Początkujący-pytania

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Center
Posty: 1
Rejestracja: wt 02 maja, 2006

wt 02 maja, 2006

Witam, jestem tu nowy i nie bardzo wszystko rozumiem. Chciałbym założyć hodowle taką mała narazie, niewiem jak się nzaywa ten gatunek, są to małe czarne mrówki, są bardzo pospolite, u mnie jest tego pełno, chciałbym złapać królową i kilka robotnic wraz z jajami i tutaj jest moje pytanie, jeśli już wszystko umieszcze w formicarium i mrówki się zadomowią to czy będe mógł im podrzucać jaja z innych gniazd tego samego gatunku, tak aby kolonia szybciej się rozwijała? Czy mrówki zaakceptują te jaja i nie zjedza ich? Tak samo z robotnicami, czy mrówki tego samego gatunku jednak z innej koloni ni pozabijają się jeśli dożuce ich pare?

Pozdrawiam i prosze o wyrozumiałość bo jestem początkujący w tych sprawach :(
Awatar użytkownika
Johnbol
Posty: 138
Rejestracja: śr 19 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

wt 02 maja, 2006

Witam!

Rady początkującego dla drugiego początkującego: te mrówy, które opisałeś, to najprawdopodobniej Lasius niger lub Formica fusca. Oba te gatunki są stosunkowo najbardziej rozpowszechnione w Polsce i zarazem najłatwiejsze w hodowli (zajrzyj na stronkę www.formicarium.pl - tam znajdziesz opisy obu gat.). Jeśli chodzi o dokładanie jaj z innych gniazd tego samego gatunku, to nie powinno być problemów z ich akceptacją (i staraj się nie rozkopywać istniejących mrowisk w poszukiwaniu jaj). Z robotnicami podobno różnie bywa: mogą zostać zaakceptowane, ale nie muszą. Można spróbować, przed "zaszczepieniem" złapanych robotnic do gniazda, przetrzymać je np. w probówce przez jakiś czas. W ten sposób być może zaniknie zapach feromonowy ich macierzystej kolonii, i wtedy można je wyłożyć do formicarium. Oczywiście, jako początkujący, zawsze mogę (i mam prawo) się mylić. Moje informacje na temat "zapachowy" są: zasłyszane, wyczytane lub może nawet wydumane przeze mnie (pamięć ma bywa zwodnicza), dlatego też proszę o ew. korekty ze strony forumowych Ekspertów.

Pozdrawiam i życzę powodzenia w hodowli!
FABRICATI DIEM, PVNC!
ODPOWIEDZ