Spojrzenie statystyczne na rozwój Lasius brunneus

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 28 sie, 2012

4 czerwca złapałem 4 królowe tego gatunku. Już następnego dnia królowe miały po kilka jaj.
Wyniki:
1.-5 jaj
2. -7 -||-
3. 6-||- ta do tej pory dochowała się o zgrozo 2 poczwarek x.x
4. 8 -||- Ta jest u Patryka więc Pytajcie go jak się dalej rozwija


10 czerwca były już spore pakiety jaj. Nie mam na razie czasu dokładnie tego rozpisywać, ale zrobię to po południu jak wrócę z praktyki.

05.lipiec 3 z 4 królowych miały już poczwarki. Oczywiście królowa nr 3 takowych nie miała.
A kiedy pojawiły się robotnice to nie wiem bo nie zapisałem ojaglupek: , ale gdzieś pod koniec lipca w każdym bądź razie to było chyba przed olimpiadą. stan obecny rozpiszę po południu . Oczywiście prócz koloni nr 4 ;)

Obecnie czyli 28 sierpień kolonia nr 1 i 2 stagnują mając po sporej ilości larw.

Sorki, jeśli napisałem chaotyczni, ale się spieszyłem.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 01 wrz, 2012

Korzystając z chwili wolnego czasu postanowiłem uzupełnić to, czego nie napisałem post wcześniej.
10.06.2012
kolonia nr 1. - ok 18 jaj
kolonia nr 2. - ok 23
kolonia nr 3. - ok 28
kolonia nr 4. - ok 25

05.07.2012 ilość poczwarek
Kolonia nr 1. 10
kolonia nr 2. 9
kolonia nr 3 Poczwarki pojawiły się dopiero w końcu sierpnia x.x i jest ich aż 2
kolonia nr4. 14 poczwarek.

I to by było na tyle. Mam pisać ile gdzie jest robotnic, i ile larw mają obecnie pozostałe u mnie 3 kolonie?
Ps.
Jeszcze prośba do modów, można by było podkleić ten temat, by nie zginął w gąszczu innych tematów?
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 01 wrz, 2012

Jakbyś mógł o tych robotnicach też dopisać to ja z chęcią poczytam :)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 01 wrz, 2012

geb88 Bardzo proszę.
W koloni nr 2 jest 8 robotnic, a nie 9, bo był mały wypadek przy karmieniu :oops:
A w koloni nr 1 ok 10, nie mogę policzyć bo mają brudna probówkę. Obydwie kolonie wlazły w stagnację i nie chcą na razie nic jeść :? a 3 robotnic na razie nie ma. Natomiast nie wiem ile robotnic jest w koloni Patryka. Jak mu wysyłałem było ponad 10. :D
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 12 wrz, 2015

Odkopywanie zabytku.
Tym razem notowałem rozwój klasztorny nigerki od pochwycenia do pierwszej robotnicy. Królowa była karmiona.
25.07.2015 Pochwycenie królowej Lasius cf. niger.
26.07.2015 Królowa składa pierwsze jajo.
13.08.2015 Udało mi się wypatrzeć pierwszą larwy. Nie wiem ile tego było.
22.08.2015 Pojawiają się pierwsze poczwarki
02.09.2015 Większość larw która miała się zmienić na poczwarki zrobiła to. Jeśli wzrok mnie nie myli, to było tego 11 sztuk.
12.09.2015 Pojawiła się pierwsza nimfa. Teraz po przeliczeniu poczwarek z młodą robotnicom wychodzi na to, że wszystkiego będzie 9 sztuk.

Zapomniał bym. Łącznie od złapania królowej do młodej robotnicy imago 50 dni. Warto by było jeszcze wziąć poprawkę na upały panujące przez większość sierpnia, gdzie w moim pokoju panował temperatura ok 28*.

Moja pierwsza nigerka chowana klasztornie z tego co pamiętam też miała w pierwszym pokoleniu robotnic 9 sztuk. Czyli wychodziło by na to, że karmienie nie ma wpływu na pierwsze pokolenie, owszem królowa wyprodukowała sporo jaj i larw prawdopodobnie z przeznaczeniem do kolejnego pokolenia.

Zamieszczę również później tutaj opis przebiegu pleometrozji Lasis flavus. Ilość współpracujących królowych to 6 sztuk jak na razie wychowały sporą ilość poczwarek. Przestanę robić zapiski, gdy większość królowych zostanie usunięta. Dodatkowo sprawdzę przy okazji, czy flavus może być oligogyniczny, gdyż istnieją doniesienia, ba nawet zdjęcia w @ z kilkoma królowymi w gnieździe i znaczną ilością robotnic


Pozdrawiam Kamiklo
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
ODPOWIEDZ