W terenie - na północny wschód od Oleśnicy ;)

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

czw 26 maja, 2005

Witam :)
Właśnie wróciłem z wycieczki po okolicznych terenach leśnych.
Ufff... ze 40km mam w d... :D:D:D Podczas tego "marszobiegu", miałem okazję się przekonać, jak zasobne w mrówki są Oleśnickie lasy ;)
Formica rufa i F.pratensis właśnie się szykują do rójki, młode królowe F.polyctena lezą nadal w kierunku kopców własnego gatunku, często/gęsto padając ofiarą wyjątkowo licznych tu kolonii Formica(Raptiformica) sanquinea.
Niedawno znalazłem na skraju lasu przepiękną mrówkę, do dzisiaj nie wiem na 100%, czy jest to F.exsecta, czy chroniona F.truncorum (po uwadze Radissa odnośnie fotek tego gatunku i wczytaniu się w klucz, zaczynam się skłaniać ku tej drugiej). W każdym razie okazało się, że przy dokładniejszym szukaniu na skraju lasu, jest jej tu jednak dużo, konkuruje o miejsca siedliskowe z Raptiformica sanquinea. Olbrzymie robotnice o prześlicznie pomarańczowych główkach, okupują tu głównie olchy :)
Camponotuska również spotkałem kilkakrotnie (C.ligniperda oraz C.fallax) a nawet byłem świadkiem konfrontacji żołnierza C.fallax z dużą robotnicą C.ligniperda na gałązce dębu - niestety nawet duży żołnierz fallaxa nie miał szans z gmachówką drzewotoczną - szybko został dosłownie przecięty na dwie połowy.
Oczywiście wszędzie gdzie sucho i gorąco "rządzi" darniowiec a gdzie wilgotno, pełno L.niger oraz na ciepłych stanowiskach w butwiejących pieńkach Formica fusca.
Udało mi się nawet Dolichoderusa poobserwować gdy wraz z L.fuliginosus i C.fallax, zaiwaniał po korze wielkiej topoli.
Kartonówka jest w trakcie rójki i łatwo obecnie znaleźć jej gniazda główne - łazi po nich mnóstwo skrzydlatych form płciowych - niestety nie udało mi się dzisiaj trafić zapłodnionej królowej :( Raz co prawda padłem na kolana widząc coś czarnego przełażącego mi przez ścieżkę, jednak okazało się, że to samotna królowa Tetramorium caespitum (prawdopodobnie zeszłoroczna, bądź starsza), która z jakichś powodów straciła gniazdo i uciekała rzed zagładą, szukając nowej przyszłości - znalazła - właśnie mości sobie kolebkę w mchu wypełniającym probówkę :D:D:D
Rójki C.ligniperda jednak jak dotąd nie było - skrzydlate osobniki, nadal siedzą sobie w pniach.
Trafiłem również jakąś Myrmice - pojęcia nie mam co za gatunek (wyraźnie mało wilgociolubna i zdecydowanie różniąca się od M.rubra, której mam pod firmą sporo).
Niestety w stronach, które dzisiaj odwiedziłem, brak widocznie F.cinerea oraz F.rufibarbis - w drugą stronę będę się musiał udać następnym razem ;)
btw... zastanawiającym dla mnie jest nagminne żerowanie na tych samych drzewach C.fallax, Dolichoderus quadripunctatus, Lasius brunneus i L.fuliginosus (Leptothorax sp. pomijam) - prawdopodobnie pnie te, muszą być wyjątkowo zasobne w szczeliny z mszycami, na dodatek nie wykluczam, iż rójka kartonówki, przyciąga C.fallax na polowanie - samce L.fuliginosus usiłujące wchodzić wysoko na pień, to musi być niezła wyżerka :>
Ostatnio zmieniony wt 24 sty, 2006 przez PIOTR, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

sob 18 cze, 2005

Właśnie powrociłem z kolejnego wypadu w teren (po wichurze miałem przerwę :( ).
Postanowiłem podliczyć gatunki obserwowane we własnym sąsiedztwie ;)

Formica :
Formica fusca
F.pratensis
F.sanquinea
F.rufa
F.polyctena
F.rufibarbis
F.tunctorum
F.execta
F.cunicularia
F.cinerea
F.sp.

