Soczyście czerwona mrówka wyglądająca na Myrmicę.

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

śr 29 sie, 2018

Wczoraj chodząc po lesie natknąłem się na swoistą skarbnicę Myrmic. Jednej robotnicy nie dało się przeoczyć. Złapałem ją, lecz była dość szybka by uciec zanim zamknąłem pojemnik. Mój instynkt samozachowawczy szlag trafił. A wszystko przez ten jaskrawy kolorek. Jak na Myrmicę, to koleżanka była dość szybka, i gdy penetrując zawnętrzne ścianki pojemnika zbliżała się do moich palców, to miałem impuls by nim rzucić.

Może ktoś wie, co to za mrówka? Po tym, jak przejechałem się na Myrmecinei graminicoli, nie wiem, czy to wogóle jakaś Myrmica.

Swoim ubarwieniem bardzo mi zaimponowała. W dodatku nie wiem, co to za gatunek, więc mam w planach znaleźć jeszcze kilka takich. Dodam, że mieszkam na podlasiu, więc południowe gatunki odpadają.

Z góry dzięki za pomoc, Sentih.
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
ant-ninja
Posty: 38
Rejestracja: pt 12 lip, 2013

śr 29 sie, 2018

Myślę, że gdyby udało Ci się znaleźć jeszcze raz taką robotnicę i zrobić jej zdjęcie w znacznym stopniu pomogłoby to. Może była to po prostu młoda robotnica. A może po prostu akurat taki kolor miała ( też czasami widziałem myrmice znacznie ciemniejsze/jaśniejsze od sióstr).
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

czw 30 sie, 2018

Dziś nie udało mi się jej znaleźć. :? Wycofałem się po ataku "latających kleszczy".
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

pt 31 sie, 2018

M. schencki.
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

pt 31 sie, 2018

Ewentualnie M. constricta. Tylko, że wg antwiki nie występuje na Białorusi, a ja jestem z podlasia. :?
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
ODPOWIEDZ