Co wybrać

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Mrowczy mistrz
Posty: 13
Rejestracja: pt 05 paź, 2018

pt 05 paź, 2018

Dzień Dobry,

Jestem totalnym nowicjuszem w tym temacie i przymierzam się do kupienia formikarium z mrówkami i mam do wyboru Hutnice pospolitą (Lasius niger) i Mrówkę żniwiarkę (messor barbarus). Z tego co wiem ( a jest tego niewiele) to te mrówki różnią się głównie wzrostem. I mam spory dylemat, które mam wybrać, bardzo proszę o szybką odpowiedź.

Pozdrawiam
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

sob 06 paź, 2018

Hej,
Jak mówisz, że jesteś nowicjuszem, to powiem Ci szczerze, że oba gatunki są dobre na start. Ale ja na twoim miejscu wybrałbym lasius niger.

Jest ona tania, bardzo łatwa w hodowli i w zasadzie nada się na nią każdy typ formikarium. Dużym jej plusem jest również to, że jest bardzo tolerancyjna na błędy popełniane przez hodowców.

Messor Barbarus natomiast, posiada kasty (mrówki mają różne wielkości) są wyróżniane piastunki, zbieraczki i żołnierze. Jest ciekawsza w hodowli przez to, że jedzą nasiona i tworzą "mrówczy chleb" Natomiast jest droga (cena waha się od 100 do nawet 200 zł, przy czym na allegro kupisz nigerki po 5 zł). Nie nadają się do formi korkowego i ziemnego. Raczej zakup ją sobie kiedy indziej.

Poczytaj troszkę faq na formikopedi, mi to bardzo pomogło.
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
Sentih
Posty: 135
Rejestracja: śr 11 lip, 2018

sob 06 paź, 2018

Też bym wybrał L. niger. Duża ilość początkujących sugeruje się tym, że są one łatwe w znalezieniu i szukają czegoś… bardziej wyrafinowanego. Może jest mała i nie posiada żądła, ale za to może dożyć 15 lat, chętnie wędruje po arence i ogółem jest ciekawe w obserwacji. Ten maluch okazał się na tyle silny, by skutecznie konkurować z innymi mrówkami i stać się chyba najpopularniejszym gatunkiem w naszym kraju (i nie tylko). Zastanawiam się nad poprawnością użycia słowa "chyba". :think:

Również polecę przeczytać faq oraz inne tematy na forum. Nie wiesz, ile jest do odkrycia!
Weterani odeszli, teraz ktoś musi ich zastąpić.
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

sob 06 paź, 2018

Sentih pisze: sob 06 paź, 2018 Zastanawiam się nad poprawnością użycia słowa "chyba"
Pod względem występowania i liczebności w naszym kraju jest najpopularniejsza. Względem hodowania również. Zwracając uwagę na użytkowników, każdy "nowy" praktycznie je ma.
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
Mrowczy mistrz
Posty: 13
Rejestracja: pt 05 paź, 2018

sob 06 paź, 2018

Dziękuję bardzo wszytkim za odpowiedzi. Bardzo mi pomogliście i oczywiście posłucham waszych rad
Mrowczy mistrz
Posty: 13
Rejestracja: pt 05 paź, 2018

sob 06 paź, 2018

I mam jeszcze jedno pytanie hutnicą najlepiej dawac miód i np muszki owocowki?
Małcin B)
Posty: 177
Rejestracja: sob 11 sie, 2018
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

sob 06 paź, 2018

Tak, miód to podstawa, która dostarcza węglowodanych, a muszki dostarczą białka ;) Twój wybór jest jak najbardziej polecany.
Musisz pamiętać, by kontrolować stan pokarmu - może zacząć pleśnieć, a pleśń często przyczynia się do zabicia koloni.
Jesteś na tyle interesujący, na ile głębokie są Twoje zainteresowania...
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 17 gru, 2018

Mrowczy mistrz pisze: sob 06 paź, 2018 I mam jeszcze jedno pytanie hutnicą najlepiej dawac miód i np muszki owocowki?
Musisz uważać na miód - jak dałem za dużą kropelkę to się debilki potopiły :(
ODPOWIEDZ