Wojny Mrówek :).

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

ndz 28 cze, 2015

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... inDA_sFcfM
Camponotus ligniperda vs Camponotus cruentatus.
A wy? Jakie najciekawsze walki mrówek znacie ? Przydarzyło się wam widzieć jakieś nietypowe?
Napiszcie !!! :D
Ja najciekawsze jakie widziałem, to Pheidole sp. vs Messor sp., duża grupa Pheidole vs 1 zbieraczka Messor.
Można się domyślać :).


Tetramorium caespitum vs Myrmica sp. Wygrały Myrmica sp.


Piszcie !!! :)
GG: 51713465
Mrówczarz
Posty: 89
Rejestracja: czw 27 maja, 2021

wt 08 cze, 2021

Camponotus ligniperda vs. Lasius niger
Campo wygrał.
Kolonie:
Lasius niger
Lasius sp.

Byłe kolonie:
Lasius fulignosus
Formica sp.
Camponotus
Posty: 10
Rejestracja: ndz 12 sie, 2018

ndz 15 sie, 2021

Ja w lipcu tego roku obserwowałem robotnice Myrmica rubra próbujące się wedrzeć do gniazda L. niger, prawdopodobnie w celu zrabowania ich poczwarek. Jednak do żadnej walki nie doszło, robotnice L. niger po prostu łapały robotnice M. rubra za tułów lub odnóża i odciągały od gniazda.

Zastanawiam się jakby wyglądało starcie kolonii F. sanguinea i Manica rubida, te ostatnie wprawdzie dysponują żądłem ale zbóje są dużo szybsze i agresywniejsze.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 29 paź, 2021

Mrówczarz pisze: wt 08 cze, 2021 Camponotus ligniperda vs. Lasius niger
Campo wygrał.
Ja widziałem nigerki ak były potulne jak były małą kolonią - jak podrosły i zaczęło być ich naprawdę sporo to potrafiły się brać za myrmica sp. i camponotusy
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pt 29 paź, 2021

Mrówczarz Obrazek
główny maruda
Camponotus
Posty: 10
Rejestracja: ndz 12 sie, 2018

wt 05 lip, 2022

Takie hipotetyczne wojny mrówek to bardzo ciekawy temat, nie wiem, dlaczego tak rzadko poruszany :)

Poniższe zestawienia dotyczą starć między reprezentatywnymi koloniami owych gatunków.

Lasius fuliginosus vs Formica rufa - wygra Formica rufa, jednak poniesie spore straty w przypadku starcia z dużą kolonią L. fuliginosus.

Formica rufibarbis vs L. niger - wygra L. niger, jej kolonię są liczniejsze.

F. pratensis vs F. sangiunea - wygra F. pratensis, ponieważ jej kolonia jest bardziej liczebna, nie mniej poniesie spore straty.

F. sangiunea vs L. fuliginosus - no właśnie, ja bym stawiał na L. fuliginosus, jej kolonię są bardzo liczne i taka masa mrówek powinna sobie poradzić z wielkimi i agresywnymi zbójami.

Myrmica rubra vs L. niger - odwieczna zagadka, o ile M. rubra potrafi wypierać L. niger w walce o zasoby pokarmowe, tak w przypadku ataku na dużą kolonię L. niger nie wydaje mi się, by Myrmica wyszła z tego starcia zwycięsko.

Manica rubida vs F. pratensis - wygra F. pratensis, Manica jest wprawdzie uzbrojona w żądło, jednak liczniejsze F. pratensis zaduszą przeciwników kwasem mrówkowym.

Dawajcie swoje typy :)
michal78
Posty: 12
Rejestracja: pn 26 sie, 2019

śr 08 maja, 2024

Na YouTube jest sporo filmików zamieszczanych przez ruskich z walkami mrówek. Są to walki 1 vs 1, lub np 5 vs 5 itp. Organizują je w domowych warunkach na małych arenkach. Dla mnie osobiście to chore ale skoro te filmiki już tam są to można sobie pooglądać. Generalnie Teraponera Rufonigra jest niesamowita, na tych ich filmikach rozwala praktycznie wszystko (messory, camponotusy). Są mega agresywne i gdy walczy ich kilka (np 5) to lepiej współpracują ze sobą niż niektóre inne mrówki.
ODPOWIEDZ