F. lemani

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

baczek77
Posty: 28
Rejestracja: wt 19 cze, 2007
Lokalizacja: Szprotawa

wt 26 kwie, 2011

Witam mam pytanko dotyczące tytułowego gatunku, czy jest możliwe dołączenie "nowej królowej" do istniejącej kolonii? W tej chwili mam kolonie składającą się z 1 królowej, 4 robotnic + jajka, poczwarki itd, a chciałbym dołączyć do niej kolejne królowe żeby zrobić kolonie poliginiczną. No i tutaj nasuwa się pytanko czy jeśli wrzucę nową królówke to robotnice po prostu ją zaakceptują i będą traktować podobnie jak swoją prawowitą czy może po prostu ją zatłuką? Prosiłbym o odpowiedź osoby które już próbowały łączenia, można oczywiście podać w % szanse powodzenia takiego przedsięwzięcia. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

wt 26 kwie, 2011

Przy tak małej liczbie robotnic jest bardzo duża szansa powodzenia, lodówka i będziesz miał istny peace&love.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

wt 26 kwie, 2011

baczek77 pisze:Witam mam pytanko dotyczące tytułowego gatunku, czy jest możliwe dołączenie "nowej królowej" do istniejącej kolonii? W tej chwili mam kolonie składającą się z 1 królowej, 4 robotnic + jajka, poczwarki itd, a chciałbym dołączyć do niej kolejne królowe żeby zrobić kolonie poliginiczną. No i tutaj nasuwa się pytanko czy jeśli wrzucę nową królówke to robotnice po prostu ją zaakceptują i będą traktować podobnie jak swoją prawowitą czy może po prostu ją zatłuką? Prosiłbym o odpowiedź osoby które już próbowały łączenia, można oczywiście podać w % szanse powodzenia takiego przedsięwzięcia. Pozdrawiam.
Ten gatunek generalnie nie jest mocno agresywny, tym bardziej w takiej liczebności. Przy normalnej temperaturze niestety mogą się pogryźć, ale przy adopcji lodówkowej masz duże szanse na sukces.

@Edit
O, Umbramen mnie ubiegł ;)
Jak widać mamy podobne zdania na ten temat :P
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
arni
Posty: 676
Rejestracja: wt 13 lip, 2010
Lokalizacja: Małopolska

śr 27 kwie, 2011

A ja dodam z doświadczenia że łączyłem królowe bez lodówki przy około 20 robotnicach i nie było najmniejszej agresji ;)
Jeszcze chcesz się ze mną skontaktować napisz mi Prywatną Wiadomość lub zadzwoń/wyślij sms pod 690 067 950.

Na wolne chwile polecam:

http://poke-life.net/rejestracja.php?polec=456623
Awatar użytkownika
zulek
Posty: 59
Rejestracja: śr 07 kwie, 2010
Lokalizacja: Kraków

pn 02 maja, 2011

Z lodówką bezpieczniej. Jak próbowałem łączyć 3 samotne królowe, bez lodówki to się dość mocno pożarły...
Lasius niger/umbratus
Lasius flavus x3
ODPOWIEDZ