[camponotus] C. ligniperda czy C. herculeanus??

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pn 05 kwie, 2010

Zdecydowałam się wejść na 2 Level i zakupić pierwsze Campo. :) Zauroczyłam się w nich na giełdzie w Świonach, jednak wtedy nie miałam funduszy na zakup od pana Piotra.

Który gatunek polecacie na początek? Nie zapamiętałam dokładnej nazwy, ale zakochałam się w tych powolnych, dwukolorowych olbrzymkach. Mam nadzieje, że Curtus odwiedzi Krakowską giełdę :D
Awatar użytkownika
SmoodeR
Posty: 400
Rejestracja: ndz 27 sie, 2006
Lokalizacja: ok. Gliwic

pn 05 kwie, 2010

Wlasciwie sa to dwa bardzo podobne gatunki. Curtus na gieldzie mial chyba tylko C. herculeanus. C. ligniperda sa minimalnie wieksze, ale na poczatku pewnie i tak tej roznicy nie zauwazysz. Niestety kolonie tego gatunku rozwijaja sie bardzo powoli, a krolowe potrafia zaprzestac skladania jaj nawet na pare miesiecy. Oprocz tego sa troche drozsze i rzadziej spotykane w handlu.

Na zakonczenie dodam, ze mam C. herculeanus i jestem bardzo zadowolony :D

P.S.: nie zebym byl jakims przeciwnikiem C. ligniperda, po prostu podalem Ci wady tego gatunku, ktore nie wystepuja u C. herculeanus ;) pewnie teraz ktos zrobi cos dokladnie przeciwnego :D
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pn 05 kwie, 2010

Ok, poczekam na więcej opinii. A która z mrówek jest bardziej zróżnicowana kolorystycznie? :p
Awatar użytkownika
LUK
Posty: 195
Rejestracja: pt 08 maja, 2009
Lokalizacja: Opole

pn 05 kwie, 2010

Kolorystycznie sa bardzo podobne jednak królowa C. herculeanus ma takiego fajnego garba :)
SmoodeR pisze:Na zakonczenie dodam, ze mam C. herculeanus i jestem bardzo zadowolony
ja też :p
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pn 05 kwie, 2010

Królowa ligniperdusa ma czerwone pierwsze segmenty odwłoka, natomiast herculeanus nie.

Robo mają bardziej żywe kolory u ligniperdy.
ReYc
Posty: 198
Rejestracja: pn 10 kwie, 2006
Lokalizacja: Opole

pn 05 kwie, 2010

SmoodeR pisze:C. ligniperda sa minimalnie wieksze, ale na poczatku pewnie i tak tej roznicy nie zauwazysz. Niestety kolonie tego gatunku rozwijaja sie bardzo powoli, a krolowe potrafia zaprzestac skladania jaj nawet na pare miesiecy. Oprocz tego sa troche drozsze i rzadziej spotykane w handlu.

Gmachówka koniczek(Camponotus ligniperda) - Królowa - 50zł
Gmachówka drzewotoczna(Camponotus herculeanus) - Królowa - 50zł

W obu przypadkach samotne królowe(objęte 1-3 robo)

Na www.curtus.pl no i swoją drogą sam zakupuję u Piotra Campo w najbliższym czasie, no chyba, że na giełdzie we Wrocławiu się pojawi :)
Ostatnio zmieniony pn 05 kwie, 2010 przez ReYc, łącznie zmieniany 2 razy.
[b][i]När Vindarna Viskar Mitt Namn[/i][/b]
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

pn 05 kwie, 2010

No ja liczę, że Curtus zawita do Krakowa. A tym czasem, wyczytałam, że jednak sugerujecie herkulesa na początek? Szybciej się rozwija kolonia?
Ostatnio zmieniony pn 05 kwie, 2010 przez Ciocia Lilith, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

pn 05 kwie, 2010

Lilith66 pisze:No ja liczę, że Curtus zawita do Krakowa. A tym czasem, wyczytałam, że jednak sugerujecie herkulesa na początek? Szybciej się rozwija kolonia?
Zależy ;) Ja mam C.ligniperda z zeszłego roku (znalazłem jesienią). Królowa miała 8 małych larw. Dziś mam 3 robotnice, 6 poczwarek (na dniach dojdą kolejne 2 robotnice), 4 larwy (jedna bycza) i ponad 20 jajeczek. Wszystko da się zrobić w odpowiednich warunkach (codziennie wymieniałem/am im mieszankę) i sporo zależy od kaprysów koloni ;) Z moich C.ligniperda jestem na razie bardzo zadowolony.
ReYc
Posty: 198
Rejestracja: pn 10 kwie, 2006
Lokalizacja: Opole

pn 05 kwie, 2010

Bez różnicy, oba gatunki pod tym względem bardzo podobne :)
[b][i]När Vindarna Viskar Mitt Namn[/i][/b]
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

pn 05 kwie, 2010

Tak przy okazji, to zauważyłem, że na stronie Curtusa jest błąd, C.ligniperdus figuruje tam jako gmachówka koniczek, a C.herculeanus jako gmachówka drzewotoczna, a oczywiście powinno być na odwrót. Pewnie Piotr napisał tak przez nieuwagę, gdyż wątpię, żeby nie znał poprawnych nazw zwyczajowych.
Ostatnio zmieniony pn 05 kwie, 2010 przez socolovsky, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ciocia Lilith
Posty: 336
Rejestracja: czw 03 gru, 2009
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

wt 06 kwie, 2010

Na pewno czeski błąd :) Curtus napisał wczoraj, że niestety nie będzie go ani w Krakowie, ani we Wrocławiu i tylko kolejne Świętochłowice wchodzą w grę.


