Mrówki na podkarpaciu

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

krystian16
Posty: 3
Rejestracja: czw 05 sie, 2010

czw 05 sie, 2010

Witam :)
Od dłuższego czasu obserwuję mrówki w pobliskich lasach i zastanawiam się jakie gatunki tu dominują.
Mrówka rudnica i zbójka krwista na moje oko głównie ale nie wiem :D
Może ktoś wie coś więcej na tan temat?
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 05 sie, 2010

Podkarpacie kojarzy mi się z pierwomrówką podziemną, zbójnicą, rudnicami/ćmawkami oraz wścieklicą dorodną.
Oczywiście do tego gmachówki :D
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

czw 05 sie, 2010

Podkarpacie jest na tyle dużym województwem, że nie ma sensu roztrząsanie jakie gatunki dominują, bo to zależy od miejsca, średnia będzie podobna do krajowej
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 05 sie, 2010

Scytal pisze:podkarpacie jest na tyle dużym województwie, że nie ma sensu roztrząsanie jakie gatunki dominują, bo to zależy od miejsca, średnia będzie podobna do krajowej
Z tym się nie zgodzę - u mnie gmachówek, ani pierwomrówki podziemnej nie uświadczysz...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

czw 05 sie, 2010

ale gdzie u Ciebie, w województwie czy Łodzi?
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 05 sie, 2010

W moim województwie nie widziałem ani razu Formica cunicularia, Camponotus ligniperdus ani Camponotus herculeanus.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

czw 05 sie, 2010

ja na Podkarpaciu też nie widziałem wymienionych przez Ciebie gatunków, poza jednym żołnierzykiem i królową ligniperdusa...

co cały czas niczego nie dowodzi, bo znam lasy gdzie nie uświadczysz żadnych mrówek leśnych i znam jeden gdzie jest kolonia polycteny na kilkanaście kopców i na wielkim obszarze jest tak gęsto od robotnic, że można się o nie potknąć i wywrócić,

ligniperdusa i herculeanusa jest ciężko spotkać w całej Polsce bo leśnicy sprzątają las ze zniszczonych drzew i robią cyklicznie wycinki, byłem w Karkonoszach i tam jest masa starych, zniszczonych pni w parku narodowym, przez co od ligni/hercu jest gęsto, nie zaryzykowałbym jednak stwierdzenia, jakoby na całym Dolnym Śląsku było więcej tych mrówek niż gdzie indziej
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
krystian16
Posty: 3
Rejestracja: czw 05 sie, 2010

pt 06 sie, 2010

dzięki za odpowiedzi :)
krystian16
Posty: 3
Rejestracja: czw 05 sie, 2010

czw 19 sie, 2010

A mam pytanie jeszcze jedno.
W Polsce które gatunki dominują i można je powszechnie spotkać w lasach?
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 19 sie, 2010

Lasius niger, Formica fusca, Formica cinerea.

Przede wszystkim to. Poza tym sporo innych Formica spp., Lasius spp., Myrmica spp. itp.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 21 sie, 2010

w lesie to bardziej L. platythorax niż niger.
główny maruda
Awatar użytkownika
dexter688
Posty: 593
Rejestracja: wt 11 sie, 2009
Lokalizacja: Iwonicz

wt 31 sie, 2010

Na pokarpaciu najpopularniejsze są F.cunicularia, L.flavus i L.niger. Manica rubida występuje, aczkolwiek nie jest popularna (no chyba, że mówimy o Bieszczadach wysokich tam to trudno nie nadepnąć Manicy). Ale w lasach rzeczywiście cieniutko. Czasem się trafi ligni albo herc, za to fallaxy są dosyć popularne.
"Turysta nie wie skąd wraca,
podróżnik nie wie dokąd jedzie"
M.rubida, Myrmica sp., M.ruginodis, F.polyctena, F.sanguinea, F.cunicularia, F.cinerea, Formica fusca, L.niger, L.flavus, L.brunneus, L.mixtus, D.quadripunctatus, C.ligniperdus.
antwito
Posty: 248
Rejestracja: ndz 09 paź, 2011

pt 31 maja, 2013

Tak, wiem, temat stary ale muszę dodać coś od siebie...

Mieszkam na podkarpaciu i po gmachowkach ani śladu. Choćbym szukał nie wiadomo jak, to za ch... bym nie znalazł... Oprócz nigerow i "pomaranczków" są rudnice, czterokropki, kartonowki i różne Temno/Lepto. Jakby ktoś widział jakiekolwiek Campo na podkarpaciu, to proszę o info w którym miejscu.

EDIT:
No i mam skurczybyki :D Znalazłem fallaxa, ale jakby ktoś miał info na temat innych Campo to śmiało może pisać ;)
Dziennik moich gmachówek: viewtopic.php?f=38&t=5376
ODPOWIEDZ