Najciekawsze konflikty, bitwy, wojny i potyczki mrówek.

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

ndz 07 wrz, 2014

Witajcie! :D
Postanowiłem stworzyć temat, w którym będziemy dzielić się ciekawymi scenami z wojen mrówek :).
Wpisujcie, komentujcie.. :mrgreen:


EDIT: Geb88 ma rację - ja zacznę :).

Z najciekawszych starć mrówek - spowodowanych przeze mnie świadomie lub nieświadomie,
albo też nie mających ze mną nic wspólnego:
-Żołnierz Camponotus hercuelanus vs duża robotnica Manica rubida - mrówki nie mogły nic sobie zrobić, pomimo kontaktu żuwaczkami rozdzieliły się.
-Media Camponotus hercuelanus vs duża robo Manica rubida - wygrała Manica, gmachówka padła martwa od śmiertelnego żądła.

Teraz opiszę starcie, które spowodowałem nieświadomie:
Po pobycie na Kaszubach miałem zbyt dużo królowych Tetramorium caespitum.
Wybrałem więc tą, która miała strasznie dużo ( ok. 40 ) zaadoptowanych robotnic, gdyż jej utrzymanie ze względu na brak formikarium było trudne - karmienie było utrudnione ze względu na liczbę robotnic.
Postanowiłem więc, że je wypuszczę na dwór, na terytorium olbrzymiego gniazda Myrmica sp.
które zajmowały sporą część podwórka. Pomyślałem, że lepiej je wypuścić na ich terenie, niż u hurtnic. Gdzie bym nie wypuścił, były jakieś mrówki.
Z dwojga złego wypuściłem właśnie u wścieklic.

Na następny dzień poszedłem w tamto miejsce, gdzie je wypuściłem.
I wtedy po prostu nie mogłem wytrzymać z wrażenia:
Dookoła probówki murawek krążyło ok 50 wścieklic, a ok 10 już było w środku i rozpoczęła się brutalna walka wewnątrz probówki.
Murawki dawały sobie radę, ale wścieklic napływało coraz więcej i więcej.
Nie czekając zbyt długo zabrałem murawki i przeniosłem w okolice sporego kamienia, pod którym mieszkała mała kolonia hurtnic, gdzie było bezpiecznie ( na całym podwórku było wszędzie dużo mrówek ), a nie chciałem ich wyrzucać byle gdzie w jakieś niesprawdzone miejsca.

To tyle jeśli chodzi o mnie :).
Teraz wy możecie się podzielić waszymi spostrzeżeniami i obserwacjami :).
Ostatnio zmieniony pn 08 wrz, 2014 przez barciu, łącznie zmieniany 3 razy.
GG: 51713465
Awatar użytkownika
geb88
Posty: 1968
Rejestracja: pt 20 paź, 2006
Lokalizacja: Warszawa, Malbork

ndz 07 wrz, 2014

to może zaczniesz? :P
Nie ma głupich pytań. Bywają tylko głupie odpowiedzi, więc pytaj śmiało :)
Newbie's Defender
O mnie |Blog o hodowli mrówek|Blog Temnothorax corticalis|Blog Leptothorax acervorum|Opowieść Camponotus herculeanus
ODPOWIEDZ