Mrówki w Twoim mieście

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 16 wrz, 2012

Tak sobie właśnie pomyślałam, żeby założyć wątek dotyczący gatunków jakie występują w Waszych miastach i miejscowościach. Czym ma się wyróżniać ten wątek spośród pojawiających się podobnych na tym i innym forum? Były przecież już mrówcze mapy,które się nie przyjęły (gdzieś w odmętach postów), wątki "jakie mrówki macie u siebie" i takie podobne. Różnicą jest, że chcę abyście określili ich lokalizację, a przynajmniej spróbowali wskazać gdzie szukać. Wydaje mi się, że możemy pomijać bardziej popularne gatunki (z ich "wykazem"), chyba, że w Twoim rejonie to rzadkość.

Przypuszczam, że i w tym przypadku pomysł może skończyć się na kilku wpisach. Mam nadzieję jednak, że ktoś się zainteresuje i opisze swoje tereny łowne :)

Jako przykład zacznę od Torunia (Malbork mam jeszcze słabo rozeznany).
`````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````````
Toruń (gł. Bielany)

Camponotus fallax -
1) brzozy na piaszczystej polance w "parko-lesie" (pomiędzy Biblioteką Uniwersytecką a akademikami o nr od 7 do 11). Obok stoi ogrodzony płotem budynek użyteczności miejskiej (nie wiem co tam się znajduje ;/). Brzozy te są przy południowo zachodnim rogu tego ogrodzenia.
2)ul. Grudziądzka przy cmentarzu komunalnym nr 1 (znalazłam tam półżywą królową)
3)od strony "fontanny" na Campusie UMK w pobliżu Biblioteki Uniwersyteckiej - na brzózce. Taki trójkąt chaszczy.

Formica rufibarbis
1) mają gdzieś swoje skupisko na trawiastej polanie między pętlą autobusową przy okrężnej a budynkami UMK przy ul. Jurija Gagarina
2) prawdopodobnie są też na campusie UMK

Formica sanguinea
1) w "parko-lesie" od strony "fontanny" na Campusie UMK i Biblioteki Uniwersyteckiej - w chaszczach od nich gęsto, biegają też po tych iglastych drzewach (których tam zresztą od groma)

Formica rufa/polyctena
nie widziałam gniazd, jedynie pojedyncze mrówki lub królowe
1) "parko-las" przy campusie UMK, w głębi
2) 2 królowe na betonowym nabrzeżu Wisły -Bulwar Filadelfijski
3) 1 martwa królowa rójkowa w pobliżu firmy Hektor - ul. Szosa okrężna 17

Formica truncorum
1) na piaszczystej polance w "parko-lesie" (pomiędzy Biblioteką Uniwersytecką a akademikami o nr od 7 do 11). Obok stoi ogrodzony płotem budynek użyteczności miejskiej (nie wiem co tam się znajduje ;/). Nie znalazłam gniazda, widziałam jedynie furażerujące robotnice

Lasius cf. platythorax
1) próchniejące zawalone drzewa w zapuszczonym lasku - pomiędzy mostem, ul. dybowską a ul. Majdany

Leptothorax acervorum -
1) te same brzozy co w przypadku C. fallax podpkt. 1
2) Park Bydgoski (o ile się tak nazywa ;) )
3) Planty między al. 500-lecia a ul. Mickiewicza

Leptothorax muscorum
1) Planty między al. 500-lecia a ul. Mickiewicza
2) Park Bydgoski

Temnothorax corticalis
1) Planty między al. 500-lecia a ul. Mickiewicza

Temnothorax crassispinus i sp.
1) Park Bydgoski - część zapuszczona, masowo przy dębach i w żołędziach
2) Planty między al. 500-lecia a ul. Mickiewicza

Tetramorium caespitum
ogólnie zdarzają się często, na Bielanach szczególnie przy wybrukowanych częściach campusu UMK graniczących z "laso-parkami" (iglaste).
1) Na pewno miały swoje gniazda od ul. J. Gagarina w stronę akademików 7-11.
2) od strony "fontanny" na Campusie UMK w pobliżu Biblioteki U.- pod kamieniami
3) masowa "po-rójka" 29.06.2012, ok. 15-16, na parkingu z kostki przed Instytutem Archeologii- ul. Szosa Bydgoska 44/48

Masowo występuje na Bielanach i nie tylko:
Formica cinerea (przy kostkach brukowych, na trawiastych/piaszczysctych polankach, w próchniejących pniakach), Myrmica sp. (m.in. sabuleti) i inne czerwone Formice, których nie oznaczałam.

