[camponotus] Camponotus-rozwoj

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 05 wrz, 2008

Jaka bedzie liczebnosc Camponotus ligniperda liczac od wrzesnia 2008 do wrzesnia 2009 czyli po roku??
1 Zaczynajac od kolonii liczacej 30 robo (2-letnia)
2 Zaczynajac od samotnej queen.
3 Zaczynajac od queen z 5 robo.
Ostatnio zmieniony czw 27 lis, 2008 przez Harnaś, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
PREM
Posty: 108
Rejestracja: czw 05 cze, 2008
Lokalizacja: Lublin

pt 05 wrz, 2008

Wydaje mi się że matematycznie obliczyć się tego nie da, w przyrodzie 2 x 2 nigdy nie równa się 4.
Wiele czynników może zaważyć o liczebności.
Z logicznego punktu widzenia silniejsze kolonie szybciej się rozwijają pod względem liczebności, jeśli mają nieograniczony dostęp do pokarmu, odpowiednie warunki i zdrowotność królowej jest zadowalająca.
osobiście postawiłbym, że z Twoich zestawień najbardziej by rokowała królowa plus 5 robotnic, bo przyrost powinien być tutaj najszybszy. Ale wynika to tylko i wyłącznie z mojego widzimisię i przeczucia. A może z obserwacji innych gatunków zwierząt niekoniecznie bezkręgowych.
Może warto by zapytać która z opcji przez ciebie przedstawionych ma w ogóle szanse rozwoju przez dłuższy okres czasu?
Oj tak dywaguję z nudów :D Ale można by jakąś dyskusje rozpocząć....
Awatar użytkownika
Miniu
Posty: 709
Rejestracja: pt 08 cze, 2007
Lokalizacja: Gdańsk

pt 05 wrz, 2008

Przypuszczam że pytasz się, bo plaujesz kupić.
Wtedy najpewniejsza byłaby chyba kolonia 30+ w ciągu roku, może jej przybyć od 10 do około 20-25 robo.
Jest to jednakże zależne od warunków panujących w terra, na które składa się wiele czynników (światło, wilgotność, pokarm, temperatura)
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

pt 05 wrz, 2008

Masz racje Miniu993. Planuje kupic lub wymienic ale u Curtusa cena jest dosc wysoka (przynajmniej na moja kieszen) za 30 robo. Warunki dla mrówek beda raczej dobre. Kompakt 40cm X 30cm. Podzielony na 2 rowne czesci arena i gniazdo. Korek gr. 9mm. Co wy o tym sadzicie?? Skoro po roku bedzie ok. 50 robo to ile po 2 latach??
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Ghosd
Posty: 96
Rejestracja: ndz 20 kwie, 2008
Lokalizacja: Otwock

sob 06 wrz, 2008

Według mnie po roku może być nawet w okolicach 70 robotnic, Camponotusy już takie są, rozwój jest szczególnie powolny na początku, a potem kolonia potrafi nieoczekiwanie podwoić liczebność robotnic.
Myrmica scabrinodis,Manica rubida, Camponotus ligniperda, Lasius brunneus, Lasius niger, Tetramorium caespitum.
ODPOWIEDZ