Pytanko F. rufa

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
LUK
Posty: 195
Rejestracja: pt 08 maja, 2009
Lokalizacja: Opole

pt 08 maja, 2009

Kopałem dzisiaj w ogrodzie i kopiąc natknąłem się na gniazdo F.rufa.Zauważyłem tam królową to ja oczywiście złapałem no i do tego 2 robotnice.Teraz przebywają w probówce gdzie jeden koniec jest wilgotny a drugi zatkany watą gdzie leci powietrze(suchy),
Teraz mam do was znawców pytanie: Czy ta królowa+2 robotnice będzie na nowo składać jaja,w skutku czego będę dumnym właścicielem aktywnej kolonii?
Dzieki z góry za odpowiedzi
Ostatnio zmieniony pt 08 maja, 2009 przez LUK, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pt 08 maja, 2009

Dałbyś zdjęcie może? Bo opis raczej się mija z rzeczywistością.
Awatar użytkownika
LUK
Posty: 195
Rejestracja: pt 08 maja, 2009
Lokalizacja: Opole

pt 08 maja, 2009

Sorki nie mam,mam cyfrówke popsutą.

Chodzi mi o to czy ta królowa bedzie składać na nowo jajka(nic więcej)
Gdyż czytałem że królowa rufa zakłada kolonie w sposób zależny i sie tak zastanawiam czy mi założy nową kolonie.Bo w końcu tamtą rozkopałem :|
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pt 08 maja, 2009

szerokim łukiem ;)
Na pewno?
Obrazek
(formicopedia.org)
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pt 08 maja, 2009

Człowieku, rozkopać kopiec F.rufa to wyczyn dla masochistów lub małych dzieci. Radzę najpierw odwiedzić http://formicopedia.org/mrowki/index.ph ... rmicopedia a potem raczej sam sobie odpowiesz.
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pt 08 maja, 2009

Kolega Jeremi, zadał podstawowe pytanie o zdjęcie bo opis sytuacji nie pasuje do f.rufa zdecydowanie. Także najpierw trzeba zidentyfikować znalezisko żeby odpowiedzieć na Twoje pytanie.
Awatar użytkownika
LUK
Posty: 195
Rejestracja: pt 08 maja, 2009
Lokalizacja: Opole

pt 08 maja, 2009

Postaram sie jak najszybciej zrobić.Możliwe że sie machłem z nazwą.Czytałem na necie i te wyglądają mi najbardziej do F.Rufa ale teraz nie wiem. :p
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

sob 09 maja, 2009

Jakiej wielkości są robotnice? Postaraj sie opisać ich budowę i ubarwienie.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

sob 09 maja, 2009

Pewnie to "zwykła miejska formica" a nie rufa. ;-)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Artur Wrzos
Posty: 193
Rejestracja: śr 09 sty, 2008
Lokalizacja: Lubelskie

sob 09 maja, 2009

Kopiec Rudnicy w ogrodzie?
Najprawdopodobniej to M. Rubra....
M. rubra - L. niger - T. caespitum
Awatar użytkownika
LUK
Posty: 195
Rejestracja: pt 08 maja, 2009
Lokalizacja: Opole

sob 09 maja, 2009

No to tak:
-Robotnice maja długość od 6-8mm.Głowa i tyłek xD (sory nie wiem fachowej nazwy) sa jakby brunatno-czarne.Miejsce gdzie wychodzą odnóża jest ceglasto czerwone.Mają jeszcze cholernie duże żuwaczki.
-Królowa tak samo ubarwiona tylko że jej wymiary wynoszą ok 1 cm.

Postarałem sie jak mogłem tylko najlepiej opisać moich kolegów z probówki :)
ogon__
Posty: 846
Rejestracja: śr 11 lip, 2007
Lokalizacja: Kraków

sob 09 maja, 2009

Opis trochę za mały, bo nie podałeś na przykład kształtu stylika, co jest podstawą do identyfikacji podrodziny (w Polsce prawie zawsze Formicinae lub Myrmicinae), ale rozumiem że jako początkujący możesz nie rozumieć :) No i nie odpowiedziałeś, czy wygląda tak jak na zdjęciu pokazanym przez M@teusza, czy inaczej. Najlepiej byłoby zrobić zdjęcie. Jak nie masz czym, to oglądnij sobie zdjęcia na tych stronach:

http://antmania.pl/galeria/
http://www.mack.neostrada.pl/mrowki.html

i sprawdź do których są podobne. Mnie też zupełnie nie pasuje Formica rufa pod ziemią w ogródku, mam pewne podejrzenie co do tego, co znalazłeś, ale nie chcę cię sugerować, najpierw sprawdź tak jak mówiłem :)
Awatar użytkownika
LUK
Posty: 195
Rejestracja: pt 08 maja, 2009
Lokalizacja: Opole

sob 09 maja, 2009

Jak tak pooglądałem te zdięcia to są bardzo podobne do Formica sanguinea lub Formica rufibarbis.Ale nie wiem.Sry że zdięć nie moge zrobić.Mój pech nie bede wiedziec co to za gatunek :|
Awatar użytkownika
Pumba
Posty: 200
Rejestracja: sob 13 gru, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

sob 09 maja, 2009

LUK pisze:Głowa i tyłek xD
Budowa organizmu mrówki składa się z trzech ważnych elementów:
-głowa,
-tułów,
- i odwłok.