rzadko spotykałam na Bielanach Lasius niger (o dziwo), głównie przy chodnikach. Pewnie są w ogrodach, ale żadnego nie odwiedziłam ;)
Większości Lasiusów się nie przyglądałam.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

sob 23 mar, 2013

No to teraz ja:
Kunkowa:
-C.ligniperda: w lasach, w starych pniach i ziemi, przy drodze nad jezioro; często łapię już podrośnięte kolonie ( królowa + 2-3 robo ),
-C.hercuelanus: w suchych kawałkach drewna nad jeziorem-ogólnie u mnie dużo rzadszy gatunek od C.ligniperda-widziałem tylko robotnice nanitic wraz z królowymi,

Formica cunicularia-koło dróg i trawy, nie trudno ich nie zauważyć,
Formica fusca-ogólnie nie są u mnie jakieś pospolite, ale w lesie jest ich dużo. Trzeba ich trochę poszukać, żeby znaleźć,
Formica sanguinea-u mnie dosyć pospolita; można ją spotkać na łące, a także koło zabudowań, widuję królowe,
Formica rufa-w Bielance i na Kopie są największe jej mrowiska-jak się idzie po drodze w Bielance, to one w pewnym momencie wybiegają i atakują-śmiesznie to wygląda, jak taka 1-centymetowa mrówka na Ciebie biegnie z rozwartymi żuwaczkami i chce Cię zjeść :D ,
Formica truncorum-nie będę zdradzał położenia ze względu na to, iż jest to mrówka chroniona, ale powiem że jest tylko jedno gniazdo ( które nie wiem gdzie jest :mrgreen: ), a widać jedynie furażerujące robotnice,
Formica pratensis-jedno gniazdo, na łące ( i tak nie znajdziecie :D ),
Formica rufibarbis-ogólnie jest ich dużo, na łące co 15-te gniazdo jest ich,
Manica rubida-gdy się koło drogi idzie, to nie trudno zauważyć,
Myrmica rubra-w drewnie i ziemi, często ma współlokatorów np. F.rufibarbis, L.flavus, Formica fusca itp.
Myrmica ruginodis-nie co rzadziej, ale również w ziemi i drewnie, głównie w tym pierwszym,
Myrmica scabrinodis-dosyć pospolita, ale nie za wiele; trzeba szukać przede wszystkim w wilgotnej ziemi, takiej jakby glince,
Lasius:
-flavus: 30% łąki,
-Niger:50%łąki
-emarginatus: zaobserwowałem tylko w drewutni,
-brunneus: widywałem pojedyncze królowe,
-fuligonosus: królowych za wiele nie widuję, ale kolonii zaobserwowałem ok 10, wszystkie duże i potężne, jedna nawet przypłocie jest: jej szlak idzie przez 30 metrów non stop: od drogi poza domem aż po mój garaż, a właściwie nawet za garaż, bo dochodzą do brzózki i wchodzą na nią, może mają tam jakieś źródło pożywienia ( spadź, owady itp.),
-umbratus: już nie będę się tak rozpisywał :p,
Teraz krótko:
-Ponera coarctata ( za nic i tak bym nie powiedział, gdzie są :p )
-Tetramorium casepitum

Póki co tyle, bo już zmęczony jestem :D .
GG: 51713465
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

ndz 24 mar, 2013

barciu pisze:No to teraz ja:
Kunkowa:
-C.ligniperda: w lasach, w starych pniach i ziemi, przy drodze nad jezioro; często łapię już podrośnięte kolonie ( królowa + 2-3 robo ),
-C.hercuelanus: w suchych kawałkach drewna nad jeziorem-ogólnie u mnie dużo rzadszy gatunek od C.ligniperda-widziałem tylko robotnice nanitic wraz z królowymi,

Formica cunicularia-koło dróg i trawy, nie trudno ich nie zauważyć,
Formica fusca-ogólnie nie są u mnie jakieś pospolite, ale w lesie jest ich dużo. Trzeba ich trochę poszukać, żeby znaleźć,
Formica sanguinea-u mnie dosyć pospolita; można ją spotkać na łące, a także koło zabudowań, widuję królowe,
Formica rufa-w Bielance i na Kopie są największe jej mrowiska-jak się idzie po drodze w Bielance, to one w pewnym momencie wybiegają i atakują-śmiesznie to wygląda, jak taka 1-centymetowa mrówka na Ciebie biegnie z rozwartymi żuwaczkami i chce Cię zjeść :D ,
Formica truncorum-nie będę zdradzał położenia ze względu na to, iż jest to mrówka chroniona, ale powiem że jest tylko jedno gniazdo ( które nie wiem gdzie jest :mrgreen: ), a widać jedynie furażerujące robotnice,
Formica pratensis-jedno gniazdo, na łące ( i tak nie znajdziecie :D ),
Formica rufibarbis-ogólnie jest ich dużo, na łące co 15-te gniazdo jest ich,
Manica rubida-gdy się koło drogi idzie, to nie trudno zauważyć,
Myrmica rubra-w drewnie i ziemi, często ma współlokatorów np. F.rufibarbis, L.flavus, Formica fusca itp.
