C. ligniperda z C. fallax?

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

sob 04 lip, 2009

Mam takie małe pytanko - czy możliwa jest integracja robotnic C. fallax z C. ligniperda? Chodzi mi o to, czy mrówki komunikują się ze sobą, dzielą pokarmem, etc. C. fallax to jedyne camponoty w mojej okolicy, a poczwarek C. ligniperda, jak widać, nikt nie ma, ew. nie chce się podzielić. :p

No więc jak - próbował ktoś?
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

sob 04 lip, 2009

Jak na razie, 1:0 dla królowej ligniperdy... :p Jej dwie robotnice nie mogły sobie poradzić, więc mamusia zrobiła to za nie, a teraz, jeśli dobrze widzę, zjada go sobie ze smakiem. :p
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

sob 04 lip, 2009

...2:0...
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

sob 04 lip, 2009

Tym razem oddzieliłem fallaxa od reszty watą i sobie leżakował tak kilka godzin. Po połączeniu - robotnice widocznie mniej agresywne. Za to królowa - terror. Ale i tak delikatnie (wcześniej od razu łapała i zgniatała, teraz zanim zaatakuje, to wącha chwilę). Widać, że fallax za wszelką cenę chce się zaprzyjaźnić (jak go królowa ogląda, to stoi w miejscu i się nie rusza, zamiast uciekać panicznie). Mam nadzieję, że zapaszki się zunifikują, i nawet jeśli nie będzie trofalakcji, to fallax zajmie się larwami. Zobaczymy...
Ostatnio zmieniony sob 04 lip, 2009 przez BartTP, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

ndz 05 lip, 2009

...3:0 - przy czym nie wiem, czy fallax został zabity, czy zdechł sam z siebie, bo padł w nocy. Żadnych obrażeń jednak nie widzę - więc albo padł przez kwas mrówkowy, abo sam z siebie - królowa miażdżyła poprzedniczki.
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

ndz 05 lip, 2009

BartTP, chcesz zaadoptować robotnice fallaxa do samotnej królowej ligniperdy? czy owa królowa ma już jakieś robotnice? Pytam bo mi umknęły te informacje :roll:
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
ReYc
Posty: 198
Rejestracja: pn 10 kwie, 2006
Lokalizacja: Opole

ndz 05 lip, 2009

BartTP pisze:Jej dwie robotnice nie mogły sobie poradzić, więc mamusia zrobiła to za nie
Ma z tego co BartTP, pisał.
[b][i]När Vindarna Viskar Mitt Namn[/i][/b]
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

ndz 05 lip, 2009

Aha, to przeoczyłem to w takim razie ;p Gdzieś czytałem że adopcja królowej Camponotus ligniperda do robotnic herculeanusa jest możliwa tylko wtedy, kiedy robotnice są osierocone, a królowa samotna-rójkowa... Jeżeli królowa posiadała już robotnice, adopcja była skazana na niepowodzenie... Nie wiem jak to działa z fallaxami... Chyba na antmanii to widziałem, Loki albo ktoś to napisał... Spróbuję poszukać źródła jeszcze...
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

ndz 05 lip, 2009

Ok, to czekam na odnośnik.
Awatar użytkownika
xXLukasXx
Posty: 238
Rejestracja: pn 07 lip, 2008
Lokalizacja: Jawor / Wrocław
Kontakt:

ndz 05 lip, 2009

http://www.antmania.pl/forum/viewtopic.php?t=3001 tutaj o udanej adopcji królowej C. herculeanus do robotnic ligniperdy.
http://www.antmania.pl/forum/viewtopic.php?t=1266 tutaj też coś ciekawego na ten temat do poczytania.

Nie mogę znaleźć nigdzie potwierdzenia
Jeżeli królowa posiadała już robotnice, adopcja była skazana na niepowodzenie
acz z dużym prawdopodobieństwem przypuszczam że to gdzieś wyczytałem...
www.clonk.glt.pl
www.n00bskie-studio.xt.pl
www.gravitysim.glt.pl
serdecznie zapraszam :)

Moje mrówki:[i]Lasius niger, flavus, emarginatus[/i]
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

ndz 05 lip, 2009

Wszystko pięknie, tyle tylko, że nie o to pytałem. :) My tu rozmawiamy o ożenieniu czegoś w rodzaju F. exsecta i F. sanguinea, a to z Antmanii to ożenek F. rufa z F. polyctena (kosmetyczne różnice). C. fallax i C. ligniperda to różne podrodziny, dlatego pytam, czy ktoś próbował połączyć te dwa gatunki.
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

pn 06 lip, 2009

Co tu dużo gadać, 5:0. Daję sobie spokój. Jednocześnie, jeśli ktoś ma na raz jakiegoś campo (ligni, vagus, hercu) i dostęp do poczwarek C. fallax, to może wrzuci kilka i sprawdzi, czy zostaną wychowane/zaakceptowane? Chcę zaspokoić moją naukową ciekawość. :)
ODPOWIEDZ