C.ligniperda - chora psychicznie

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

śr 22 lut, 2006

Witam.
Moja krolowa C.ligniperda jest chora psychicznie.
w Sierpniu dostałem królowe Camponotus ligniperda - wszystko było dobrze, wszystkie powędrowały do lodówki i zimowały... miesiąc puźniej wyjąłem je, nakarmiłem i postawiłem na pokrywie od akwarium (temp. ok 30 - 35*C) trzy z pięciu utyły i zaczęły składać jaja natomiast pozostałe dwie były wychudzone i nie miały zamiaru nic jeść ani składać jaja, być może były to królowe które już raz straciły swoje potomstwo i nie miały z czego wychować następne...
Te trzy królowe ktore składały jaja teraz mają już pierwsze robotnice za wyjątkiem jednej ktora wychowała poczwarki ale z niewiadomych przyczyn jedna z nich była bez kokonu, kiedy robotnice z już wychodziły z poczwarek krolowa jak jakaś bestia zabijała je miażdżąc im głowy następnie wyżucała je w ,,kąt probówki" - nie było by w tym nic dziwnego gdyby poczwarki były martwe ale kiedy krolowa zaczynała otwierać kokon to robotnica wyraźnie się ruszała więc była żywa... kilka razy dawałem tej krolowej kokony jednak ona ciągle tak postępowała i teraz kiedy wychowała na nowo larwy to jej zabrałem ponieważ bałem się że znowu je zabije...
Czy ktoś już miał taki przypadek w hodowli ???

Pozdrawiam
pozdrawiam
Mrówczarz
Posty: 89
Rejestracja: czw 27 maja, 2021

wt 08 cze, 2021

Witam

Na początek poducz się ortografii.

Proponuję królową wypuścic, a poczwarki dać pozostałym mrówkom.
Kolonie:
Lasius niger
Lasius sp.

Byłe kolonie:
Lasius fulignosus
Formica sp.
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

wt 08 cze, 2021

Mrówczarz pisze: wt 08 cze, 2021 Witam

Na początek poducz się ortografii.

Proponuję królową wypuścic, a poczwarki dać pozostałym mrówkom.
Ja nie wiem czy ta królowa jeszcze żyje :)
Temat ma 15 lat
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
ODPOWIEDZ