Myrmica ruginodis-nie co rzadziej, ale również w ziemi i drewnie, głównie w tym pierwszym,
Myrmica scabrinodis-dosyć pospolita, ale nie za wiele; trzeba szukać przede wszystkim w wilgotnej ziemi, takiej jakby glince,
Lasius:
-flavus: 30% łąki,
-Niger:50%łąki
-emarginatus: zaobserwowałem tylko w drewutni,
-brunneus: widywałem pojedyncze królowe,
-fuligonosus: królowych za wiele nie widuję, ale kolonii zaobserwowałem ok 10, wszystkie duże i potężne, jedna nawet przypłocie jest: jej szlak idzie przez 30 metrów non stop: od drogi poza domem aż po mój garaż, a właściwie nawet za garaż, bo dochodzą do brzózki i wchodzą na nią, może mają tam jakieś źródło pożywienia ( spadź, owady itp.),
-umbratus: już nie będę się tak rozpisywał :p,
Teraz krótko:
-Ponera coarctata ( za nic i tak bym nie powiedział, gdzie są :p )
-Tetramorium casepitum

Póki co tyle, bo już zmęczony jestem :D .
Jak rozróżniłeś Myrmica? I co ma znaczyć "i tak bym nie powiedział, gdzie są" w odniesieniu do P. coarctata.
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 24 mar, 2013

Bartłomieju te 2 kolorowe hurtnice, które robią takie długie szlaki na drzewach to L. brunneus. O hurtnicę skalną w Polsce nie tak łatwo, ja w życiu widziałem 1 robotnice i to dawno temu. Natomiast mrówkę lakową wcale nie tak trudno znaleźć :p
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

czw 28 mar, 2013

Jak rozróżniłeś Myrmica? I co ma znaczyć "i tak bym nie powiedział, gdzie są" w odniesieniu do P. coarctata.
Myrmica rozróżniłem za pomocą klucza. patry090, Ponera coarctata to rzadki, a przynajmniej rzadko spotykany gatunek, więc było by głupstwem mówić, gdzie jest jedyna znana mi kolonia, bo zaraz by ktoś przyjechał i najzwyczajniej odłowił :D .
Bartłomieju te 2 kolorowe hurtnice, które robią takie długie szlaki na drzewach to L. brunneus. O hurtnicę skalną w Polsce nie tak łatwo, ja w życiu widziałem 1 robotnice i to dawno temu. Natomiast mrówkę lakową wcale nie tak trudno znaleźć :p
kamiklo, mrówka łąkowa jest chroniona nie dlatego, że jest pożyteczna, a bardziej dlatego, że jest rzadka. U mnie zaobserwowałem jedno gniazdo, ale ogólnie jest rzadszym gatunkiem od choćby chronionej ze względu na rolę w środowisku Formica rufa-F.rufa jest dużo pospolitsza zarówno u mnie jak i w całej Polsce.
GG: 51713465
patry090
Posty: 614
Rejestracja: ndz 25 kwie, 2010
Lokalizacja: łodzkie

czw 28 mar, 2013

barciu pisze:
Jak rozróżniłeś Myrmica? I co ma znaczyć "i tak bym nie powiedział, gdzie są" w odniesieniu do P. coarctata.
Myrmica rozróżniłem za pomocą klucza. patry090, Ponera coarctata to rzadki, a przynajmniej rzadko spotykany gatunek, więc było by głupstwem mówić, gdzie jest jedyna znana mi kolonia, bo zaraz by ktoś przyjechał i najzwyczajniej odłowił :D .