I ostatnie pytanie... Czy mrówy te nie przeorają mi gipsarium? (Bo do korka nie jestem przekonana)

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi!
Awatar użytkownika
pawelllQwE
Posty: 2572
Rejestracja: pn 01 wrz, 2008
Kontakt:

wt 06 kwie, 2010

Lilith66 pisze:I ostatnie pytanie... Czy mrówy te nie przeorają mi gipsarium?
Jakaś ogromniasta kolonia, która już by się nie mieściła pewnie by przeorała ;) Pewnie większość mrówek by przeryła gdyby już się nie mieściły ;) Ale z zwykłych warunkach powinno być ok ;)

A w korku ryją bez problemów.

PS.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

;]
Ostatnio zmieniony wt 06 kwie, 2010 przez pawelllQwE, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Posty: 655
Rejestracja: pn 24 lis, 2008
Lokalizacja: Dobrogoszcz

wt 06 kwie, 2010

Lilith66 pisze: (Bo do korka nie jestem przekonana)
Przekonaj się do korka. Moim zdaniem ma większą trwałość od gipsu.

Gips z czasem brzydnie a korek pięknieje. :-)
[size=150]ൡ ళ ఊ [/size] q ń = g n
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

wt 06 kwie, 2010

Ja wiem czy korek pięknieje? Ja używam betonu komórkowego i uważam że nie brzydnie z czasem i jest bezpieczniejszy niż korek.
główny maruda
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

wt 06 kwie, 2010

Mnie akurat odrzuca monotonia gipsu - jest zbyt gładki. Za to beton wygląda absolutnie odlotowo :D
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

wt 06 kwie, 2010

Według mnie zarówno gips jak i beton komórkowy przewyższają korek, między innymi dzięki temu, że ich kolor bardziej kontrastuje z ubarwieniem większości mrówek, a co za tym idzie nasze podopieczne są lepiej widoczne. Poza tym większa kolonia potrafi nieźle przeorać korek, prze co mało co pozostanie z oryginalnego gniazda. Mnie to się osobiście nie podoba, ale z pewnością znajdzie się grupa osób, która uzna to wręcz za zaletę. Natomiast gips przekonuje mnie do siebie bardziej od betonu komórkowego ze względu na to, że mogę odlać sobie gniazdo w dowolnym kształcie i rozmiarze, podczas gdy w przypadku betonu ogranicza mnie jego producent. Wątpię też czy kloc betonu (o nierównej przecież fakturze) idealnie przylega do szyby. Może nie jest to istotne przy większych mrówkach, ale już maluchy pokroju Tetrasa gotowe są wcisnąć się w każdą szczelinę. Niby zawsze można uszczelnić takie gniazdo sylikonem, ale nie wygląda to zbyt pięknie.
Ostatnio zmieniony wt 06 kwie, 2010 przez socolovsky, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

śr 07 kwie, 2010

po wyszlifowaniu na odpowiednio dużej powieżchni i na mokro beton komórkowy ładnie wypełnia pory tej części która ma dolegać do szyby i naprawdę ładnie przylega.
główny maruda
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

śr 07 kwie, 2010

Można też uszczelnić beton gipsem.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 07 kwie, 2010

Wcale nie trzeba nic uszczelniać - po przeszlifowaniu na płasko, nie trzeba niczym zapychać dziur - to są bąble a nie jakieś tunele którymi tetrasy uciekną.

Zapewniam, że dobrze dopasowana szyba nie stwarza możliwości ucieczki.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

śr 07 kwie, 2010

"Można też uszczelnić beton gipsem." ≠ "TRZEBA uszczelnić beton gipsem!!!"
:)
Ja tam nic do porów i betonu nie mam, jest lżejszy przynajmniej.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

śr 07 kwie, 2010

ja miałem na myśli że w trakcie szlifowania na mokro beton sam niejako się uszczelnia.
główny maruda
Awatar użytkownika
socolovsky
Posty: 390
Rejestracja: sob 21 kwie, 2007
Lokalizacja: Łódź

śr 07 kwie, 2010

Ja natomiast pisząc o moich obawach odnośnie przylegania betonu do szyby nie miałem na myśli porów, tylko to czy powierzchnia betonowego kloca w całości jest na tyle równa, żeby pomiędzy nią a szybą w żadnym miejscu nie było wolnych przestrzeni. Ale to tylko takie moje gdybanie, nie mam doświadczenia z betonem komórkowym, więc wierzę Ci Formik na słowo :wink: . Czego używasz do szlifowania, papieru ściernego?

PS Zrobił się spory offtop, więc myślę, że byłoby fajnie, gdyby jakiś moderator wydzielił posty o materiałach gniazdowych jako oddzielny temat.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

śr 07 kwie, 2010

Ja płyty chodnikowej. Ma dwie duże zalety: jest chropowata i ma dużą płaską powierzchnię. Dodatkowo nie zapycha się i drze tak jak papier ścierny.
główny maruda
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

śr 07 kwie, 2010

Czy płyta chodnikowa nie jest zbyt chropowata i nie ma czasem kamieni w swojej strukturze?

Ja używam papieru ściernego różnej faktury, przypiętego na specjalnym klocku.
ODPOWIEDZ