L.niger dziwna smierc

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

KABUMBA
Posty: 23
Rejestracja: pt 13 maja, 2011

ndz 15 maja, 2011

Witam
Posiadam jak do tej pory tylko jedna kolonie L.niger.
Wczoraj rano ok 11-12 nakarmiłem mrówki miodem i wszedłem.Jak wróciłem ok. godzin 17 zauważyłem ze połowa koloni umarła.Mrówki stały w formi kompaktowym na szewca nie były podgrzewane. Taka sama sytuacje miałem ok. miesiąca temu tez po nakarmieniu nagle zdechło mi kilkanaście robotnic. Pokarm wtedy był z innej pasieki wiec to nie jest wina pokarmu.Co to możne być ? Kto wyjaśnię te zjawisko ?
Pozdrawiam KABUMBA
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 15 maja, 2011

Masz jakieś zdjęcia?
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

ndz 15 maja, 2011

Może miodek ci sfermentował i po prostu usnęły. A tak serio to możliwe ze miód był zaprawiany cukrem, a po ostatnich podwyżkach cen do cukru dodają różne świństwa, żeby tylko było taniej, dla człowieka te kilka promili konserwantów czy polepszaczy nie gra roli, a pszczoły i mrówki padają.
KABUMBA
Posty: 23
Rejestracja: pt 13 maja, 2011

ndz 15 maja, 2011

miód był z prawdziwego ula ze wsi wiec jakosc miodu opada
co do zdjęć nie mam jak zrobic
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

ndz 15 maja, 2011

hehe, z prawdziwego ula ze wsi, a skąd indziej bierze się miód? ludzie zrobią wszystko byle zarobić...
KABUMBA
Posty: 23
Rejestracja: pt 13 maja, 2011

ndz 15 maja, 2011

to miód od znajomych i to miód z kilku prywatnych pasiek :P i napewno nie chodziło o zarobek bo miód dostajemy za free :D
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 15 maja, 2011

Umbramen a sam co dolewasz do miodu :p :mack:
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

ndz 15 maja, 2011

Nie wiem czy wiesz, ale po podebraniu miodu, w zabezpieczeniu roju podkarmia się go na jesień syropem z cukru, żeby uzupełnić podebrany latem miód, ten syrop może nie zostać całkowicie spożytkowany i po odsklepieniu zostaje podebrany jako pełno wartościowy miód wielokwiatowy, a sadzę ze Ci znajomi również sprzedają ten miód i nie selekcjonują go "do sprzedaży" i "dla KABUMBA". Jeżeli to nie miodek to co innego, ze padają po podkarmianiu, może zabrudzone naczynia z którymi pokarm miał kontakt?

Edit: nie podbieraliśmy miodu od dwóch sezonów, bo i niema z czego i szkoda osłabiać i tak już mizerne roje. A jak już podbieraliśmy to tylko i wyłącznie na swój pożytek, bo nigdy zbyt wiele tego nie było, pamiętam jeszcze jak dziadek żył to w wielkich garach miód nosili, dziesiątki ramek, kilogramy odsklepin ...
Ostatnio zmieniony ndz 15 maja, 2011 przez Umbramen, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 15 maja, 2011

O tym nie wiedziałem, że podbiera się przerobiony syrop jako miód :stun:
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
KABUMBA
Posty: 23
Rejestracja: pt 13 maja, 2011

ndz 15 maja, 2011

o tym to nie wiedziałem
to teraz co mam zrobić jezeli nie mam miodu ?
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

ndz 15 maja, 2011

kamiklo, "Miód sztuczny (nazywany też miodem ekspresowym) powstaje z syropu będącego mieszaniną cukru i wody. Po przerobieniu tej mieszaniny przez pszczoły otrzymuje się miód. Metoda ta jest najczęściej wykorzystywana do fałszowania miodu – zwiększania produkcji pasiek. Dodatkowo do syropu można dodawać wywary z ziół (ziołomiody), soki z owoców (miody sokowe) lub roślin, z których pszczoły nie zbierają nektaru, przez co uzyskuje się miody o nowych smakach."