Kolego ile ty masz lat? Takie rzeczy były w podstawówce.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

sob 09 maja, 2009

Pumba pisze:-głowa,
-tułów,
- i odwłok.
Oraz stylik który jest dość ważny przy oznaczaniu mrówek, jak napisał wyżej ogon__. Rozróżniamy dwa typy: jednoczłonowy (np. Lasius, Formica) i dwuczłonowy (np. Myrmica i Manica).
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 09 maja, 2009

F. sanguinea na pewno odpada. Bo ona głowę i tyłek ma w zupełnie innych barwach i tam robotnica dochodzi do 9mm. Królowa jest bardzo charakterystycznej budowy i kolorów. F. rufibarbis też odpada bo zauważyłbyś M na tułowiu królowej. Postaraj się bardziej opisać Twoich kolegów z probówki:D

Osobiście sądzę że znalazłeś jedną dużą i dwie mniejsze robotnice skoro są takiego samego ubarwienia.
Awatar użytkownika
LUK
Posty: 195
Rejestracja: pt 08 maja, 2009
Lokalizacja: Opole

sob 09 maja, 2009

Jeremi pisze:Osobiście sądzę że znalazłeś jedną dużą i dwie mniejsze robotnice skoro są takiego samego ubarwienia.
Z tym się nie zgodzę.Nowicjusz czy też nie akurat to umiem rozróżnić :)

[ Dodano: Sob 09 Maj, 2009 ]
Pumba pisze:Kolego ile ty masz lat? Takie rzeczy były w podstawówce.
Mam 15 lat co do tego,poza tym pisałem tego posta rano(chciało mi się spać) no i nie umiałem się skoncentrować :p
Ostatnio zmieniony sob 09 maja, 2009 przez LUK, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

sob 09 maja, 2009

Tutaj nie trzeba żadnej koncentracji. Wystarczy wziąć rower między nogi i pojechać do kolegi z klasy po aparat.

Jeżeli mówisz że to rudnica, to nie mów że robotnice i królowa mają takie samo ubarwienie bo nie mają. Fotki królowej rudnicy masz w sąsiednim temacie. Szczerze mówiąc to nie mogą być ani F.sanguinea,ani F.rufibarbis... F. truncorum już na pewno nie. Mówiłem, żeby przeczytać opisy gatunków w <a href="http://formicopedia.org/mrowki">formicopedii</a> lub posłuchać kolegów i przejrzeć dokładnie galerie. Wg mnie to jest Camponotus ligniperdus skoro mówisz że mają "cholernie duże żuwaczki". Wypuść najlepiej te biedne mrówki i zajmij się mrówkami poleconymi przez GNa.
Awatar użytkownika
Pumba
Posty: 200
Rejestracja: sob 13 gru, 2008
Lokalizacja: Bydgoszcz

sob 09 maja, 2009

LUK pisze:pisałem tego posta rano(chciało mi się spać) no i nie umiałem się skoncentrować
Jeremi pisze:Tutaj nie trzeba żadnej koncentracji.
Zgadzam się z Jeremim. Ja wstaję czasem o 5:00 i jakoś nie chodzę cały lub pół dnia śpiący.
Szymon
Posty: 102
Rejestracja: wt 15 lip, 2008
Lokalizacja: Grzawa

sob 09 maja, 2009

Ty ty xD Jak wstane przed 6 to mogiła - cały dzien spać mi sie chce,choć nie jest to regułą ;P
Awatar użytkownika
LUK
Posty: 195
Rejestracja: pt 08 maja, 2009
Lokalizacja: Opole

sob 09 maja, 2009

Pumba pisze:Zgadzam się z Jeremim. Ja wstaję czasem o 5:00 i jakoś nie chodzę cały lub pół dnia śpiący
No to u was tak jest.Ja jestem śpiochem i kurcze jak sie nie wyśpie to nici z myślenia :)
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

ndz 10 maja, 2009

Jeremi pisze:F. sanguinea na pewno odpada. Bo ona głowę i tyłek ma w zupełnie innych barwach i tam robotnica dochodzi do 9mm. Królowa jest bardzo charakterystycznej budowy i kolorów.
"Królowa jest bardzo charakterystycznej budowy i kolorów"??? :wtf: Mysle, ze poczatkujacy moglby ja bez problemu pomylic z dorodna robotnica...
Szymon pisze:Jak wstane przed 6 to mogiła - cały dzien spać mi sie chce,choć nie jest to regułą ;P
Tez tak mam jak wstaje przed poludniem :p
Awatar użytkownika
Jeremi
Posty: 1014
Rejestracja: pt 12 sty, 2007
Kontakt:

pn 11 maja, 2009

SmoodeR pisze:Mysle, ze poczatkujacy moglby ja bez problemu pomylic z dorodna robotnica...
To wrzucaj początkujący w google i zobaczysz jak jej krwistość rzuca się w oczy. Szczególnie to widać na zielonym mchu. Najlepiej porównywać z innymi mrówkami, to dużo daje.
mefju_urbix
Posty: 1
Rejestracja: ndz 09 maja, 2010
Lokalizacja: Władysławowo (Pomorskie)

śr 12 maja, 2010

F. rufa tworzy kopce z igliwia. Na pewno nie mogłeś jej znaleźć w ogrodzie.
Ostatnio zmieniony czw 13 maja, 2010 przez mefju_urbix, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