Wojny Mrówek :).

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

barciu
Posty: 444
Rejestracja: czw 10 sty, 2013
Lokalizacja: Kunkowa - mała wioska, w 70% porośnięta lasami i łąkami - mieszka tu ok 100 osób,

ndz 28 cze, 2015

https://www.youtube.com/watch?feature=p ... inDA_sFcfM
Camponotus ligniperda vs Camponotus cruentatus.
A wy? Jakie najciekawsze walki mrówek znacie ? Przydarzyło się wam widzieć jakieś nietypowe?
Napiszcie !!! :D
Ja najciekawsze jakie widziałem, to Pheidole sp. vs Messor sp., duża grupa Pheidole vs 1 zbieraczka Messor.
Można się domyślać :).


Tetramorium caespitum vs Myrmica sp. Wygrały Myrmica sp.


Piszcie !!! :)
GG: 51713465
Mrówczarz
Posty: 89
Rejestracja: czw 27 maja, 2021

wt 08 cze, 2021

Camponotus ligniperda vs. Lasius niger
Campo wygrał.
Kolonie:
Lasius niger
Lasius sp.

Byłe kolonie:
Lasius fulignosus
Formica sp.
Camponotus
Posty: 10
Rejestracja: ndz 12 sie, 2018

ndz 15 sie, 2021

Ja w lipcu tego roku obserwowałem robotnice Myrmica rubra próbujące się wedrzeć do gniazda L. niger, prawdopodobnie w celu zrabowania ich poczwarek. Jednak do żadnej walki nie doszło, robotnice L. niger po prostu łapały robotnice M. rubra za tułów lub odnóża i odciągały od gniazda.

Zastanawiam się jakby wyglądało starcie kolonii F. sanguinea i Manica rubida, te ostatnie wprawdzie dysponują żądłem ale zbóje są dużo szybsze i agresywniejsze.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 29 paź, 2021

Mrówczarz pisze: wt 08 cze, 2021 Camponotus ligniperda vs. Lasius niger
Campo wygrał.
Ja widziałem nigerki ak były potulne jak były małą kolonią - jak podrosły i zaczęło być ich naprawdę sporo to potrafiły się brać za myrmica sp. i camponotusy
Awatar użytkownika
Drwal
Posty: 815
Rejestracja: pt 29 sty, 2010
Lokalizacja: Katowice

pt 29 paź, 2021

Mrówczarz Obrazek
główny maruda
Camponotus
Posty: 10
Rejestracja: ndz 12 sie, 2018

wt 05 lip, 2022

Takie hipotetyczne wojny mrówek to bardzo ciekawy temat, nie wiem, dlaczego tak rzadko poruszany :)

Poniższe zestawienia dotyczą starć między reprezentatywnymi koloniami owych gatunków.

Lasius fuliginosus vs Formica rufa - wygra Formica rufa, jednak poniesie spore straty w przypadku starcia z dużą kolonią L. fuliginosus.

Formica rufibarbis vs L. niger - wygra L. niger, jej kolonię są liczniejsze.

F. pratensis vs F. sangiunea - wygra F. pratensis, ponieważ jej kolonia jest bardziej liczebna, nie mniej poniesie spore straty.

F. sangiunea vs L. fuliginosus - no właśnie, ja bym stawiał na L. fuliginosus, jej kolonię są bardzo liczne i taka masa mrówek powinna sobie poradzić z wielkimi i agresywnymi zbójami.

Myrmica rubra vs L. niger - odwieczna zagadka, o ile M. rubra potrafi wypierać L. niger w walce o zasoby pokarmowe, tak w przypadku ataku na dużą kolonię L. niger nie wydaje mi się, by Myrmica wyszła z tego starcia zwycięsko.

Manica rubida vs F. pratensis - wygra F. pratensis, Manica jest wprawdzie uzbrojona w żądło, jednak liczniejsze F. pratensis zaduszą przeciwników kwasem mrówkowym.

Dawajcie swoje typy :)
ODPOWIEDZ