kilka pytan poczatkujacego

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

sob 22 lip, 2006

witam,

zastanawiam sie nad sprobowaniem "upolowania" kilku mrówek i zrobienia 2, 3 kolonii.
poczytalem sobie juz troche na formicarium.pl i mrowki.info,

planuje zrobic tak (poprawcie jesli cos pisze nie tak):
1. poszukam krolowych (a moze byc mi ciezko - nie znam sie na tym, bede po prostu probowal lapac ta najwieksza mrowe)
2. to co zlapie i bede podejrzewal ze to krolowa to powkladam do probowek.
3. jak zacznie skladac jaja to krolowa, wiec trafi na poczatek to malego pojemniczka zrobionego wg opisu:
http://mrowki.info/index.php?go=10&aid=38&typ=arty
jak nie zacznie skladac jaj to get out na lono natury.
4. jesli spodoba mi sie zabawa to hodowla przeniesie sie do jakiegos szklanego formicarium kupionego lub zrobionego przeze mnie.
jesli sie nie spodoba zabawa, to cale towarzystwo get out na lono natury.


mam tez wciaz kilka pytan:
- gdzie mozna kupic probowki i ile kosztuja?
- gdzie mozna dostac korek 5mm (taki na gniazdo)?
- czy mozna trzymac kilka krolowych w jednym gniezdzie?
- czy mozna do tego pudelkowego formicarium wlozyc 2,3 pudelka po tictacach (dla kilku krolowych) i nie zagryza sie na 1 arenie?
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

sob 22 lip, 2006

- allegro, sklepy laboratoryjne
- castorama, dom korkowy
- zależy od gatunku
- odradzam, btw same królowe nie potrzebują areny
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

sob 22 lip, 2006

Dominik pisze:- allegro, sklepy laboratoryjne
poszukam
Dominik pisze:castorama
bylem w castoramie i praktikerze, nie maja
Dominik pisze:zależy od gatunku
gatunek taki, ktorego teraz najwiecej lazi w podwarszawskich okolicach
bo pewnie taki zlapie.
Dominik pisze:odradzam, btw same królowe nie potrzebują areny
wiem ze krolowe nie, ale robotnice tego samego gatunku nie wykoncza sie nawzajem na 1 arenie?
pytalem sie na zas, docelowo zrobie pewnie 2,3 formicaria pudelkowe, jesli okaze sie ze w probowkach jest wiecej krolowych, nie bede mial gdzie ich przeniesc, pewnie bedzie get out na lono przyrody
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

sob 22 lip, 2006

poszukalem tych probowek na allegro, sa w wielu rozmiarach - jaki bedzie najbardziej optymalny dla tego, co teraz lazi po chodnikach?

moze ktos z warszawy mi podpowie, gdzie w wawie mozna dostac te probowki?
Awatar użytkownika
Johnbol
Posty: 138
Rejestracja: śr 19 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

sob 22 lip, 2006

Witam!

W poszukiwaniu probówek można zrobić sobie mały spacerek od ul. Senatorskiej (sklep ze szkłem) do ul. Elektoralnej (sklep bodajże medyczny). Probówki o długości od 10 cm i średnicy do 10 mm na L.niger w zupełności wystarczą. Płyt krokowych chyba lepiej poszukać w niedużych sklepach z art. remontowymi.

Pozdrawiam!
FABRICATI DIEM, PVNC!
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

sob 22 lip, 2006

Gatunek o którym piszesz to najprawdopodobniej L. niger. Możesz umieścić kilka królowych w jednej próbówce, ale w momencie wyklucia pierwszych robotnic przetrwa tylko najsilniejsza królowa - pozostałe zostaną wyeliminowane.
Trzymanie dwóch kolonii nigerki na jednej arenie szybko skończy się utratą jednej z nich.
Ja z powodzeniem używam próbówek o śr 15 mm. dłg 100 mm. Możesz kupic trochę dłuższe.

Ps. Proszę, używaj wielkich liter na początku zdania.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

sob 22 lip, 2006

Dominik pisze:Gatunek o którym piszesz to najprawdopodobniej L. niger. Możesz umieścić kilka królowych w jednej próbówce, ale w momencie wyklucia pierwszych robotnic przetrwa tylko najsilniejsza królowa - pozostałe zostaną wyeliminowane.
Trzymanie dwóch kolonii nigerki na jednej arenie szybko skończy się utratą jednej z nich..
Innymi slowy zadziala prawo selekcji naturalnej i przetrwa najsilniejszy klan?
Dominik pisze:Ps. Proszę, używaj wielkich liter na początku zdania.
Coz, jeszcze nie raz napiszesz do mnie ta uwage niestety...
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

sob 22 lip, 2006

Czy w wawie jest jakis zoologiczny, gdzie sa rowniez artykuly dla mrówek? jesli tak to prosze o podrzucenie namiarow
Awatar użytkownika
Johnbol
Posty: 138
Rejestracja: śr 19 paź, 2005
Lokalizacja: Warszawa

sob 22 lip, 2006

Witam!

Proponuję dokładne przeglądanie postów na forum. Nawet tych z "zamierzchłych" czasów... Tu pytałem dokładnie o to samo, a jakie odpowiedzi - to widać... Gdybyś jednak sam coś znalazł, to zawsze możesz zamieścić stosowną informację w tamtym wątku (oszczędność miejsca - po co otwierać nowe wątki?).

Pozdrawiam!
FABRICATI DIEM, PVNC!
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

ndz 23 lip, 2006

coz, poszedlem sobie o 21 sie przejsc - efekt:
zlapane 2 robotnice (i wypuszczone)
zlapana chyba 1 krolowa niger - siedzi w "tictacu" i leniuchuje.
Dominik
Posty: 376
Rejestracja: pt 26 sie, 2005
Lokalizacja: Gdynia

ndz 23 lip, 2006

dzika_mrowka pisze:Coz, jeszcze nie raz napiszesz do mnie ta uwagę niestety...
Wiesz, jednak nie zamierzam się powtarzać. Generalnie nie czepiam się ortografii, literówek itp. (też mi się zdarzają), ale jakieś minimum staranności obowiązuje. Naciśnięcie shift'a nie jest chyba zbyt trudne, a na pewno łatwiejsze, niż czytanie potem takich postów. Jeśli masz jakieś "ale", to ewentualnie na priva.

Sorki za offtop.
Messor sp., C. ligniperda, F. sanguinea, F. fusca, L. flavus, L. niger, Myrmica sp., T. caespitum, łączona: M. rubra + L. niger.
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

śr 26 lip, 2006

dzika_mrowka pisze: - gdzie mozna kupic probowki i ile kosztuja?
sam sobie odpowiem, niech lezy w archiwum:

www.glass-med.com.pl
ul.Elektoralna 13, Warszawa
tel (22) 620 14 82

probowki u nich "do wyboru do koloru", procz zwyklych kupilem sobie jedna b.malutka (kilka mm srednicy) na przyszle poidelko na arenie.
koszt probowek: bodajze 0,61 zl /szt

dodatkowo maja osprzet do wina, wiec maja tez czyste korki do butelkowania - po przycieciu i wyparzeniu doskonale sie nadaja do robienia "komor" w probowkach.
ODPOWIEDZ