Lasius Flavus

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
fasolka
Posty: 50
Rejestracja: czw 03 sie, 2006
Lokalizacja: Wroclaw

śr 16 sie, 2006

No wreszcie zaczela mi skladac jajeczka :) jak mi sie wylegna pierwsze robotnice chcę ją wsadzic do ziemnego formicarium "R". To jest to pionowe, czyli mam zamiast korka wsypac do tego ziemię? :>
Lasius Flavus | Lasius Niger | Myrmica Rubra | Gekony płaczące | Świerszcze domowe

[img]http://lafemmebonita.com/blinkies//Pregnancy%20and%20Babies/swimspermies.gif[/img]
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

pn 28 sie, 2006

W ostatnich dniach na terenie mojego ogrodu po kopczykach flavusa chodzą uskrzydlone królowe i samce... lecz nie ma rójki, kiedy będzie ? W jakieś najbliższe gorące popołudnie? Z tego co wiem, są najbardziej aktywne w dobrze podwyższonej temp.... kiedy więc rójka?


Poprawił Johnbol.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

wt 29 sie, 2006

Praktycznie to już.. Tylko że Ty nie widzisz jeszcze zapłodnionych samic. Dziekuje!
rzepa żepa ziepa ziepa
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

wt 29 sie, 2006

Czyli rójka już trwa, a bezskrzydłe królowe czmychają po moim ogródku? :)


Poprawił Johnbol.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Albert
Posty: 1129
Rejestracja: sob 13 maja, 2006
Lokalizacja: Radom/Warszawa SGGW

wt 29 sie, 2006

Można i tak, ale ja ująłbym to inaczej... :D Zważ na pogodę: jak jest zimno i brzydko nie znajdziesz, jak jest w_miarę ciepło to idź szukać.


Poprawił Johnbol.
rzepa żepa ziepa ziepa
ReYc
Posty: 198
Rejestracja: pn 10 kwie, 2006
Lokalizacja: Opole

wt 29 sie, 2006

Powiem szczerze: jak po burzy wychodzi słońce i jest bezwietrznie, to jest duże prawdopodobieństwo znalezienia czegoś.
Ostatnio zmieniony ndz 05 lis, 2006 przez ReYc, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

śr 30 sie, 2006

reyc pisze:Powiem szczerze: jak po burzy wychodzi słońce i jest bezwietrznie*, to jest duże prawdopodobieństwo znalezienia czegoś.


* Przysłówki z przedrostkiem "bez" piszemy razem. Poprawił Johnbol.
w powietrzu? na trawie?
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Jpu
Posty: 54
Rejestracja: wt 29 sie, 2006
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

śr 30 sie, 2006

Może by próba zapłodnienia w warunkach hodowlanych, ale tu było by trzeba dać im polatać a może i nie, któś już tego próbował ??
Aktualnie hoduję: Tetramorium caespitum; Formica fusca; Lasius umbartus
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

śr 30 sie, 2006

ja próbowałem :) złapałem kilka skrzydlatych królewien i samce, wpuściłem do dosyć sporego słoika na dnie wilgotna szmatka, na górze siatka, by odparowywało.....nad tym halogenka, niby próbowały latać - podfruwały wszystkie. Po 3 dniach zaczęły zdychać samce... ale królowe nadal mają skrzydła....teraz czekam na ładną pogodę, bo w tej chwili leje deszcz od 3 dni i czekam na rójkę flavusa...skrzydlate królewny nadal trzymam w słoju... czakam na naturalną rójkę :)


Naturalnie poprawił Johnbol.
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

śr 30 sie, 2006

Jpu pisze:Może by próba zapłodnienia w warunkach hodowlanych, ale tu było by trzeba dać im polatać a może i nie, któś już tego próbował ??
naturalna rojka polega na tym, ze krolowa leci w gore a samce za nia - ona leci coraz wyzej, zeby dopadly ja tylko te najlepsze i najzdrowsze samce - pozostale, slabsze nie daja rady tak wysoko poleciec i odpadaja z wyscigu.

masz takie wysokie mieszkanie?
Awatar użytkownika
Jpu
Posty: 54
Rejestracja: wt 29 sie, 2006
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

śr 30 sie, 2006

Oj to dużo zmienia, aczkolwiek, jak ktoś ma kilkupiętrowe pomieszczenie, niech próbuje. Wiem natomiast, że np. rójka kartonówki odbywa sie na drzewach, samica słabo lata, a raczej nie lata. W imie nauki próbójcie !

