Co znajde we Wronowie?

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

sob 23 mar, 2013

Siemanko :)

Tak, a więc w wakacje udaję się na kilkudniową wycieczkę do Wronowa :) Czy ktoś kiedyś odwiedził to miejsce w celu szukania mrówek i wie czego można się tam spodziewać ?

PS według moich rodzicow ten Wronów leży pimiędzy Wroclawiem a Poznaniem. widzę ze w Polsce jest kilka Wronowów (nie mam pojecia jak to sie odmienia)
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 24 mar, 2013

nie byłam nigdzie w tamtych rejonach, ale mogę ci trochę pomóc.

wejdź sobie w tą publikację w pdf:
http://www.antcat.org/references?utf8=% ... &commit=Go

jest po angielsku, ale przy każdym gatunku masz mapki gdzie występuje (niektóre trochę zdezaktualizowane, ale na start dobre). Teraz wiesz czego można się w tych rejonach spodziewać.
Nie wiem jak tam jest, ale większość gatunków ma ściśle określone warunki bytowania, to znaczy, że niektóre wola lasy, inne łąki, jeszcze inne nagrzane trawiaste równiny; jedne wolą wilgoć, inne suchość; jedne wolą gniazdować w drewnie takim a takim, a inne pod ściółką czy kamieniami. Znasz teraz gatunki, które przypuszczalnie możesz napotkać, znasz ich preferencje bytowania - to teraz chop siup w auto czy co tam, wysiadasz na miejscu i patrzysz. Jak bór to wiesz, że znaleźć możesz tu XYZ; jak gorące łąki to wiesz, że mogą być tu ZYX; a jak dąbrowy to będzie YZX itd.

Pozostaje już tylko szukać ;)
Porób notatki i poluj
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
Awatar użytkownika
Kertrak
Posty: 51
Rejestracja: czw 07 cze, 2012
Lokalizacja: Wrocław

pn 25 mar, 2013

Bardzo dziekuje :)
ODPOWIEDZ