L. Fuliginosus

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

niko
Posty: 154
Rejestracja: ndz 22 gru, 2013

ndz 20 lip, 2014

Złapałem kilka królowych tego gatunku....
czytałem na antmani że owe mrówki potrzebują "grzyba" który znajduje się w gnieździe np l. umbratus..
ktoś mi może coś o tym powie ?
Wielki powrót...
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

ndz 20 lip, 2014

W wielu dziennikach były wałkowane kartonówki bez sukcesów. Największy sukces miał Patryk, albo umbramen? dochował się któryś z nich poczwarek pasożyta.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
niko
Posty: 154
Rejestracja: ndz 22 gru, 2013

ndz 20 lip, 2014

czyli widzę że będzie problem
Wielki powrót...
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

wt 22 lip, 2014

Chyba, że masz stały i nieograniczony do robotnic chthonolasius
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
niko
Posty: 154
Rejestracja: ndz 22 gru, 2013

śr 23 lip, 2014

mam ogroooooooooomne gniazdo u podstawy wierzby zamieszkiwane przez l. umbratus :)
Wielki powrót...
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

śr 23 lip, 2014

Oznaczałeś? :mack:
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
niko
Posty: 154
Rejestracja: ndz 22 gru, 2013

śr 23 lip, 2014

Oparłem w przybliżeniu na wyglądnie oraz na:
Ciekawostki
- Robotnice Lasius umbratus, od innych podziemnic można rozróżnić za pomocą tzw. "testu cytryny", który polega na rozgnieceniu robotnicy i powąchaniu jej - jeśli jest to L. umbratus, będzie miała cytrynowy zapach.
http://formicopedia.org/mrowki/Lasius_umbratus

Ale teraz nasuwa mi się pytanie czy jakiś inny chthonolasius ma taką zależność/ciekawostkę ?
Wielki powrót...
Awatar użytkownika
kamiklo
Posty: 1307
Rejestracja: wt 07 lip, 2009
Lokalizacja: Ropica Polska

śr 23 lip, 2014

Test cytryny jest mało wiarygodny. Najbardziej wiarygodne jest sprawdzenie łuski pomostka gdzieś na forum było ale nie pamiętam gdzie :/
Edit. Nie mam klucza na tym komputerze :| jak uruchomię stacjonarkę to poszukam.
Zdobyć przyjaźń kota nie jest rzeczą łatwą. Nie lokuje on swych uczuć nierozważnie: może zostać waszym przyjacielem, jeśli jesteście tego godni, ale nigdy waszym niewolnikiem.
niko
Posty: 154
Rejestracja: ndz 22 gru, 2013

śr 23 lip, 2014

To czekam...
Na moim podwórku jest dużo koloni "żółtków" jedne mają ciemniej lub jaśniej, tępo lub ostro zakończone odwłoki wielkością też się różnią wielkością koloni też...

dziękuje za wszelką pomoc w oznaczeniu ich :)
Wielki powrót...
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 09 sie, 2014

Moje dwie królowe w końcu złożyły pokaźny pakiet jaj. Ruszyły dopiero, gdy do kolonii dorzuciłam kolejnych 30-40 kokonów (tyle mrówek na oko było wcześniej). Wszystkie robotnice to niestety coś a la' L.niger. Na razie siedzą w akrylu radissowym.

Zdjątko sprzed jakiegoś miesiąc-1,5 z podrzuconymi kokonami:
https://www.flickr.com/photos/116447848 ... 327830649/

Na pewno potrzebują dużej siły roboczej i częstego podkarmiania. Mimo prawie 100 robotnic Odwłoki królowych są tylko deczko bardziej rozepchane niż na zdjęciu, a przecież mogło by być tak:
http://www.fotothing.com/photos/7ec/7ec ... 80dd11.jpg

Na pewno da się adoptować na L.niger o czym piszą na antwiki zdaje się cytując jakąś pracę.
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ant-ninja
Posty: 38
Rejestracja: pt 12 lip, 2013

sob 09 sie, 2014

U mnie pojawił się pokaźny pakiet jaj - ok.40.Ej geb88,czy te dwie królowe się tolerują,a robo jednej z nich nie zabijają?
Co do tematu,chyba Pawel888k doczekał się poczwarek (robo pewnie też, ponieważ sprzedaje poczwarki) i ma on w posiadaniu grzybek.
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

sob 09 sie, 2014

Zabijać nie zabijają - na razie :P

Fuli są w teorii poliginiczne, pytanie tylko od kiedy ta poliginia się zaczyna. Marne szanse, że już na start, ale zobaczę co przyniosą następne dni. Żadnej agresji na horyzoncie do tej pory nie było. Na początku możliwe, że zaobserwowałam coś na kształt dominacji jednej nad drugą, ale już im to przeszło. Na początku bywało, że siedziały osobno w pewnej odległości od siebie lub nawet w innej komorze. Obecnie mają spory pakiet jaj, królowe zwykle siedzą jedna przy/na drugiej, zasłonięte parawanem z robotnic. Jedna z nich ma troszkę większy odwłok, ale minimalnie.

Czy da się wyprowadzić kartonówkę z 2 królowymi? Nie wiem, całkiem możliwe, że nie - ale jak nie spróbuję, to się nie dowiem :P
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