manica rubida vs formica sanquinea

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
raste
Posty: 67
Rejestracja: śr 08 sie, 2012

sob 19 sty, 2013

Hej,
jako że może uda mi się wynegocjować z żoną pozwolenie na nowe formikarium to chcę z tego skorzystać i zakupić nowy gatunek. Sporo poczytałem i właściwie od dłuższego czasu waham się pomiędzy dwoma: manica rubida oraz formica sanquinea. Może znajdzie się ktoś kto trzymał zarówno jeden jak i drugi gatunek i mógłby mi podpowiedzieć który z nich jest ciekawszy, aktywniejszy, łatwiejszy i bardziej wdzięczny do obserwacji. Czytałem dużo suchych opisów obu gatunków ale wolałbym przeczytać kilka zdań od osób które mogłyby mi powiedzieć coś tak "od siebie". Będę bardzo wdzięczny bo Wasze opinie z pewnością przychylą się do podjęcia przeze mnie decyzji.
i skorzystam z okazji żeby nie zakładać nowego tematu, jest ktoś kto może mi opowiedzieć o różnicach w zachowaniu/sposobie życia pomiędzy messor barbarus a messor structor?
L.niger
L.flavus
F.cunicularia
F.cinerea
Formica fusca
C.ligniperdus
M.barbarus
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

ndz 20 sty, 2013

Miałem oba gatunki (rubide i sanquinee) i powiem tak manica górą :-P Dlaczego? Sporo ciekawsza wydała mi się do obserwacji no i niema ryzyka że sama się udusi kwasem mrówkowym.
główny maruda
Raptorus
Posty: 43
Rejestracja: śr 07 wrz, 2011

pn 21 sty, 2013

Nie wiem jak F. sanquinea, bo nie miałem z nią kontaktu, ale moja Manica była strasznie wybredna jeżeli chodzi o białko.
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

pn 21 sty, 2013

to ja tez cos tu skrobne :D

jesli bede mial kiedy jeszcze okazje to z wielka checia przygarne manice :p to byly najlepsze mrowy jakie mialem
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
ARTUR83M
Posty: 217
Rejestracja: ndz 06 cze, 2010
Lokalizacja: Sanok

wt 29 sty, 2013

red20 pisze:to ja tez cos tu skrobne :D

jesli bede mial kiedy jeszcze okazje to z wielka checia przygarne manice :p to byly najlepsze mrowy jakie mialem
Heheh to bardzo mało miałeś tych mrówek. :mrgreen:
Obecnie Polska:
Formica sanguinea

Obecnie świat:
Pachycondyla apicalis

W zainteresowaniu:
Myrmecia pavida
Awatar użytkownika
red20
Posty: 360
Rejestracja: pn 09 lut, 2009

wt 29 sty, 2013

ARTUR83M pisze:
red20 pisze:to ja tez cos tu skrobne :D

jesli bede mial kiedy jeszcze okazje to z wielka checia przygarne manice :p to byly najlepsze mrowy jakie mialem
Heheh to bardzo mało miałeś tych mrówek. :mrgreen:
byc moze, jednak styl zycia i aktywnosc przerosla wszystkie inne :wink:
Camponotus sp ->Dziennik
Lasius niger
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

pt 29 mar, 2013

Manica fajniejsza :D .

Dziękujemy za konstruktywną wypowiedź.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

czw 09 maja, 2013

Jeśli idzie o "łatwość" to zdecydowanie zbójnica. Przypominam, że ISTNIEJE powód dla którego Manica nie występuje poza południową Polską - i ogólnie jest gatunkiem górskim, który NIE występuje na nizinach. Ludzie coś podejrzanie krótko je hodują, więc można z tego wnosić, że lubią zdychać w niewoli - możliwe, że z tego samego powodu, który sprawia, że nie kolonizują nizin - a którego jeszcze nie odkryłem. Wachlarz zachowań też zdecydowanie zbójnice mają większy, niż M. rubida - M. rubida jest gatunkiem prymitywniejszym od Formica sanguinea, która dodatkowo jest fakultatywnym łowcą niewolników.

To tyle ode mnie.
ODPOWIEDZ