M. Rubida

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Oxide
Posty: 3
Rejestracja: ndz 09 kwie, 2006

ndz 09 kwie, 2006

Witam
Mam pare pytań odnośnie mrówek M. Rubida. Zamierzam hodowac te mrówki więc chce wybudowac formikarium. I mam pare pytań.. :
a) Czy formikarium może byc w kształcie litery R
b) Moge jako materiał do budowy gniazda użyc korka ?? Bo w opisie czytałem że odpada bo mrówki go zniszczą ...
c) Jaki rozmiar tej całej komory powinien byc dla tych mrówek ... chodzi
mi o te miejsce w formikarium gdzie daje korek lub sypie ziemie w krótej
potem kopią :D
d) Jak zacząc hodowle? Złapac królową i czekac aż zniesie pierwsze jaja i gniazdo się bedzie rozrastac czy moge poprostu złapac do formikarium troche robotnic i wrzucic królową?
Pozdrawiam Paweł
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 10 kwie, 2006

Witam :)
Nie wiem, jaki opis czytałeś, jednak powiem tak - każdy praktycznie gatunek mrówek, będzie "niszczył" korek - to "niszczenie", jest jak najbardziej pozytywne, mrówy w miarę potrzeb, same dobudowują sobie nowe korytarze i komory.
W przypadku Manica rubida, nie wysilałbym się jednak z "R"ką, powiększony "kompakt" będzie sporo w tym wypadku lepszy ze względu na sposób gniazdowania tego gatunku ;)
Swoje wścieklice nadobne, utrzymywałem w tym formicarium i miały się w nim jak najbardziej oki : Obrazek
Idąc dalej - lada dzień na południu kraju, mrówa ta będzie miała swoją pierwszą z 2 rójek, sugeruję złapanie kilku królowych i obserwację zakładania przez nie wspólnego gniazda - próby łapania całej kolonii, darowałbym sobie - mrówy te dysponują mocnym żądłem i jadem wywołującym niezły ból :twisted:
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

wt 11 kwie, 2006

Oxide jak zlapiesz wiecej po rojce niz ci potrzeba chetnie odkupie nadmiar ;) Pozdrawiam.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 11 kwie, 2006

:lol: a tobie Tomciu to zostało po Beskidach cio :?: :twisted:
Fakt - wspaniała mrówa - Messor się przy niej chowa ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

wt 11 kwie, 2006

Ano zostala mi jedna krolowa tylko, mialem 2 ale jedna odjechala po zimie :/ Do tego wredna jako jedyna z "kolekcji" nie zaczela jeszcze czerwic po zimowaniu. Nie wiem co z nia nie tak.
Oxide
Posty: 3
Rejestracja: ndz 09 kwie, 2006

pt 14 kwie, 2006

EEE ja już w łapaniu tych mrówek mam wprawe :)
Pozdrawiam Paweł
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 14 kwie, 2006

Oxide :)
Ależ zapewniam Cię, że Tomek (Devil) też - niestety obecnie przebywa w kraju, który tych mrówków na oczy nie widział :twisted:
Devilq :)
Zobaczymy, co da się zrobić w trakcie długiego weekendu - ruszam na południe ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Wino
Posty: 1
Rejestracja: sob 15 kwie, 2006

sob 15 kwie, 2006

Podoba mi się to formi kompaktowe co na focie zapodał PIOTR. :) Ciekawi mnie tylko jeślibym chciał je zastosować do fusca to czy by się taki model sprawdził ? No a jeśli tak to jakie wymiary byłyby odpowiednie i czy mogłby taki kompakt służyć jako docelowe czy tylko tymczasowe ? Jak tam jest rozwiązane zamykanie wydaje mi się że prowadnice są ale pewny nie jestem ? :roll:
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

sob 15 kwie, 2006

Witam :)
Oczywiście dla Formica fusca formicarium to byłoby całkowicie wystarczające :)
Co do wymiarów, to wykonję "kompakty" o praktycznie każdych gabarytach - na ten moment głównie 20/12 cm powierzchni całkowitej (płaska szybka przykrywająca korkowe gniazdo, to również powierzchnia do polowania, tak jak i piaszczysta arena) i jaichś 12/9cm gniazda - to najmniejszy i najtańszy z moich wyrobów, zarazem jest na tyle uniwersalny gabarytowo i konstrukcyjnie, że swobodnie można w nim utrzymywać większość dostępnych gatunków i to całymi latami - w razie zbyt silnego rozrostu kolonii, wystarczy dorobić/dokupić większą arenę zabezpieczoną przez ucieczkami i uchylić szybkę (rzeczywiście będącą na prowadnicach) - mrówki szybko zabudują pustą przestrzeń całego kompaktu i wykożystają ją na gniazdo (ubędzie widoczności ale wzamian, duża kolonia wykaże się w terenie).
Zacząłem też wykonywać większe modele, jednak jak narazie jedynie na indywidualne zamówienia.
W/g mnie - mały kompakt w zupełności wystarczy dla Formica fusca - mrówa ta nie ma zbyt licznych kolonii a liczebność ta wzrasta dosyć powoli i "skokami".
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Devil_
Posty: 263
Rejestracja: czw 28 kwie, 2005
Lokalizacja: Limerick
Kontakt:

ndz 16 kwie, 2006

Piotr licze takze na Ciebie jakbys dorwal gdzies Manice ;)
Tak przy okazji Wesolych Swiat ;) Ja niestety nie swietuje bo w pracy jestem, ale jeden plus z tego, internet mam :) :) :)
Oxide
Posty: 3
Rejestracja: ndz 09 kwie, 2006

pn 17 kwie, 2006

Aha i jeszcze mam pytanie jakie wymiary korka mają byc zeby na dośc długo starczyło?
Pozdrawiam Paweł
ODPOWIEDZ