Myrmica rubra - dwie królowe

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

ndz 29 wrz, 2019

Dzień dobry. To kolejne moje pytanie na temat myrmica rubra. Czy można wpuścić dwie królowe pochodzące z różnych rójek do jednej próbówki? Czy zagryzą się czy będą współżyć?
Ostatnio zmieniony wt 08 paź, 2019 przez ANTek mrówczarz, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pn 30 wrz, 2019

Ghhhrrr... Rzyć to takie coś zwykle z tyłu :roll:

Musisz spróbować. Jak spróbujesz to napisz.

Z moich obserwacji wynikało Myrmice łatwiej przyjmują dodatkową królową ze swojego gniazda,
Ale z drugiego też się udało.

Odniosłem także wrażenie że łatwiej mi było połączyć królowe jeśli obydwie były w nowym środowisku.
Jak do zadomowionej w próbówce królowej dołączyłem świeżo złapaną to ta zadomowiona była bardzo agresywna.

Ktoś ma może jakieś inne obserwacje ?
Bo to dość ciekawy temat i jeden przypadek wiosny nie czyni.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 04 paź, 2019

ANTek mrówczarz pisze: ndz 29 wrz, 2019 Dzień dobry. To kolejne moje pytanie na temat myrmica rubra. Czy można wpuścić dwie królowe pochodzące z różnych rójek do jednej próbówki? Czy zagryzą się czy będą współrzyć?
Awatar użytkownika
AntKeeper.pl
Posty: 136
Rejestracja: ndz 28 paź, 2018
Kontakt:

pn 07 paź, 2019

Jeżeli obie to Myrmica rubra, to bardzo duże prawdopodobieństwo że obejdzie się bez agresji. Zawsze możesz trochę obniżyć temperaturę przy łączeniu.
Awatar użytkownika
Klimczex
Posty: 10
Rejestracja: czw 17 paź, 2019
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

sob 19 paź, 2019

Myrmica rubra to gatunek który posiada najczęściej wiele królowych reprodukcyjnych w gnieździe. Pod warunkiem, że obie królowe to Myrmica rubra (a da się to określić na 100% tylko pod mikroskopem) to z połączeniem samotnych królowych nie będzie problemu. Łączenie przez lodówke powinno przynieść zadowalające rezultaty.
ODPOWIEDZ