kilka pytań. Proszę o pomoc.

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

pt 11 sie, 2006

Więc zaczne od początku... byłem dzisiaj z tatą na rybach. Po kilku godzinach łowienia postanowiłem pochodzić dookoła po lesie. Patrząc pod nogi zobaczyłem dużo mrówczych gniazd. Nachyliłem się aby je pooglądać. Mrówki wyglądały mi na jakiś gatunek Myrmica. Potem wracając (jakieś 5 m od tego gniazda) zobaczyłęm królową tego samego gatunku. Jestem przekonany w 100% że to królowa, choć nie była dużo większa od robotnic (jak to Myrmice :P).

Znalazłem razem trzy takie królowe i kilka poczwarek ;)
Kilka minut potem zauważyłem kolonie tego samego gatunku Myrmicy, która miała gniazdo w małym spróchniałym kawałku drewna. Niestety nie byłem przygotowany na łąpanie mrówek i miałem tylko pudełko, do którego nie zmieściło by się to ich gniazdo z drewnem. Wysypałem je do niego. Co do jednej mrówki. Potem rozciąłem drewno i w środku nie było też żadnej mrówki. W pudełku było kilka mrówek ze skrzydłami, więc kolonia chyba szykowała się do rójki. Nie zauważyłem tam królowej, ale Myrmice mają małe królowe, więc mogłem nie zauważyć.
kilka pytań:
:arrow: czy jeżeli w tej koloni nie ma królowej, a ja im dam jedną z tych trzech, to mrówki ją przygarną? A jeżeli królowa jest to zabiją? Czy te mrówki mają jedną królową w gnieździe, czy może być kilka?


Zamknąłem Myrmice w pudełku i poszedłem na dalszy obchód terenu... Znalazłem kawałek drewna. Oderwałem od niego kawałek kory może z 5x5 cm. Były tam BARDZO malusieńkie mrówki (tak małych jeszcze nie widziałem) poza drewnem nie było ich, więc gniazdo musiały mieć w tym drewnie. Również tu było dużo mrówek ze skrzydłami. Te drewno z nimi też zabrałem. Mrówki wyglądem przypominają Faraonki (zdjęcie na str. głównej), tylko są bardzo malutkie.
Pytania:
:arrow: Co to za mrówki? Jak je "przesiedlić" z tego drewna do formicarium?


Trochę się rozpisałem...

Może napisałem to trochę chaotycznie ale bardzo mi zależy na szybkiej i dokładnej odpowiedzi..

Poprawił Johnbol. Nazwy rodzajowe piszemy z dużej litery. Nowe zdanie również wypadałoby zacząć dużą literą. Faktycznie, było trochę chaotycznie - co mniej uciążliwych literówek nie zaznaczyłem kolorem, ale na przyszłość proszę o odrobinę staranności.
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

pt 11 sie, 2006

Aha i jeszcze jedno: czy Myrmicie zakładają kolonie w sposób klasztorny?
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

pt 11 sie, 2006

po przeczytaniu opisu i zobaczeniu galerii na mrowki.info doszedłem do wniosku, że ta Myrmica to rubra. Tylko ta druga mrówka...

W gniazdach M.rubra może być wiele królowych. Czyli mogę te moje trzy dołożyć do tego całego gniazda?
PIOTR
Posty: 1113
Rejestracja: pn 04 kwie, 2005
Lokalizacja: Oleśnica

pt 11 sie, 2006

Witam :)
Ten maluszek, to Leptothorax - nie będę jednak zgadywał który ;)
Pozdrawiam :)
Piotr Frąszczak [url=http://curtus.pl]CURTUS[/url]
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

pt 11 sie, 2006

Sprawdziłem w opisie i to rzeczywiście ten :)

