Solenopsis fugax

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 22 sty, 2011

Dziś w przerwie nauki na egzamin z biochemii postanowiłem poszukać coś o mrówkach. Jak postanowiłem tak zrobiłem i znalazłem jakieś hiszpańskie forum, a że nic nie pojmowałem, to skorzystałem z google tłumacza oto wynik i link do forum
Teraz do sedna w jednym z dzienników znalazłem fajną fotę z której wynika, że ten gatunek może mieć kilka królowych.
zdjęcie Na zdjęciu można się dopatrzeć co najmniej 2 matek w porywach do 3. Wg mnie jeśli ten gatunek miał by być monogamiczny, to nadliczbowe królowe powinny zostać już dawno ścięte przy takiej liczbie robotnic :)
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

sob 22 sty, 2011

Taka świeża ciekawostka to nie jest :) Ale rzeczywiście, w opisach tego gatunku, nie ma zdania o ilości królowych w gnieździe. Pasowałoby to zmienić...
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 22 sty, 2011

Solenopsis spp. mają ciekawą cechę opisaną dokładniej na podstawie Solenopsis saevissima. Mianowicie mrówki te zmieniają liczbę królowych w zależności od poziomu zagęszczenia koloni na danym obrzeżę. W przypadku niewielkiej ilości rodzin występuje jedna duża królowa a nadliczbowe są usuwane. Jeśli jednak zagęszczenie przekracza stan krytyczny i kolonie zaczynają ze sobą mocno rywalizować a w koloni pojawiają się mniejsze ale za to bardziej liczne królowe. Prawdopodobnie nie podaje się przy gatunku ilości królowych. (mam nadziej że dobrze pamiętam :-D )
główny maruda
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 22 sty, 2011

Drwal pisze:Solenopsis spp. mają ciekawą cechę opisaną dokładniej na podstawie Solenopsis saevissima. Mianowicie mrówki te zmieniają liczbę królowych w zależności od poziomu zagęszczenia koloni na danym obrzeżę. W przypadku niewielkiej ilości rodzin występuje jedna duża królowa a nadliczbowe są usuwane. Jeśli jednak zagęszczenie przekracza stan krytyczny i kolonie zaczynają ze sobą mocno rywalizować a w koloni pojawiają się mniejsze ale za to bardziej liczne królowe. Prawdopodobnie nie podaje się przy gatunku ilości królowych. (mam nadziej że dobrze pamiętam :-D )
Czyli w momencie urodzenia, królowa ma zaprogramowaną monoginię, lub poliginię - dobrze rozumiem?
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 22 sty, 2011

Hmm tak kto by pomyślał, że królowa może być zaprogramowania na monogamie czy poligamie. A nie jest podobnie u M.rubra M.mikro rubra czy to dwa oddzielne gatunki :?:
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

sob 22 sty, 2011

kamiklo pisze:Hmm tak kto by pomyślał, że królowa może być zaprogramowania na monogamie czy poligamie. A nie jest podobnie u M.rubra M.mikro rubra czy to dwa oddzielne gatunki :?:
Nie mono/poligamię, tylko mono/poliginię :) (gyne - królowa)

Myrmica rubra i Myrmica microrubra to dwa oddzielne gatunki - zostały niedawno rozdzielone jako klasztorka i pasożyt (miałem przyjemność widzieć je na żywo).

Co ciekawe czytałem publikacje o podobnych sytuacjach u Manica rubida, ale tam mniejsze królowe były praktycznie niepłodne i miały zredukowane tarcze.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

sob 22 sty, 2011

To programowanie dotyczy bardziej robotnic niż królowych i następuje poprzez walki miedzy koloniami. Kolonia która więcej walczy wytwarza siłą rzeczy mniejsze królowe a ponieważ jest też mniej miejsca na nowe kolonie aby przekazać swoje geny musi wytworzyć ich więcej. Mniejsza królowa składa mniej jajek więc by przetrwać musi sobie dokooptować koleżankę co nie jest trudne przy dużej ilości koloni na jednostkę terenu. Musi też wytwarzać więcej robotnic (feromon się rozmywa) i tak dalej... Ale to już moje ekstrapolacje i domysły w dużej części a priori.
główny maruda
ODPOWIEDZ