Czyszczenie formikarium

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

ala1206
Posty: 11
Rejestracja: sob 31 mar, 2018

ndz 14 lip, 2019

Dzisiaj zmarła mi królowa lasius niger, jak wyczyścić formikarium akrylowe, aby nic nie zaszkodziło mrówkom, które przeprowadzę tam jako następne? Co trzyma lepiej wilgoć wacik czy gąbka?
Awatar użytkownika
slodkie_ciacho
Posty: 1491
Rejestracja: sob 23 cze, 2018
Kontakt:

ndz 14 lip, 2019

Witam.
Wpuściłaś samotną królową do formikarium tak? Jeżeli tak to pewnie dlatego zdechła, a co za tym idzie nie trzeba odkażać.
Bardziej bym się martwił jak go wyczyścić żeby go nie uszkodzić... Spirytus, woda utleniona, wrzątek, środki typu perhydrol. Pierwsze dwa wydają mi się być najodpowiedniejsze, jak powiedziałem-nie wiem co się stanie z akrylem pod ich wpływem, poczekaj, może ktoś się wypowie kto to robił.
Jaka gąbka-florystyczna?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

wt 16 lip, 2019

slodkie_ciacho pisze: ndz 14 lip, 2019 Witam.
Wpuściłaś samotną królową do formikarium tak? Jeżeli tak to pewnie dlatego zdechła, a co za tym idzie nie trzeba odkażać.
Bardziej bym się martwił jak go wyczyścić żeby go nie uszkodzić... Spirytus, woda utleniona, wrzątek, środki typu perhydrol. Pierwsze dwa wydają mi się być najodpowiedniejsze, jak powiedziałem-nie wiem co się stanie z akrylem pod ich wpływem, poczekaj, może ktoś się wypowie kto to robił.
Jaka gąbka-florystyczna?
Pozdrawiam
Z wrzątkiem i perhydrolem bym uważał tak samo jak z alkoholem
Penguin
Posty: 16
Rejestracja: pn 01 lip, 2019

śr 17 lip, 2019

Cytat ze sklepu anthillshop:
Pamiętajmy by do mycia produktów akrylowych NIE stosować preparatów zawierających alkohol a także zapór z talkoholu, gdyż reakcje jakie zachodzą w kontakcie z alkoholem mogą doprowadzić do zżółknięcia a czasem do pęknięcia akrylu.

Do czyszczenia akrylu i bariery talkowej najlepiej używać benzyny ekstrakcyjnej.
W sklepie z chemią/farbami 0.5l benzyny ekstrakcyjnej kosztuje około 5 zł.
Przechwytywanie.PNG
ala1206
Posty: 11
Rejestracja: sob 31 mar, 2018

śr 17 lip, 2019

slodkie_ciacho pisze: ndz 14 lip, 2019 Witam.
Wpuściłaś samotną królową do formikarium tak? Jeżeli tak to pewnie dlatego zdechła, a co za tym idzie nie trzeba odkażać.
Bardziej bym się martwił jak go wyczyścić żeby go nie uszkodzić... Spirytus, woda utleniona, wrzątek, środki typu perhydrol. Pierwsze dwa wydają mi się być najodpowiedniejsze, jak powiedziałem-nie wiem co się stanie z akrylem pod ich wpływem, poczekaj, może ktoś się wypowie kto to robił.
Jaka gąbka-florystyczna?
Pozdrawiam
nie nie wpuściłam jej samej, miała 100 innych robotnic, które jednego dnia zmarły praktycznie wszystkie na raz, nie wyjaśnione dlaczego, raczej nie jestem początkująca, więc nie robię wielkich błędów ;)
ODPOWIEDZ