Kłopoty z oznaczeniem-POMOCY

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

gość

wt 07 mar, 2006

Witam. Mam problem z oznaczeniem gatunku który hoduję.Dodam jeszcze że dopiero zaczołem i nie bardzo się na tym znam. Są całe czarne,mają około 1cm (no może 8mm)widać segmenty na odwłoku. Królowa buduje głęboko gniazdo. Zauważyłem że lubią budować je przy chodnikach.Często też w ich sąsiedztwie mrowiska buduje inny gatunek identyczny tylko że mniejszy-te dwa gatunki(mój i ten mniejszy) sie zwalczają. Ten mniejszy gatunek widziałem kiedyś jak zrobił sobie mrowisko na balkonie w bloku.Ten "mój" gatunek napewno żywi się spadzią choć z chęcią atakuje też owady,kiedyś na jesieni zaobserwowałem jak na korzeniach traw chodowały mszyce.Niestety fotki nie moge zrobić bo nie mam cyfrówki.Bardzo proszę o pomoc w oznaczeniu:).Pozdrawiam

Dodane: mają takie coś pomiędzy odwłokiem atułowiem jakby kaptur nie wiem jak to opisać,głowe maja kształtu kropli (trochę ostrzejszą).Cały czas sie poruszają w różnych kierunkach ,nie robią ścierzek.
Ostatnio zmieniony wt 07 mar, 2006 przez gość, łącznie zmieniany 1 raz.
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

wt 07 mar, 2006

Witam.
Zbyt mało szczegółowo opisałeś wygląd samych mrówek... ale podejżewam, że są to Lasius niger lub Lasius alienus...
pozdrawiam
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

wt 07 mar, 2006

Nie. To F. cinerea. Na 100%. Ten mniejszy to L. niger.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 07 mar, 2006

Witam :)
Po dokładniejszym wczytaniu się w relację, wychodzi mi na to, że mowa o F.cinerea gnębionych czasami, przez L.niger ;)
"Gościu" - zechciej się zarejestrować, gdyż właśnie widzę lukę w zabezpieczeniach forumq i ją likwiduję ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

wt 07 mar, 2006

Heyyy
Cinerea jest większa niż 8 - 10 mm :P:P więc to L niger
pozdrawiam
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 08 mar, 2006

PiotruśG - weź linijkę w dłoń i ić se wiosną w teren...
Bartuś - ani piskaj na tem. "IĆ" - taka se maniera - jestem niepełnosprawny :P :D:D:D
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
gość

śr 08 mar, 2006

Jestem zarejestrowany-JAKO GOŚĆ:).Tak lasius niger to ten mniejszy,to w takim razie będzie F.cinerea- jaka jest jej pełna nazwa?Ja może troche zaniżyłem ich wielkość bo te moje robotnice są małe (pierwsze 4) ale narmalnie rozwinięte mrowisko ma większe może i mają 12 mm nie wiem nie mierzyłem nigdy tamtych a moje to sa za małe żeby mogły odzwierciedlac ten gatunek.Lasius niger to mi pasuje na ten mniejszy gatunek-ten mniejszy tworzył ścieżki ten 'mój"nie.Pozatym są prawie identyczne tyle że ten "mój" gatunek jest 2 razy większy niż ten drugi ale mniejszy niż rudnice.

P.S. Może to Formica fusca(w galeri jest zdjęcie i te są bardzo podobne)?czym się różni od cirenei?
Ostatnio zmieniony śr 08 mar, 2006 przez gość, łącznie zmieniany 2 razy.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 08 mar, 2006

"Gościu" - jeżeli pasi Ci taka forma rozmowy personalnej, to spox... Osobiście nie jestem anonimem i jakoś mi to nie wadzi - oki - nie usunę Twojego konta... pytanie tylko, jak TY czujesz się z takim nickiem... - jeżeli oki - spox - bądź Gościem ;)
Podobno, gdy Ty w dom.................. ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
gość

śr 08 mar, 2006

Poprostu chciałem żeby wszyscy wiedzieli że jestem tu chwilowo, nie pasjonuje sie mrówkami (narazie hehe)hoduje jedną rodzine.Chciałem ją oznaczyć i prawdopodobnie nie będę za często wpadał na to forum z braku czasu.Normalnie zajmuję się hodowlą motyli a jak wiadomo niektóre ich gatunki zjadają jaja i larwy mrówek:)-już wiecie po co mi te mrówki:):).Musze przyznać, że to bardzo ciekawe bestyjki:).Pozdrawiam
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

śr 08 mar, 2006

O tych motylkach też się na tym forum przewinęło: http://formicarium.pl/forum/viewtopic.php?t=227
Nie jest jednak pewne, kto kogo zje :D . Zwróć uwagę, że ich larwy pasożytują TYLKO na określonych gatunkach (myrmica - małe czerwone :wink: ). Jeśli się pomylisz... mrówki się ucieszą :twisted: .
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

śr 08 mar, 2006

Gościu - Formica cinerea po polsku to pierwomrówka żwirowa.