(w_końcu w słoiku samiec szybciej dopadnie samice ^^)


Poprawił Johnbol.
Aktualnie hoduję: Tetramorium caespitum; Formica fusca; Lasius umbartus
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

śr 30 sie, 2006

a tak z ciekawości - kiedy kartonówka ma rójkę? gdzie ją spotkam wtedy ?
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

śr 30 sie, 2006

Mi udało się uzyskać (bezowocną ale jednak :P) rójkę w sztucznych warunkach. Leptothorax był w swoim pudełku (gnieździł się w kawałku drewna). Zostawiłem zapaloną lampkę na biurku która była niedaleko tego pudełka. Przez przeźroczyste wieczko widziałem jak królowe i samce kopulowały. Na drugi dzień samce zdechły, a królowe... razem z nimi. Czy to dlatego, że ten gatunek nie jest "kazirodkiem'' ?
Awatar użytkownika
Jpu
Posty: 54
Rejestracja: wt 29 sie, 2006
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

śr 30 sie, 2006

No i stało się, teza o niemożności wykonania obalona. Gratuluję Michale. Co do kartonówki, z pewnego zródła wiem, że niby jeszcze ostatki można znaleźć, ale pogoda.. szczerze wątpie; Dodam jeszcze, że chów, a raczej założenie hodowli kartonówki, zawiera w sobie troche filozofii, poczytaj sobie o tym
http://www.formicarium.pl/open.php?p=ar ... l=4&art=37


Poprawił Johnbol.
Aktualnie hoduję: Tetramorium caespitum; Formica fusca; Lasius umbartus
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

śr 30 sie, 2006

dzięki! ja wciąż czekam na naturalną rójkę flavusa ;) a tak właściwie to czekam na ładną pogodę bo termin rójki już jest (podobno)... nie myślcie że ja się coś na tym znam, bo mrówkami zainteresowałem się miesiąc tremu, ;) a tak po za tym to ile ok zapłacę za szkło u przeciętnego szklarza na formi typu R ?
:?:
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Jpu
Posty: 54
Rejestracja: wt 29 sie, 2006
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

śr 30 sie, 2006

Hmm jak po znajomosci to przedzie ale mysle ze takie ładne formi to moze ksoztowac fortune. ja ostatnio za 2 kawałki 5 x 6 cm z 2 nawierconymi otworami płaciłem 12 zł ! A jak by tak to prównać wielkością, a przy formi jest pzrecież troche kombinowania (nie_wiem czy za to sobie liczą) proponuje isć i sie spytać, z checią bym to usłyszał; jak ebdzie zbyt drogo to juz lepiej znajdz kogos na forum. Są tu ludzie którzy tym handlują.


Z "checiom" się dowiem, gdzie rozdają matury z polskiego, uczniom z taką znajomością zasad ortografii... To oczywiście nie była złośliwość, to czysta ciekawość okraszona sporą dozą zmęczenia. Już nawet nie mam siły poprawiać ogonków, literówek i interpunkcji... Wiem, że niektórzy piszą w pośpiechu, ale ten jest wskazany tylko przy łapaniu pcheł, jedzeniu z jednej miski i biegunce. Dlatego apeluję: poświęćcie trochę czasu, by starannie napisać posta... To NIE BOLI!
Aktualnie hoduję: Tetramorium caespitum; Formica fusca; Lasius umbartus
Awatar użytkownika
M@teusz
Posty: 537
Rejestracja: pn 28 sie, 2006

