Co jest grane?

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 17 mar, 2011

Witam.
Posiadam kolonie gmachówki-królowa, 23 robo i masa potomstwa, we wszystkich stadiach. Ale jest problem. Kolonia jakies 1.5 miesiąca temu wyszla z zimowania, zimowały też larwy w 1-2 stadium. Wszystko bylo ok, po tygodniu pojawiły się pierwsze jajka, teraz jest ich masa, kolejne zamieniają się co chwile w małe larwy. Ale jakiś tydzień temu widziałem jak robotnice jedza jajko/larwe-nie wiem dokładnie, czy to jajko czy młoda larwa. A wczoraj znowu coś jadły-za późno popatrzyłem ale to chyba była poczwarka minor bo kokon leży w jednej z komór. Jedzenie dostała co 3-4 dni-larwy much i sok malinowy domowej roboty ( pycha :) ). Arena 30 cm na 20cm gniazdo 30cm na 15cm. Temp miedzy 20 a 26 stopni, w zależności od pory dnia.
Czy mam się martwić, czemu zaczynają jeść potomstwo?
Macie jakieś rady, doświadczenia?
Z góry dzięki za pomoc ;)
Pozdro ARNI
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

czw 17 mar, 2011

U mnie dzisiaj herce (Q, 2 robo, 7 poczwarek z 10 małych larw i ok 30-40 jaj ) zjadły larwę, która wczoraj owinęła się w kokon, dzisiaj ją wyciągnęły i zjadły do połowy mimo, ze przez ostatnie 3 dni dostały 4 muchy, 1 mącznika i modliszkę. Czemu tak się dzieje ? Nie wiadomo, i nijak nie da się temu zaradzić chyba, że samodzielnie wychowując potomstwo- co jest niemożliwe. Musi być jakiś biologiczny powód skoro niema logicznego wyjaśnienia, może to rodzaj selekcji.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

czw 17 mar, 2011

U mnie też się tak zdarza. Moje Camponotus ligniperdus zjadły już kilka larw jednak z poczwarkami się to jeszcze nie zdarzyło. Nie martwi mnie to jednak gdyż w zapasie jest jeszcze spora kupka larw a przyrost jest spory jak na ten gatunek. Też wydaje mi się, że to jakiś rodzaj selekcji.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

czw 17 mar, 2011

Uf, to mnie podnieśliście na duchu ;)
A tak nawiasem możliwa by była adopcja do takiej kolonii kilku robotnic z natury?
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
ODPOWIEDZ