Czerwone mrówki

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pn 29 maja, 2006

To znowu ja :P

W sobote wybrałem sie na "pole"- jest to teren nieuzytkowany po srodku blokowiska. W miejscu gdzie tej zimy było lodowisko, zauwazyłem kilka koloni nigerek i czerwonych mrówek. Poleciałem do domu po kilka probówek. Gdy wróciłem rozglądałem się gdzie moge znalezc gniazdo czerwonych. Patrząc w ziemie, zuwazyłem że kolonia czerwonych masowo ucieka z gniazda pod najblizszy kamyk( taki mieszczący sie w dloni). najpierw robo z larwami, tak ok 15, następnie nastąpił totalny eksodus- kolejne robo wybiegały z ziemi a z nimi jakas taka duza mrowka - ten sam desen na ciele ale tak jakby krolowa . Korzystając z okazji pochwyciłem ja robotnice i larwy. Czekając na nastepne czerwone z ziemi zauważ7yłem, że wychodzily juz tylko nigerki- sprawcy eksodusu.

Mróki umieściłem w pudełku po zelkacch ( 1000g) uprzednio przygotowanym na kolonie dla lasiusów. Zadomowiły sie pod mchem i chetnie jedza cukier. Robo mają 4-5 mm i sa pomaranczowoczerwone z cimniejszym odwłokim tak od polowy do konca, matka ma z 7 mm z czego 2mm to tułow a 3 to odwłok. Co to może być? Nie jest pdobne do nich w galerii ( troche moze do podziemnicy zwyczajnej).
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pn 29 maja, 2006

Te mrówy, to któraś z Myrmic (wścieklice). W sumie to żadko wojują z Lasiuskami (poza gatunkami agresywnymi, takimi jak M.rubra), jednak nie wykluczone, że zostały napadnięte z powodu braków białkowych Lasiusa, który postanowił się pożywić ich larwami i poczwarkami. Zapewnij tej kolonii stały dostęp do bezpiecznego poidła z wodą i wilgotne schronienie, pamiętając jednak o dobrej wentylacji areny ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

czw 01 cze, 2006

Nie były to M. rubra. Dam sobie łapę uciąć. Stawiam na M. rugulosa.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

pt 02 cze, 2006

Ja tez myśle że jest to M. rugulosa. Jak na razie maja sie dobrze. Ostatnio przyniosłem im kilka larw ( 15) które z radościa zaadoptowały. Podrzucilem im równierz 2 larwy hurtnicy ale te zostały potraktowane jak śmiecie i wyrzucone w kat. Podobnie zrobily z królewska poczwarką ale najpierw wyciagnęły z niej larwe.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

czw 08 cze, 2006

Aktualizacja: w weekend moje myr mice przeniosły sie do pudełka po tiktakach które napełniłem piaskiem. Siedzą tam do dzisiaj i nie wyłaża. Podrzuciłem im znowu 10 larw i jeden kokon a królowa zaczeła czerwić. Jest jednak jedno ale: mianowicie nie chca pobierac pokarmu. Ani mieszanka, ani miód, ani mięso, ani swierszczyk :cry: . Jak tak dalej pojdzie to się na wzajem zezra albo popadna w anoreksję. Co może byc tego powodem?
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

pt 09 cze, 2006

Po prostu są syte, i co najwyżej sporadycznie jedna, dwie robotnice uzupełniają braki, co może ujść Twojej uwadze.

Odstaw je na 3 dni od jedzenia a z pewnością zauważysz różnice w ich reakcji na źródło pokarmu :D. Szczególnie, że Myrmica sp. BARDZO szybko zbierają się wokół pokarmu (jeśli tylko go potrzebują rzecz jasna).
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

wt 20 cze, 2006

Witam po przerwie!
Stara kolonia ma sie dobrze chociaz przeprowadzic musiałem ją do probówki. Powodem tego była plesń która rozwinęła sie w pudełku po tiktakach. Podłączyłem do areny probówke za pomocą węzyka i podgrzałem gniazdo lampka. Nastepnego dnia juz siedziały w probówce.
Naliczyłem 13 larw i 17 robo.
Dzis z larw rozwineły sie poczwarki - 10 jest duzych i przypominaja królową a trzy sa troche mniejsze. Maja już kolorowe oczka. :P

BTW: mam juz kolejną kolonie M.rugulosa: Siedzą w probówce z 5 komorami. Jest jedna królowa, ok 50 robo i tyle samo larw. Probówka lezy na arenie bez piasku (łatwiej o czystość) i dzieli ja z lasiusami( 4 robo i 6 kokonów). Ciekawy jest mechanizm obrony lasiusów i myrmic. Otóż lasiusy zwijaja sie a myrmice wynosza je zdala od rodzimej probówki. Kolonia Myrmic jest zarłoczna i to pewnie z powodu larw.

Ps: Czy dorosłe formy płciowe moga sie ze sobą krzyżować w obrębie jednej koloni? Czy dobrym rozwiazaniem jest przeniesienie częsci poczwarek do drugiej koloni( zakładam że te mniejsze to samce)?


Post poprawił Devil_
rzepa żepa ziepa ziepa
ODPOWIEDZ