Zasięg występowania Manica rubida - praca inżynierska

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Pesmerga
Posty: 33
Rejestracja: czw 07 sty, 2010
Lokalizacja: Olkusz

śr 07 sie, 2013

Witam Drodzy forumowicze!
Obecnie piszę pracę inżynierską na temat tego gatunku u profesora Mazura, potrzebna mi jest Wasza pomoc w związku z ustaleniem faktycznego obecnego zasięgu występowania tego gatunku i skonfrontowaniem Waszych obserwacji ze swoją wiedza oraz dostępna literaturą, dlatego prosił bym o poważne podejście i jesli ktoś chciałby pomóc proszę o informację na temat stanowisk tego gatunku które zna ( wystarczy podanie miasta lub regionu) oraz czy jest to stanowisko synantropijne ( występuje w mieście) czy naturalne ( występuje poza terenem przekształconym przez człowieka) z góry dziękuje za pomoc! Jak skończę swój elaborat dam Wam go do wglądu :]
Pozdrawiam!

Przyklejone, aby nie zginęło wśród innych tematów. Powodzenia i czekamy na wyniki, sam nie jestem w stanie pomóc, bo w centrum kraju nie ma się co rozglądać za Manica ;)/patry
...
Talib
Posty: 15
Rejestracja: ndz 30 cze, 2013

śr 07 sie, 2013

We wsi Luszowice woj. małopolskie (okolice Tarnowa), duża kolonia znajduję się na brzegu stawu, wykopanego kilka (6-9) lat temu. Gniazda w żółtym piasku, skąpa roślinność duże nasłonecznienie.
W miejscowości Radłów woj. małopolskie, gniazdują na brzegu wyrobisk pożwirowych.
Awatar użytkownika
explay
Posty: 221
Rejestracja: pn 06 cze, 2011
Lokalizacja: Kraków/Olkusz

śr 07 sie, 2013

W mieście Olkusz, woj. Małopolskie, występują wszędzie, głównie w szczelinach chodników. Najliczniejsze są w centrum.
Manica rubida, Myrmica sp., Temnothorax sp., Formica cunicularia, Camponotus herculeanus, Lasius umbratus
Moje gg: 47293807
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

sob 10 sie, 2013

We wsi Kunkowa, woj. Małopolskie, pow. Gorlicki, gmina Uście Gorlickie licznie występują przy drogach, 3-4 gniazda w lesie, reszta ( nie jestem w stanie określić ilości ) znajduje się na wsi, koło drogi/dróżki. Teren ich polowań ogranicza się do drogi, z wyjątkiem lasu, gdzie liczne szlaki ciągną się w głąb trawy i roślin.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 11 sie, 2013

Gorlice widziałem jedynie pojedyncze robotnice. Woj. Małopolskie
Rymanów Zdrój widziałem olbrzymie mrowisko. Woj. Podkarpackie
Rzeszów. Widziałem kilka robotnic na dworcu pks.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
nowaczek1986
Posty: 27
Rejestracja: wt 14 maja, 2013

pn 12 sie, 2013

Manice widziałem w Olkuszu i w Dąbrowie Górniczej, z tego co wiem to i Sosniwiec, Katowcie itp
Tatery
Posty: 19
Rejestracja: czw 04 paź, 2012

pn 12 sie, 2013

Manice widziałem w Karpaczu w dolnośląskim
Pesmerga
Posty: 33
Rejestracja: czw 07 sty, 2010
Lokalizacja: Olkusz

pn 12 sie, 2013

barciu gdzie dokładnie te leśne gniazda były zlokalizowane? Jaki to był drzewostan? Iglasty czy liściasty? oraz czy jest w nim dużo światła?
...
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

wt 13 sie, 2013

Liściasty. Nie leśne, a przy lesie, gniazdo jest dokładnie ok. 2 metry od lasu - po jednej stronie dróżki ( takiej ziemno - kamienistej ) manice, po drugiej las.
Niedaleko miejsca gdzie znalazłem Ponera coarctata i obok koloni Formica cinerea.
Światła jest tam dość mało ale jest tam wystarczająco ciepło by mogły wygrzewać poczwarki, które co jakiś czas podbieram.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
gn
Posty: 872
Rejestracja: sob 06 maja, 2006
Lokalizacja: Dobrogoszcz
Kontakt:

pn 19 sie, 2013

Opole:

Od lat obserwuję jak Manica rubida pojawia się na nowe kolonie na świeżo wybudowanych chodnikach z dobrą ekspozycją słoneczną. Miejsca te utrzymują się przez wiele lat (Przykład: Castorama wybudowana kilkanaście lat temu na polach). Widzę, że takie miejsca im odpowiadają.
http://formicopedia.org
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

pt 23 sie, 2013

Nowy sącz jedno gniazdo na stacji benzynowej na ulicy Kilińskiego.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
Kminek
Posty: 4
Rejestracja: wt 17 lip, 2012

ndz 01 wrz, 2013

Ostrowiec Świętokrzyski, na moim podwórku było jedno gniazdo, u babci w tym samym mieście, gniazdo w ogrodzie.
Pesmerga
Posty: 33
Rejestracja: czw 07 sty, 2010
Lokalizacja: Olkusz

czw 19 gru, 2013

Praca skończona i oddana. Dziękuję za pomoc wszystkim efekty zamieszczę wkrótce można "odkleić" :P
...
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

sob 17 maja, 2014

A można prosić o jakieś ogólnikowe wyniki?
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

ndz 14 wrz, 2014

Właśnie.
Jak z tą pracą :D .
Możesz podać wyniki? :).
GG: 51713465
ODPOWIEDZ