Camponotus

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

czw 10 maja, 2012

Hej. Przyznam Wam się szczerze, że mrówek z Camponotus'ów jeszcze nie widziałam, zatem mam kilka pytań.

1. Gdzie je można spotkać (chodzi mi o to , czy np. preferują tylko lasy, omijając miasta i nawet większe parki, pola, miejsca zakrzaczone)
2. w jakich miejscach gniazduje (np. "często widuję je na sośnie/ dębie/etc. w miejscach widnych/ zakrytych/zacienionych/bla bla, w przyziemnej partii drzewa/ 2m z wierzchem od ziemii/w konarach itp.)
3. jakie temperatury (na oko) lubuje( np. często spotykam robotnice w upalne dni/ nie widzę w pochmurne/aktywne najbardziej po południu/ itp)

Czyli po prostu- jak je znaleźć?
Jak na razie to tyle :)

ps. proszę się nie śmiać :P
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
cerwer
Posty: 3
Rejestracja: śr 09 maja, 2012

czw 10 maja, 2012

Ja po raz pierwszy natknąłem się na nie wczoraj, wyszedłem na balkon w akademiku i jak wracałem zauważyłem samca Camponotus fallax, który próbował przelecieć przez szybę drzwi balkonowych. Po wyjściu na zewnątrz udało mi się spotkać królową która latała koło takiego starszego drzewa. Niestety zanim udało mi się wyciągnąć jakiś pojemnik z plecaka to zginęła mi z oczu. Innych królowych nie spotkałem wydaje mi się że z powodu późnej pory była gdzieś 18-19, pogoda słoneczna, umiarkowanie ciepło.
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

czw 10 maja, 2012

Nie ma się z czego śmiać, ja do dzisiaj nie wiem jak się szuka camponotów. Namierzam od czasu do czasu robole fallaxa co najwyżej. Zazwyczaj nie schodzą na glebę, ale dziś np. zauważyłem majorka, który zszedł z dużego dębu na ziemię. Po co - nie wiem, ale naciął się na nadepniętą przypadkiem przeze mnie bandę F. fusca i zniknął mi z oczu.
Awatar użytkownika
Formik
Posty: 1577
Rejestracja: ndz 26 lip, 2009
Lokalizacja: Łódź

czw 10 maja, 2012

Fallaxy widywałem w pobliżu klonów, czasami sosen, z reguły przed rójką. Raz widziałem ich bardzo dużo, ale po rójce praktycznie nie wychodzą z gniazda...
>> Atlas mrówek online <<
Truteń weteran.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 11 maja, 2012

geb88 w moim sadzie C. fallax siedzi w 2 czereśniach jedna z nich jest dość spróchniała. Kolejna kolonia siedzi w gruszce, inna znowu siedzi w orzechu włoskim, a jeszcze inna w śliwce, ba jedną kolonię to ja chyba mam nawet na strychu, bo widziałem w tamtym sezonie robotnice na ścianie... Tak więc pełen przekrój.
Formik Idź w nocy około 22-23 w okolicę gniazda to zobaczysz czy jest ich mało :p
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
Raunin
Posty: 37
Rejestracja: pn 30 kwie, 2012
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

sob 12 maja, 2012

Wczoraj mialem okazje po raz pierwszy zobaczyc w lesie Camponotus herculeanus robotnice i zolnierza. Drzewko brzoza, uschniete 3 galezie, dobrze nasloneczniona. Nie mam pewnosci czy jest tam gniazdo ale na kilkadziesiat drzew ktore ogladalem to tylko tam zauwazylem gmachowki (5 robotnic i 1 zolnierza).
Messor barbarus
Awatar użytkownika
Pard
Posty: 26
Rejestracja: pn 14 maja, 2012
Lokalizacja: Wrocław

sob 19 maja, 2012

Widywałem herculeanusa/ligniperde w górach (Sudety, Rudawy w Niemczech, Sobótka:P). Camponotus fallax występuje w moim mieście na działkach, przy parku i ostatnio widziałem parę robotnic na moim ogrodzie przed domem. Ku mojemu zdziwieniu 6 dni temu złapałem królowe C. herculeanus spacerującą na chodniku. Nie mam pojęcia z skąd się tam wzięła. Obecnie ma +10 jajek i trzyma się dobrze:D
Obrazek
Obrazek
Zdjęcia robione wczoraj dlatego tylko 7 jajek.
Nazwy gatunkowe z małej!
=czarny=
Posty: 89
Rejestracja: wt 10 sie, 2010

śr 15 sie, 2012

Tylko pozazdrościć :D
ODPOWIEDZ