A ustaliłeś w końcu od czego padają ? Bo jak rozumiem, nie za każdym podaniem tego miodu padały robotnice, czy to nowy miód i padły po jego pierwszym podaniu ?
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 15 maja, 2011

A jak wyglądają te martwe mrówki?
Jak nie masz to idź i kup. Tylko nie jakiś najtańszy. Ja kupuje w LIDLu taki:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
KABUMBA
Posty: 23
Rejestracja: pt 13 maja, 2011

ndz 15 maja, 2011

do lidla to ja mam kawałek bo gdzies dopiero 20km od siebie w warszawie. Ma ktos jakis sprawdzony miód który mozna kupic : W cerfuze , biedronce , tesko , lub w zwykłym spożywczym
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 15 maja, 2011

Miód, nawet taki z syropu nie spowoduje śmierci mrówek. Co najwyżej nie będzie w nim witamin itp. rzeczy, ale na pewno będzie tam podstawa energetyczna - cukry proste, które są głównym składnikiem miodu.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 15 maja, 2011

Ponawiam pytanie. Jak wyglądają martwe mrówki?
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 15 maja, 2011

Najlepiej zrób zdjęcia całego formi i mrówek, to zobaczymy co może być potencjalnym błędem.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Umbramen
Posty: 430
Rejestracja: pn 10 lis, 2008

ndz 15 maja, 2011

Miód taki z syropu może być przyczyną śmierci mrówek, szczególnie z wiejskiej pasieki, bo pszczołom podaje się cukier najtańszy, często przeterminowany, chemizowany, po takim syropie padają pszczoły i mrówki.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

ndz 15 maja, 2011

Umbramen pisze:Miód taki z syropu może być przyczyną śmierci mrówek, szczególnie z wiejskiej pasieki, bo pszczołom podaje się cukier najtańszy, często przeterminowany, chemizowany, po takim syropie padają pszczoły i mrówki.
Cukier przeterminowany?
Najtańszy chemizowany?

Ja tu widzę babcię-wikipedię z budki z warzywami.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
KABUMBA
Posty: 23
Rejestracja: pt 13 maja, 2011

ndz 15 maja, 2011

fotek nie bede mial jak zrobić bo swoim "sprzętem" nie uchwycę ich
ale mrówki wyglądają takie jak by były podkulone i nogi maja skulone
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

ndz 15 maja, 2011

Czepiliście się niepotrzebnie tego miodu... miałem podobną sytuacje z nigerkami najpierw padła jedna seria robotnic około 20 a później druga i została sama królowa która tez padła, powód ciezko określić :\
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
KABUMBA
Posty: 23
Rejestracja: pt 13 maja, 2011

ndz 15 maja, 2011

taka sama sytuacja jak u Sott23 najpierw była jedna seria teraz druga i jeszcze 3 i po mrówkach
dobra a teraz powiedzcie jak wyczyścić formikarium typu kompakt? to znaczy da sie otworzyć gniazdo ?
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 15 maja, 2011

Jeżeli mrówki są w środku to nie otwieraj. Sposób czyszczenia masz podany na stronie sprzedawcy.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 15 maja, 2011

Może jakaś choroba przebiegająca rzutami? tak jak malaria u ludzi? Co do miodu to zgadzam się w pełni z Umbramenem ale bardziej bym widział zabrudzenia pokarmu płynem do mycia naczyń czy czymś w tym stylu.
główny maruda
Awatar użytkownika
Scytal
Posty: 318
Rejestracja: pn 22 paź, 2007
Lokalizacja: Gliwice

wt 17 maja, 2011

mi padła królowa F. cunicularia po odchowie dwóch pokoleń... poza nią nie padła żadna robotnica, czasami po prostu trzeba się pogodzić z "czynnikami wyższymi"
http://www.erepublik.com/en/referrer/Elczikeno - na nudę
ODPOWIEDZ