A może mi pan odpowiedzieć na pytania odnośnie M.rubra ?
Awatar użytkownika
Michał Michlewicz
Posty: 200
Rejestracja: sob 04 lut, 2006
Lokalizacja: Trzcianka

ndz 13 sie, 2006

Dzisiaj zostawiłem zapaloną lampkę na biurku obok pudełek z Leptothoraxem i Myrmicą. Myrmica chwilowo miała formicarium otwarte (tzn otoczone fosą) Stało tak cały dzień. Niedawno zobaczyłem w pokoju chodzącą po ścianię królową ze szkrzydełkami ;/ Myrmice miały rójkę i wyleciały na pokój... Złapałem około 16-20 królowych (może i też króli, nie wiem ;) ) Pytanie jest takie:
Czy dużo mogło być tych królowych? Jeżeli nie są zapłodnione to długo pożyją? Czy mogą mi się zalęgnąć w domu? Kurde nie chce ;/

A Leptothorax był zamknięty i odbyła się tam piękna rójka :)
Czy zapłodnione królowe tego rodzaju zakładają kolonie w sposób klasztorny czy powracają do gniazda? Ile pożyją samce po kopulacji?
PiotrG
Posty: 97
Rejestracja: wt 17 maja, 2005
Lokalizacja: Puszczykowo

wt 15 sie, 2006

Hey.
Chyba wiem który to leptothorax sam go często znajduję w niepozornych miejscach... najczęściej w zgiętych kawałkach papy dachowej porozrzucanych w lesie... są też często pomiędzy odchodzącą korą a pniem drzewa... ;) kiedyś próbowałem je określać jednak jedyne co mi pasowało to L. crassispinus (?) nie pamiętam jak to się pisało ;)

Pozdrawiam,
pozdrawiam
Awatar użytkownika
fasolka
Posty: 50
Rejestracja: czw 03 sie, 2006
Lokalizacja: Wroclaw

wt 05 wrz, 2006

Może to dziwne pytanie, ale jednak mam powody,żeby je zadać. Otóż, zastanawia mnie taka rzecz, czy możliwe jest tak jak "puste" jajeczka -> "puste" poczwarki?
Moja królowa złożyła 16 jajek, z których zrobiły się poczwarki, lecz podczas rozwijania się tych jajeczek nie zauważyłam jakby przez otoczkę w środku mrówek. Poczwarki nie sa prześwitujące i myślę, że w nich nic nie ma :?:
Natomiast dorastające nowe jajeczka posiadają w środku czarne kropeczki i jestem pewna, że z tego będą robotniczki. Ale czy mam rację z kokonikami bez mrówek? :?: :shock:
dzika_mrowka
Posty: 411
Rejestracja: sob 22 lip, 2006
Lokalizacja: okolice Warszawy

wt 05 wrz, 2006

fasolka pisze:Moja królowa złożyła 16 jajek, z których zrobiły się poczwarki, lecz podczas rozwijania się tych jajeczek nie zauważyłam jakby przez otoczkę w środku mrówek. Poczwarki nie sa prześwitujące i myślę, że w nich nic nie ma :?:
skoro sie jajeczko rozwinelo w larwe, a pozniej w poczwarke, to dlaczego uwazasz ze w kokonie nic nie ma?
w koncu cos musialo zrobic ten kokon ;-)
Awatar użytkownika
fasolka
Posty: 50
Rejestracja: czw 03 sie, 2006
Lokalizacja: Wroclaw

wt 05 wrz, 2006

Ale tamte jajka ZUPELNIE się różnily od tych co teraz sś, bo te co teraz są przez nie widac śe sa mrowki, obojetnie jakiego rozmiaru. A niby te puste, również były przeźroczyste ale i tak nic nie widziałam. Tak więc skąd ta różnica???
Lasius Flavus | Lasius Niger | Myrmica Rubra | Gekony płaczące | Świerszcze domowe

[img]http://lafemmebonita.com/blinkies//Pregnancy%20and%20Babies/swimspermies.gif[/img]
Awatar użytkownika
Jpu
Posty: 54
Rejestracja: wt 29 sie, 2006
Lokalizacja: Piła
Kontakt:

pt 08 wrz, 2006

Wraz z rozwojem kolonii rozmiary robotnic się zwiększają, no i u niektórych gatunków pojawiają się żołnierze, może to jest powodem?? Pożyjemy zobaczymy :)


Poprawił Johnbol.
Aktualnie hoduję: Tetramorium caespitum; Formica fusca; Lasius umbartus
ODPOWIEDZ