Rozpoznanie mrówki

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

wt 18 cze, 2013

Mam problem, duży problem, dosłownie:) Nie mam też dzisiaj czym zrobić zdjęcia więc może być dodatkowo ciężko. Wybrałem się dzisiaj w góry i znalazłem spacerującą królową, opiszę ją po krótce, czarny odwłok, ciemno czerwone odnóża i część przed odwłokiem, czarna głowa, znalazłem ją na wysokości ok. 1300 m n.p.m., dodam jeszcze, że jest gdzieś tak podwójnej wielkości królowej L. niger. Macie pomysł co to może być? Zależy mi na tym bo nie wiem czy to królowa klasztorna, jeśli nie, muszę ją wypuścić:)
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

wt 18 cze, 2013

Polecam atlas formika, skoro znalazłeś ją w górach i jest większa, od nigerki to może to być formica lemani.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

wt 18 cze, 2013

a ja myślę na 90% Camponotus herculeanus/ligniperda. Wysoko :D
http://formicopedia.org/mrowki/Camponotus_herculeanus
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

wt 18 cze, 2013

Stawiam na C.ligniperda (
ciemno czerwone odnóża i część przed odwłokiem
).
U herca by tak łatwo tego nie zauważył.
GG: 51713465
goryle2
Posty: 35
Rejestracja: pn 14 lis, 2011

wt 18 cze, 2013

Camponotus herculeanus to napewno ta:) Porównałem zdjęcia, zgadza się, dzięki za pomoc. Muszę o niej coś poczytać:)
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

śr 19 cze, 2013

jak widać po zdjęciach, u mojej hercy jest widoczna ciemna czerwień we wskazanych miejscach ;)
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