Problem w zachowaniu robotnic

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pt 20 maja, 2011

Otóż od dłuższego czasu zastanawiam się i nie mogę rozszyfrować pewnego problemu dotyczącego potomstwa, a właściwie robotnic w kolonii mojej gmachówki.
Kłopot jest następujący, królowa i dwie towarzyszące jej robo nie chcą otwierać poczwarek, niby nic, otworzy się, ale ciągnie się za tym i jak myślę jest powodem kalectwa robotnicy nowo narodzonej, kolejny problem, mrówka te jest nie zdolna do prawie niczego, prawie nie chodzi, rzadko się ruszaja, czułki lekko na końcach wykręcone itp. Oczywiście nie chodzi mi tu o twardnienie pancerzyka, robotnica jest od ok. 3 tygodni w kolonii od wykluciu, a i podczas otwierania poczwarki nie była biała. Takie roślinki, na dodatek pomimo kolejnego pokolenia jest dużo słabiej wybarwiona od poprzedniego, a właściwie nie jest w ogóle. Na koniec dodam, że jestem pewien, że nie uszkodziłem robotnicy podczas wyciągania jej z oprzędu.
Może to wilgotność(poczwarki są w tym samym miejscu co reszta potomstwa), może otwierać je wcześniej, nie wiem.
Z góry dziękuję za pomoc.
Moskuito
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pt 20 maja, 2011

Czy ja dobrze zrozumiałem, że ty wyręczasz robotnice i sam wypakowujesz poczwary z kokonu?
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pt 20 maja, 2011

Raczej puźniej powinieneś je otwierać.
główny maruda
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

pt 20 maja, 2011

Poczwarki pleśnieją albo obumierają? Jeśli nie to niepotrzebnie się wtrącasz mrówkom do życia.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

pt 20 maja, 2011

Poskręcane czułki mogą wskazywać na nieodpowiednią wilgotność. Nie pamiętam, w którą stronę, ale myślę, że można to wydedukować.
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
Schiffer
Posty: 170
Rejestracja: sob 24 kwie, 2010
Lokalizacja: Włocławek

pt 20 maja, 2011

Może powinienem odseparować poczwarki, bo chyba chodzi o zbyt wysoką wilgotność, ale mimo wszystko jak ma się to do ich sprawności.
Moskuito
zeoloog
Posty: 246
Rejestracja: śr 01 cze, 2011
Lokalizacja: Kostrzyn / Słubice

pt 06 kwie, 2012

jaki spam ; /
Wszystko zaczyna się od marzeń............................ i zazwyczaj na nich się kończy
ODPOWIEDZ