Lasius :
L.niger
L.flavus
L.umbratus
L.fuliginosus
L.brunneus
L.alienus
L.emarginatus
L.sp.

Camponotus :
C.ligniperda
C.fallax

Myrmica :
M.rubra
M.rugulosa
M.ruginodis
M.sp

Leptothorax :
L.sp X 3

Stennama debile
Solenopsis fugax

Dolichoderus
D.quadripunctatus

Tetramorium
T.caespitum

Tyle stwierdziłem na ten moment, prawdopodobnie mam tu również gatunki, które z braku zacięcia do lupy czy mikroskopu, uznaję za tożsame z już wymienionymi, a także pewnie i jakieś pasożyty społeczne ukryte pomiędzy nimi. Z czasem mam nadzieję uzupełniać listę ;)
Ostatnio zmieniony wt 23 maja, 2006 przez PIOTR, łącznie zmieniany 2 razy.
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

wt 24 sty, 2006

No cholerka a ja się wybrałem dziś do lasu i nic nie mogłem znaleźć :/
nie wiem jak Wy to robicie że tyle mrów potraficie znaleźć :/ :roll:

pzdr. :lol: :twisted:
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 24 sty, 2006

Hmmm... SZUKAMY ?? :D:D:D
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

wt 24 sty, 2006

chyba muszę się wybrać jak temp. wzrosną prznajmniej do -20C bo tak to szybko robi się w ręce zimno i trudno się w tym śniegu kopie ;)
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

wt 24 sty, 2006

Fakt... dzisiaj tylko jedną kolonię Leptothorax złapałem... mała - może ze 40ci robotnic, ale za to solidna królowa jest a nie tylko ergatoginy ;D
Temp. to pikuś, gorszy śnieg - trudniej zlokalizować miejsca poszukiwań :twisted:
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

śr 25 sty, 2006

No nieee....
Jak Wy(radiss też potrafi w zimie Leptothoraxa złapać) to robicie?
Ja nic nie mogę znaleźć :/ :(
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 25 sty, 2006

Ja potrafię i Camponotuska i Lasiusa :P :twisted:
A odpowiedź jest taka jak poprzednio - SZUKAMY :lol: :lol: :lol:
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

śr 25 sty, 2006

no ale jak szukacie?? :P
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

śr 25 sty, 2006

Uważnie i ostrożnie - coby nie przeoczyć ani nie uszkodzić :twisted:
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

śr 25 sty, 2006

no dobra - kapituluję.... :)
Gabon
Posty: 15
Rejestracja: pt 27 sty, 2006
Lokalizacja: Wrocław

pt 27 sty, 2006

Wy to macie farta , przynajmniej możecie wyjść w las i zobaczyć mrówkĘ, a ja to wszędzie bloki , a jedyne miejsce niedaleko to jest Park Południowy gdzie występują tylko L.Niger :(

Pozdrawiam
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 27 sty, 2006

Witam :)
A zapewniam Cię, że nie jedynie L.niger :D
Akurat tego parku nie znam, jednak stawiam na obecność w nim, conajmniej 7gatunków mrówek - zrobi się ciepło - poszukaj dobrze ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

pt 27 sty, 2006

Heh, nieopodal mnie (obecnie mieszkam w centrum Gdyni) w poprzek schodów jednego z chodników (wzdłuż czegoś, czego nawet parkiem nazwać nie można) prowadzi ubity trakt kartonówki (tzn. przynajmniej tak było w zeszłym roku - swoją drogą, wokół terenu kartonówki nie znalazłem ani jednej innej mrówki ;). Idąc dalej można było spotkać Myrmica sp., F. fusca, a jak by dobrze poszukać, to parę innych też by się znalazło.
A jakie było moje zdziwienie, gdy przed moim biurem znalazłem gmachówkę :D
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
deZOO
Posty: 135
Rejestracja: pt 14 paź, 2005
Lokalizacja: Wrocław

pt 27 sty, 2006

Hej Gabon! też mieszkam w pobliżu Parku Południowego :wink:
i zapewniam Cie ze jest tu znacznie wiecej gatunków. Jak na razie stwierdziłem występowanie całej gamy lasiusów od nigerka do kartonówki jest sporo flavusa i emarginatus, sporo rufibarbis, dolichoderus, T.caespitum, Myrmice i pewnie pare innych gatunków. Jedynie campo sie u nas nie pojawia, ale widziałem kilka robotnic ligniperdy na osobowicach w okolicach cmentarza.
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

pt 27 sty, 2006

dolichoderus ... :roll: proszę, proszę, ja tego jeszcze "na żywo" nie widziałem :D
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 27 sty, 2006