Wszystko się doskonale zgadza. F. cinerea często buduje gniazda pod płytami chodnikowymi, jest duża, jest jednolicie ubarwiona (oprócz odwłoka, który jest nieco jaśniejszy), ma paski na odwłoku, buduje głebokie korytarze. Co więcej - nie tworzy tak charakterystycznych dla lasiusów ścieżek (porusza się falangą, szczególnie po drzewach opanowanych przez mszyce), żre owady rozgniecione przez ludzi i przez samochody i najważniejsze - jest mrówką terytorialną, dlatego też miewa zatargi z L. niger (co jest ewenementem wynikającym z charakteru środowiska chodnika - w naturze L. niger nawet NIE ŚMIE podskakiwać do polikalicznych kolonii F. cinerea), inaczej niż F. fusca, która nie ma żadnych z L. niger zatargów (zazwyczaj, chyba, że wczesną wiosną), kopie płytkie gniazda i ogólnie jest mało liczna.

Natomiast ta mała to L. niger - tylko ona gremialnie zamieszkuje chodniki (jej jedynym sąsiadem bywa Manica rubida (na południu Polski), M. rugulosa oraz T. caespitum, których po prostu nie można pomylić z lasiusami ani formicami).

Także - uwierz ekspertowi. Masz F. cinerea. ;)

Aha, różnice między F. cinerea a F. fusca...

Pierwomrówka łagodna (F. fusca) jest jednolicie czarna, bez owłosienia, błyszcząca. F. cinerea jest matowa (powiedzmy: ciemnoszara), odwłok jest nieco jaśniejszy niż korpus, z wyraźnymi paskami, gęsto zarośnięta. F. fusca jest mało liczna, F. cinerea wręcz odwrotnie. F. fusca tworzy płytkie gniazda, często pod kamieniami, czego nie czyni F. cinerea, której gniazda są budowane właściwie wyłącznie w piasku i to na głębokość metra lub więcej; królowe F. fusca często są tuż pod kamieniami. Królowa F. cinerea jest wyraźnie masywniejsza od królowej F. fusca (a także od wszystkich innych serviformic). Laikowi czasem oznaczenie tych mrówek sprawia trudność - ale gdy zobaczysz na raz obydwa gatunki będziesz mógł bez wątpliwości je rozróżnić. Obiecuję. ;)

Polecam swój baaaardzo stary artykuł poświęcony oznaczaniu formic.
http://mrowki.info/index.php?go=10&aid=28&typ=arty

Radiss mógłby dodać fotki, które były ongiś dołączone do tego artykułu.
radiss
Posty: 41
Rejestracja: pn 02 maja, 2005
Kontakt:

śr 08 mar, 2006

Dodałem te fotki. :) Are you happy now?? :D
>> www.antmania.pl <<
Skarbnica wiedzy o mrówkach. *ZAPRASZAM*
gość

śr 08 mar, 2006

Tak właśnie one są takie matowe, i jeszcze nigdy nie widziałem ich królowych w naturalnym środowisku(choć próbowałem wykopać) poza tą co sobie szła po chodniku teraz się pięknie mnoży.Teraz czuje sie przekonany to- F. cinerea.Wielkie dzięki BartTP
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

śr 08 mar, 2006

Proszę bardzo, Gościu (kurdę, to brzmi jak tekst jakiegoś dresiarza).

Radiss - owszem, jestem szczęśliwy... Prosiłbym tylko o przeniesienie F. rufibarbis wyżej, w okolice innych mrówek z podrodzaju serviformica (takie coś może wprowadzać w błąd, jakoby F. rufibarbis należała do Formica sp., choć, oczywiście nieco je przypomina).

Przydałoby się dodać także fotkę F. truncorum, F exsecta i F. pressilabris... Aha - dodaj F. pranensis do wyliczanki pospolitych gatunków z podrodzaju Formica. :)

Dzięki z góry. ;)
radiss
Posty: 41
Rejestracja: pn 02 maja, 2005
Kontakt:

śr 08 mar, 2006

Dać mu palcato chce człowieka całego połknąć .... :D
>> www.antmania.pl <<
Skarbnica wiedzy o mrówkach. *ZAPRASZAM*
ODPOWIEDZ