śr 30 sie, 2006

jak będzie kosztowało powyżej 40 zł to zrezygnuję, chcę kupić 10 szkiełek niekoniecznie oszlifowane, a rozmiary różne: od 10/20 do 2/15 nie wiem czy to jest wogóle do kupienie, a z_drugiej strony ta jak kiedyś chciałem kupić kawałek szkła jakieś 10/40 cm, ta dał mi szklarz za darmo bo uznał że to ścinek :)
Obrazek
Gór mi mało i trzeba mi więcej...
Awatar użytkownika
Jpu
Posty: 54
Rejestracja: wt 29 sie, 2006
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

śr 30 sie, 2006

No jak widac są spoko ludzie a są tacy ktorzy wsyztkiego pożałują (u mnie :/). Powodzenia :)
Aktualnie hoduję: Tetramorium caespitum; Formica fusca; Lasius umbartus
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

śr 30 sie, 2006

ja dzis podjechalem do szklarza i za szklo 3mm, 2 kawalki ok.20cmx45cm + kawalek 20x30cm dalem okragle 10zl

szklo u tego szklarza kosztuje 30zl/m^2 + szlifowanie krawedzi 5zl/mb

w sumie nie wiem czy to duzo czy malo, bo np w akwarystycznym akwarium 29x13x20cm kosztuje 9zl.

jeszcze poszukam hurtowni akwarystycznej - moze male akwaria beda taniutkie, to bedzie wystarczyc wkleic ze 2 szybki, dac pokrywke i formi gotowe ;-)
Awatar użytkownika
Jpu
Posty: 54
Rejestracja: wt 29 sie, 2006
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

śr 30 sie, 2006

A wie ktoś może jak zdobyć i za ile szkło, gdzie z jednej strony widac druga, a z drugiej niewidac nic?? wiem ze takie są ( glinarze maja ^^)
Aktualnie hoduję: Tetramorium caespitum; Formica fusca; Lasius umbartus
Awatar użytkownika
fasolka
Posty: 50
Rejestracja: czw 03 sie, 2006
Lokalizacja: Wroclaw

śr 30 sie, 2006

Czy ktos moglby mi powysylac zdjecia swoich flavusow? wiem, ze zdjecia są na stronie formicarium.pl , ale czy ktos moglby mi je pokazac najlepiej kilka roznych osob zebym mogla porownac z moimi?
Bo mam flavusy, które sa zolte-zolte, jednego ktory jest brazowy i zolte paski ma, i trzeci ktory jest brazowy i ma zolty nalot :?: :?:
Chętnie porozmawiam na gg.
Lasius Flavus | Lasius Niger | Myrmica Rubra | Gekony płaczące | Świerszcze domowe

[img]http://lafemmebonita.com/blinkies//Pregnancy%20and%20Babies/swimspermies.gif[/img]
Awatar użytkownika
Jpu
Posty: 54
Rejestracja: wt 29 sie, 2006
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

śr 30 sie, 2006

proponuje tobie w google najpierw wzisnac grafika, potem wpisz dokładnie nazwe łacinska, tyle fotek powinno tobie starczyć :)
Aktualnie hoduję: Tetramorium caespitum; Formica fusca; Lasius umbartus
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

czw 31 sie, 2006

Jpu pisze:A wie ktoś może jak zdobyć i za ile szkło, gdzie z jednej strony widac druga, a z drugiej niewidac nic?? wiem ze takie są ( glinarze maja ^^)
lustro weneckie

http://www.zdobienie.art.pl/lustra.htm
Awatar użytkownika
Jpu
Posty: 54
Rejestracja: wt 29 sie, 2006
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

czw 31 sie, 2006

Super ale to musi kosztować choć może nie wkoncu to cienutka wartwa srebra. Wdg mnie (znów teoria) bedzie to idealne dla mrówek dla ktorych stres jest głownym czynnikiem ograniczającym. Mozna by także z takiego lustra wykonać całe formikarium dla Rudnicy, której ponoc nieda sie hodować ponieważ iż ma dorby wzrok a jak ans widzi to tryska kwasem (i niby sie zagazowują).
Aktualnie hoduję: Tetramorium caespitum; Formica fusca; Lasius umbartus
ODPOWIEDZ