Gdzie szukać Lasius umbratus?

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

kastatd
Posty: 8
Rejestracja: ndz 23 cze, 2019

śr 03 lip, 2019

Witam,
Złapałem ostatnio rójkową królową kartonówki (Lasius fuliginosus), ale nie mogę w mojej okolicy namierzyć gniazda L. umbratus, z którego pozyskałbym kokony i może kilka robotnic. Moja okolica obfituje raczej w leśne gatunki i nie mam pomysłu, gdzie szukać tego gatunku.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

śr 03 lip, 2019

Witam.
Jak długo ją już masz (podobno same żyją tydzień-dwa)?
Można też adoptować L. niger-podrzucić poczwarki i kilka świeżo wyklutych robotnic (jeszcze białe). Sam mam na niger, tylko trochę mało bo ze 40 robotnic i dalszy rozwój kuleje (wyprowadzone pierwsze potomstwo kartonówki-około 7 robotnic).
Gatunki z rodzaju Chthonolasius trudno rozpoznać i potrzebny jest mikroskop.
Jeżeli nie masz doświadczenia w hodowli mrówek to to raczej nie wypali...
Pozdrawiam
Camponotus
Posty: 10
Rejestracja: ndz 12 sie, 2018

czw 04 lip, 2019

U mnie w prześwietlonym, wilgotnym lesie liściastym trzymały płytko poczwarki pod kamieniem, starym butem itp.. W pozostałych miejscach pozostaje jedynie na czuja ziemię głęboko rozkopać, ale raczej trafisz tylko na same robotnice.
kastatd
Posty: 8
Rejestracja: ndz 23 cze, 2019

czw 04 lip, 2019

slodkie_ciacho pisze: śr 03 lip, 2019 Jak długo ją już masz (podobno same żyją tydzień-dwa)?
Złapałem ją w sobotę 29 czerwca.
Problem w tym, że w moim regionie jest tak niemiłosiernie sucho w tym roku, że nie mogę znaleźć nawet kokonów L. niger przy podnoszeniu kamieni, a nie jestem zwolennikiem rozkopywania gniazd.
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1495
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

czw 04 lip, 2019

kastatd pisze: czw 04 lip, 2019 nie jestem zwolennikiem rozkopywania gniazd.
Ani ja :) Zostaje kupić albo wypuścić...
ODPOWIEDZ