Mrówy mojej miejscowości i okolicy.

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

czw 30 maja, 2013

Witam!
Mieszkam w Kunkowej - niewielkiej wiosce na południu kraju, woj. małopolskie, pow. Gorlicki, Gmina Uście Gorlickie.
Kunkowa jest zamieszkana przez kilkadziesiąt osób, ja mieszkam w lesie, koło potoku Przysłup ( Przysłupianka ), w dużym domku koło tego strumyka.
Jest u mnie wiele ciekawych gatunków, między innymi:
- Ponera coarctata ( w pierwszej chwili troszkę tetrasa przypominały, takie wysmukłe ciało, ok. 3 mm ),
-C.ligniperda ( największe gniazdo zostało zniszczone/wywiezione przez kogoś i nima go, a tyle rójek z niego zawsze było, dziesiątki królowych wychodzących na drogę i dosłownie pchających się do pojemnika: piękne, 2 cm mrówki...ale cóż, w lesie jest wiele mniejszych gniazd, z których też są obfite rójki...)
-Camponotus hercuelanus - kolonii nie widuję, jedynie królowe i kolonijki z robo nanitic w norkach w ziemi.
-Formica truncorum ( chroniony! ) - gniazdo koło ... ( nie powiem gdzie, gdyż jest to gat. chroniony prawnie ), robotnice są duże, mają wyraźną kastę "majorków".
-F.rufa/polyctena ( kilka gniazd na Kopie, w Bielance, na Czerteżykach, Łyścu itp. )
-Formica fusca ( ogólnie dość pospolity )
-Formica cunicularia - pospolite, masowo przy drogach, w jednym miejscu tworzą duży system poliaktyczny ciągnący się przez jakieś 10 m.
-Formica sanguinea - bardzo pospolite, na łąkach, 3-4 gniazda mam koło domu.
-Formica pratensis ( chroniony! )
-Formica rufibarbis - pospolity, na podwóku mam 2-3 gniazda.
Nie ma u mnie Formica cinerea, Camponotus fallax ( najbliższe gniazdo jest w Kobylance ), nie zauważyłem tez Temnothorax.
-Leptothorax cf. acervorum - masa gniazd w starych belkach, kawałkach drewna, pod korą.
-Manica rubida - dużo gniazd koło drogi, masowe rójki co roku ( w tym roku ok. 35 królowych złapałem, ale adopcja się u niektórych nie udała więc trzeba było szybko wypuścić ). Mam jeszcze jedną królową jak by ktoś chciał - 30 zł + wysyłka.
-Myrmice ( między innymi ruginodis, taka mała pomarańczowawa ) oraz rubra i Myrmica cf. sabuleti, jednak co do nich nie jestem pewien. Na pewno jest co najmniej kilka gatunków.
-Lasius niger
-Lasius fuligonosus - duże, czarne szlaki, raz jak z tatą pływałem na Klimkówce kajakiem, to jedna skrzydlata królowa sfrunęła mi na ramię.
-Lasius flavus
-Lasius umbratus - jest dużo gniazd kartonówek więc muszą też one być, poza tym raz znalazłem królową, już po wniknięciu do gniazda - w promieniach słońca sprawiała wrażenie brązowej.
-Lasius brunneus - w lesie
-Lasius ( cf. ) mixtus - wielokrotnie łapałem królowe.
-Tetramorium casepitum - ogólnie nie zbyt u mnie pospolity o dziwo: najbliższe gniazdo jest jakieś 50 m od domu, pozostałe 2 są dalej.

To są gatunki które zaobserwowałem.
Na podwórku są:
-Lasius niger
-Myrmice
-Lasius fuligonosus
-Lasius flavus
-Formica rufibarbis
-Lasius ( cf. ) mixtus
No to chyba tyle będzie.

Do tego mapa okolicy:

https://maps.google.pl/maps?hl=pl&tab=wl - wpiszcie "Kunkowa" i się wyświetli.
GG: 51713465
ODPOWIEDZ