Interakcje Manica rubida i Formica sanguinea

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

djay
Posty: 27
Rejestracja: ndz 08 lip, 2012

ndz 08 lip, 2012

Witam wszystkich!

Obserwowal ktos z Was interakcje zbojnicy i wscieklicy w naturze? Lub slyszal o takowych?
Awatar użytkownika
Harnaś
Posty: 1428
Rejestracja: śr 30 lip, 2008
Lokalizacja: Kraków/Wadowice
Kontakt:

ndz 08 lip, 2012

Nigdy nie spotkałem się z takowym stanowiskiem. U mnie w okolicy mrówki te zasiedlają skrajnie różne miejsca. Manica, tereny zurbanizowane, kostkę brukową, krawężniki, parkingi. Zawsze w otoczeniu Formica cinerea bądź cunicularia. Stwierdzone w Krakowie i Wadowicach. A Formica sanguinea to typowa mrówka leśna. U mnie kolonia żyje w bliskiej obecności gmachówki drzewotocznej.
Obrazek
Obrazek
MAĆKO
djay
Posty: 27
Rejestracja: ndz 08 lip, 2012

pt 13 lip, 2012

Gdybyście mieli wybierać między tymi dwoma, to którą byście wybrali i dlaczego? Manice czy Zbójnice
zielczi
Posty: 262
Rejestracja: pt 02 lis, 2007
Lokalizacja: Warszawa

pt 13 lip, 2012

Z Formicą mam duże doświadczenie i powiem szczerze że agresywność robotnic znacznie zwiększa frajdę z obserwacji. Manice mam od niedawna, póki co królową z potomstwem i tu też mogę polecić ponieważ już sama królowa zapewnia ciekawe widowisko. I raz widzę aby samotna królowa tak aktywnie polowała. Nie boi się muszek owocówek przed którymi moje samotne królowe gmachówek wieją gdzie pieprz rośnie. Ciekaw jestem czy pozostaje taka aktywna już po odchowaniu pierwszych robotnic.
Kup oba gatunki:)
Awatar użytkownika
Sott23
Posty: 220
Rejestracja: pt 16 maja, 2008
Lokalizacja: Kielce

sob 14 lip, 2012

Miałem zbójnice i po odchowaniu kilku robotnic + podrzutki cinerea postanowiłem je sprzedać dla tego, iz one lubią duże wybiegi a nie bylem im w stanie tego zapewnić, więc wydaję się ze Manica będzie lepsza z tego punktu widzenia.
Obrazek
Zapraszam na blog o yerba mate: http://www.swiatyerby.pl
djay
Posty: 27
Rejestracja: ndz 08 lip, 2012

ndz 15 lip, 2012

a czy roznia sie swoim zachowaniem obie mrowki?
ODPOWIEDZ