę soli.
Jakiś czas temu wpuściłem robaka do formi. To był jakiś żuk czy coś. Narozrabiał dużo. Wlazł do jednego z korytarzy gniazda i nie mógł się już wydostać. Mrówki go tam dopadły. Czyżby teraz się bały? Może jakiś grzyb tam powstał z ciała? Widziałem, że dzień czy 2 temu wyrzuciły jego ciało na "śmietnisko".

Jakieś diagnozy? Na coś powinienem zwrócić szczególną uwagę?

Rozważam czy by może ich wszystkich nie wypuścić. Łażą po całym pokoju. Zrobiły się trochę bezczelne i łażą po całej szafie. Nie mam jak poprawić szczelności formi. To, że je chcę wypuścić nie oznacza, że rezygnuję z mrówek. W tym roku złapałem F rufibarbis (jak to napisałem w którymś tematów). Po prostu nigerki są zbyt trudne do upilnowania.

Najświeższe wiadomości: mrówki odniosły jajeczka na dotychczasowe miejsce.
t0wnedt
Posty: 112
Rejestracja: ndz 06 lip, 2008
Lokalizacja: Radom

ndz 27 lip, 2008

może poprostu im nie zapewniłeś wilgoci
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

ndz 27 lip, 2008

Być może ten żuczek narobił im zamieszania i poczuły, że ich gniazdo jest w niebezpieczeństwie, toteż zaczęły szukać nowego. Dłuższy czas całkowitego spokoju powinien ich odwieść od tego zamiaru.

Co do ucieczek - spróbuj posmarować górną część ścian formikarium jakimś smarem, ja od niedawna zacząłem stosować smar teflonowy i naprawdę nieźle działa.
Awatar użytkownika
Yelonek2
Posty: 96
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Pakość

pn 28 lip, 2008

Chyba rozwiązałem zagadkę i przyczyną jest nadmiar wilgoci. Obawiając się właśnie zasuszenia dolałem 1,5 nakrętki wody (podnosząc część arenową do góry, żeby woda tam nie podpłynęła tylko podsiąkała powoli do gniazda). Dodatkowo na arenę wyłożyłem wacik w który wsiąknęło pół nakrętki wody.

Myślę, że po prostu zalałem gniazdo i mrówki czekają aż wyschnie.
Awatar użytkownika
Yelonek2
Posty: 96
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Pakość

pn 28 lip, 2008

Dałbym zdjęcie tego zjawiska, ale imageshack odmawia posłuszeństwa.
t0wnedt
Posty: 112
Rejestracja: ndz 06 lip, 2008
Lokalizacja: Radom

pn 28 lip, 2008

to wgraj na www.fotosik.pl
Awatar użytkownika
Yelonek2
Posty: 96
Rejestracja: sob 31 mar, 2007
Lokalizacja: Pakość

pn 28 lip, 2008

Obrazek
Poważnie myślę nad wypuszczeniem mrówek, bo zachowują się jakby formi było gniazdem, a półka szafy areną. Może ktoś chce przygarnąć? Oto ogłoszenie: http://formicarium.pl/forum/viewtopic.php?p=18097#18097
dzik
Posty: 49
Rejestracja: ndz 28 sie, 2005
Lokalizacja: Bytom

pn 28 lip, 2008

Takie zjawisko mozna w naturze zaobserwowac jak susza kokony - nie widzę w tym nic nadzwyczajnego, moze poprostu bylo troche za wilgotno w srodku dla kokonow.
urbanp
Posty: 139
Rejestracja: ndz 11 maja, 2008
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

pn 28 lip, 2008

Moim zdaniem gniazdo za mokre i dlatego wynosza kokony.
Camponotus ligniperdus
Lasius niger
Tetramorium caespitum
ODPOWIEDZ