A ja na nie czasami juz patrzeć nie mogę :D:D:D szukam Leptothorax - Dolichoderus... szukam C.fallax - Dolichoderus... śledzę szlak zapachowy L.brunneus - Dolichoderus idzie obok... obserwuję rójkę kartonówki - Dolichoderus zaiwania pomiędzy załomami kory... opieram się o drewniany płotek kojca dla Sylwi na środku trawnika i co po mnie lezie ? - oczywiście czterokropek :D:D:D
Heh... to ja za L.emarginatus w góry jeździł a to bydle we Wrocławiu bytuje :?: :!: :|
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

pt 27 sty, 2006

heh...
ja w lecie obserwowałem robotnice C.fallax na podwórku a mieszkam prawie w centrum Krakowa ;) niestety gniazda jeszcze nie wytropiłem.
Mam pytanie: gdzie gniazduje Letothorax?? Bo wybrał bym się na poszukiwania ale w zimie nie dam rady wytropić nie wiedząc gdzie z reguły mieszka ;) "mam do dyspozycji" wilgotny las liściasty.
Gabon
Posty: 15
Rejestracja: pt 27 sty, 2006
Lokalizacja: Wrocław

pt 27 sty, 2006

Spoczko , jak chcesz to możemy się udać na polowanie ale to jak zrobi się ciepełko ,można tez wziaść Piotra o ile będzie chciał.

Pozdrawiam
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

sob 28 sty, 2006

Ze wspólnym "mrówkowaniem" nie ma większego problemu... poza jednym - Tenaxinexis jest z Krakowa :D
Ale może w końcu jakiś zlocik nam się w tym roku uda ;)
Lepto. najłatwiej namierzyć w martwych, suchych gałązkach czy to na drzewie, czy pod nim ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

sob 28 sty, 2006

Ja wolny czas mam tylko w lecie i to w dodatku bez możliwości wyjazdu :/
ale poza tym to spoqo ;)
aha i mam podobnie z tym dolichoderuskiem ;)
on jest WSZĘDZIE!!!
muszę spróbować go pohodować ;)
mariusz_s
Posty: 104
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Gdynia/Wejherowo
Kontakt:

sob 28 sty, 2006

Tenaxinexis pisze:muszę spróbować go pohodować

Nie próbuj, ale hoduj bo warto. Jest prześliczny.
"Doświadczenie przychodzi z wiekiem, szkoda tylko, że czasami jest to wieko od trumny..."
Tenaxinexis
Posty: 29
Rejestracja: pn 16 maja, 2005
Lokalizacja: Kraków

sob 28 sty, 2006

To że jest śliczny to wiem ;)

a co do hodowania to już raz probowałem ale coś królowa w sposób klasztorny nie dała rady sama i po miesiącu ją wypuścilem.
w ogóle to chyba jest to trudny do utrzymania gat.
mariusz_s
Posty: 104
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Gdynia/Wejherowo
Kontakt:

sob 28 sty, 2006

Eeee tam zaraz trudny. Mi poprostu długo nie czerwiła królowa. Teraz pięknie składa jajka. Z niecierpliwością czekam na pierwsze kokony u nich. Ważne by zapewnić im odpowiednią tempraturę, i wilgotność. Inaczej będą starały się zwiedzać tereny poza formicarium.
"Doświadczenie przychodzi z wiekiem, szkoda tylko, że czasami jest to wieko od trumny..."
Gabon
Posty: 15
Rejestracja: pt 27 sty, 2006
Lokalizacja: Wrocław

sob 28 sty, 2006

Nom Piotr chocby nawet ja,ty i ktos jescze co we Wrocku meiszka i pojdziemy sobie na wspólne łowy a co do zlotu tez można zrobić i ja bardzo chętnie na neigo pójde.

Pozdrawiam
ODPOWIEDZ