Bartłomieju te 2 kolorowe hurtnice, które robią takie długie szlaki na drzewach to L. brunneus. O hurtnicę skalną w Polsce nie tak łatwo, ja w życiu widziałem 1 robotnice i to dawno temu. Natomiast mrówkę lakową wcale nie tak trudno znaleźć :p
kamiklo, mrówka łąkowa jest chroniona nie dlatego, że jest pożyteczna, a bardziej dlatego, że jest rzadka. U mnie zaobserwowałem jedno gniazdo, ale ogólnie jest rzadszym gatunkiem od choćby chronionej ze względu na rolę w środowisku Formica rufa-F.rufa jest dużo pospolitsza zarówno u mnie jak i w całej Polsce.
Tak, całe forum rzuciłoby się kilkaset km (nie będąc pewnym, że znajdą kolonię), żeby wyrwać spod krzaczka Ponera, wartą 50 zł... Po to jest forum, żeby się informacjami i obserwacjami wymieniać.
Formica pratensis jest chroniona bo jest ważnym elementem ekosystemu, tak jak F. rufa. Wcale nie jest rzadka, a tym bardziej zagrożona wyginięciem.
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

czw 28 mar, 2013

Nie mówię ze jest rzadka, tylko rzadsza od F.rufa. patry090, no OK. Powiem, ale i tak nie wiem czy znajdziecie, a poza tym koparka tam przejechała: jakieś 100 metrów od mojego domu ( u podnóża góry kopy, zauważycie z odległości 2 km od mojego domu ) w lesie, koło drogi-tak jak się jedzie nad jezioro :D , po lewej stronie koło strumyka "Przysłup" (-ianka" )-
jak najpierw jest las tylko po prawej, po lewej jest strumyk i góra "Kopa" oraz oddalony o 100 m las, za strumykiem, to w pewnym momencie pojawia się kilka drzew po lewej stronie ( tak że można ich dotknąć )-przed tymi kilkoma drzewami, po lewej stronie jest górka gliny-w niej są Ponera.
PS: Propo tej górki gliny, to zanim znajdziecie Ponera, to już będziecie mieli probówy zapchane:
przed Ponera koło drogi są:
a) po lewej:
-Manica rubida,
-Formica cunicularia,
-Lasius Niger
po prawej:
-Myrmica rubra.
A myślę, że dla was Manica rubida, to rarytasik, bo ja je mam pod nogami :D , więc nie biegam jak szalony w przeciwieństwie do momentu, w którym widzę królową czterokropka ( u dziadka w Męćmierzu, Kazimierz Dln. nad Wisłą, gdzie istnieje możliwość występowania C.truncatus: ktoś mi powie, gdzie występują?: chodzi mi o kierunek, w tym wypadku jest to wschód...jak bym 2 królowe złapał, to bym sprzedał, tylko szkoda że takie rzadkie... ).
Dlatego jest taka możliwość, bo są tam gatunki w naturze występujące blisko C.truncatus, a nawet troszkę do nich podobne ( czterokropek ) tzn. na niewielkiej przestrzeni żyją:
-Leptothorax sp.
-Camponotus fallax
-Dolichoderus qantripunctatus ( język można połamać xD ).
GG: 51713465
Ananas26
Posty: 41
Rejestracja: sob 30 sty, 2016

sob 14 maja, 2016

No to tak:
Rybnik dzielnica Meksyk Park:
- Lasius niger (kilka kolonii: przy drodze, na opuszczonej działce i jakieś 3 młode z rójkówek u mnie na działce)
- Formica cinerea (była jedna kolonia na opuszczonej działce)
- Formica sanguinea (niby królowa zaatakowała gniazdo, raz widziałem kilka czerwonoczarnych robotnic, ale F. cinerea wychodzi teraz samotnie, od spodu kopca)
- Myrmica aff. scabrinodis (samotna królowa znaleziona u mnie na działce)
- Tetramorium caespitum duża kolonia (takie maluchy)
- Duże gniazdo poliginiczne F. cinerea, otwory gniazda ciągną się jakieś kilka metrów, a mrówki wyrzucają pełno piasku na chodnik
- Solenopsis fugax znalazłem kolonię pod kamieniem w okolicach gniazda T. caespitum
- Myrmica aff. rubra kolonia przy parkingu
- Lasius brunneus
- kartonówki
- Leptothorax sp.
ODPOWIEDZ