dane do książki

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

mieszkalski
Posty: 2
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013

śr 25 wrz, 2013

Witam wszystkich.
Napisałem książkę której akcja rozgrywa się częściowo u ludzi a częściowo u mrówek. jednym z głównych bohaterów jest też mrówka. Jest to fantastyka, jednak pisząc ją czerpałem wiedze z tej strony.
Teraz zaczynam pisać drugą część i mam dwa pytania. Czy gatunek formica rufa atakuje siebie nawzajem, mam na myśli czy jeden kopiec toczy wojny z drugim kopcem i ewentualnie jak postępują zwycięzcy wobec przegranych?

Jak już tu jestem to przy okazji się pochwalę
http://www.empik.com/mrowisko-mieszkals ... ,ksiazka-p

z góry dziękuję za pomoc.
Mariusz
antwito
Posty: 248
Rejestracja: ndz 09 paź, 2011

czw 26 wrz, 2013

mieszkalski pisze:Czy gatunek formica rufa atakuje siebie nawzajem, mam na myśli czy jeden kopiec toczy wojny z drugim kopcem i ewentualnie jak postępują zwycięzcy wobec przegranych?
Ciekawe pytanie ;) Myślę, że wojny jak najbardziej się zdarzają. Rudnice to gatunek bardzo agresywny. Myślę, że dwie równe siebie kolonie wytaczają sobie własne terytorium, którego bronią. Jeśli chodzi o postępowanie wobec przegranych, to wątpię, że w świecie mrówek istnieje coś takiego jak łaska. Raczej jak mają wybić, to wybijają do końca... Myślę, że tak jest ale niech ktoś to potwierdzi.

Pozdrawiam i życzę dużej weny twórczej podczas pisania! :)
Dziennik moich gmachówek: viewtopic.php?f=38&t=5376
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

pt 27 wrz, 2013

Najlepiej to napisać do eksperta. MIIZ PAN jak dobrze pamiętam często prowadził pracę nad rudzielcami i im podobnymi. Pan W. Czechowski odpisuje na maila podanego na stronie. Ewentualnie można spróbować też do Pana M. Borowca napisać, pewnie też odpowie.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
mieszkalski
Posty: 2
Rejestracja: śr 25 wrz, 2013

ndz 29 wrz, 2013

dzięki za podpowiedź:)
pozdrowionka
Awatar użytkownika
BartTP
Posty: 410
Rejestracja: pt 03 mar, 2006
Lokalizacja: Szczecin

pt 17 kwie, 2015

Wiem, że za późno, ale i tak odpowiem. Owszem, rudnice walczą między sobą, w szczególności wiosną, gdy jeszcze nie są wyznaczone granice oraz jest niedobór pokarmu. Trupy są zanoszone do gniazda i pożerane (właśnie z uwagi na niedobór pokarmu, w szczególności białkowego, dla rozwijających się larw).
ODPOWIEDZ