Mikro Gniazda?

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

czw 09 sty, 2020

Witam, aktualnie zimuje swoje mrówki. Zastanawiam się nad małą zmianą u samotnej królowej myrmica rubra. Chciałbym wykonać dla niej mikro gniazdo z malutką arenką. Rozmiar gniazda to ok. 2x3cm a arenki 5x5cm. Chcę to zrobić, ponieważ w arenie łatwiej karmić i sprzątać. Czy to dobry pomysł i czy nie powoduje to problemów w rozwoju?
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pt 10 sty, 2020

ANTek mrówczarz pisze: czw 09 sty, 2020 Witam, aktualnie zimuje swoje mrówki. Zastanawiam się nad małą zmianą u samotnej królowej myrmica rubra. Chciałbym wykonać dla niej mikro gniazdo z malutką arenką. Rozmiar gniazda to ok. 2x3cm a arenki 5x5cm. Chcę to zrobić, ponieważ w arenie łatwiej karmić i sprzątać. Czy to dobry pomysł i czy nie powoduje to problemów w rozwoju?
Problemów w rozwoju bym się nie spodziewał. Z tym że:

mikrogniazda: próbowałem, nie jestem zwolennikiem. główne mankamenty w porównaniu do probówki to: widać zawsze gorzej, większe problemy z nawadnianiem (trzeba bardziej pilnować, łatwiej trącić), trudniej toto ogrzać, tzn w probówce można łatwo ułożyć kabelek aby nie przegrzać, nie zaparować itp. To na podstawie 3d, ale uważam że z innymi typami będzie podobnie. Druga wada to po pojawieniu się mrówek, nie wiem czemu, ale zalepiały mi szybkę czym się tylko dało zawsze.
Na dziś nie widzę zalet. Odradzam.

mikroareny: to fajne rozwiązanie (probówka+mikroarena) dla gatunków półklasztornych. Tj. zestaw probówka + królowa która robi sobie wypady, np. Manica rubida. Myrmica rubra niby jest klasztorna(np. atlas) lub pół-klasztorna(np. wiki) (różne wersje spotkałem). Z obserwacji wygląda mi bardziej jednak na klasztorną, Rzadko wychodzi z waty. Miałbym nawet obawy na ile będzie zainteresowana zwiedzać taką arenę. Dwie odchowane do tej pory do czasu pierwszych mrówek raczej by nie wyszły. Parę razy zainteresowały się miodem i tyle. Nie częściej niż L.niger po przejściach który miał jakiś problem z wystartowaniem. Dla samotnej królowej Myrmica, nie widzę sensu. Jak się pojawią pierwsze mrówki tak. Wg. mnie Myrmice to jedne z największych brudasów jakie spotkałem, ale to wynika z koczowniczego trybu bytowania. Chyba tylko Messory je przebijają, choć te łatwiej wychować.
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 10 sty, 2020

Ja mam coś takiego,

Mała arena, łącznik 3d do tego mikro arena. Jakbyś szukał to mam kilka sztuk chyba jeszcze na sprzedaż

z plusów dla mnie zawsze jest lepiej jak jest arena bo łatwiej karmić
Załączniki
IMG_20200110_171742.jpg
Bodzio
Posty: 80
Rejestracja: czw 25 lip, 2019

sob 11 sty, 2020

srebrny pisze: pt 10 sty, 2020 Ja mam coś takiego,

Mała arena, łącznik 3d do tego mikro arena. Jakbyś szukał to mam kilka sztuk chyba jeszcze na sprzedaż

z plusów dla mnie zawsze jest lepiej jak jest arena bo łatwiej karmić

Gdzie takie cuda można kupić :D :wink:
mrufki
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

sob 11 sty, 2020

Bodzio pisze: sob 11 sty, 2020
srebrny pisze: pt 10 sty, 2020 Ja mam coś takiego,

Mała arena, łącznik 3d do tego mikro arena. Jakbyś szukał to mam kilka sztuk chyba jeszcze na sprzedaż

z plusów dla mnie zawsze jest lepiej jak jest arena bo łatwiej karmić

Gdzie takie cuda można kupić :D :wink:
Ja sklep uruchamiam - mam chyba jeszcze jeden zestaw arena i gniazdo więcej sztuk będzie dostępne dopiero pod koniec stycznia. Odezwij się na PW to podam link
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 17 sty, 2020

Obrazek
Obrazek
Podsyłam zdjęcia z wykonanego gniazda.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 17 sty, 2020

Ostatnie pytanie. Zauważyłem, że w Formicopedi są skrypty otwierające miniaturki. Próbowałem za ich pomocą podesłać zdjęcia ale to nie wychodziło. Pojawiał się natomiast komunikat ,,Sprawdź adres URL''. Ponawiałem próby aż w końcu skorzystałem z skryptu na stronie Zapodaj.pl . Czy ktoś wie jak to zrobić, gdyż wiem, że zapewne działa to lepiej jeżeli robię to przez forum.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pt 17 sty, 2020

Klikasz w odpowiedź, na dole załączniki i dodaj załącznik, wybiera i trzeba poczekać aż zielony pasek przeleci że wgrało - wtedy pojawia się przycisk wstaw w tekst i powinno zadziałać
Zrzut ekranu z 2020-01-17 16-22-00.png
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 17 sty, 2020

Dzięki wielkie za odpowiedzi w tym temacie! :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pt 06 mar, 2020

Witam.
Wiecie jak wygląda moje mikro gniazdo.
Mam pytanie:
1. Czemu królowa przesiaduje w strefie górnej. Gniazdo ma 1 cm głębokości. Nawadniać je tak, że cały czas woda znajduje się lekko skroplona na szybce. Jednak mrówka siedzi blisko tej szybki ze skroploną wodą. Co mam o tym sądzić?
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pn 09 mar, 2020

Dobrze by było żeby się jednak nie skraplała. Max to taka mgiełka.
Jeśli się skrapla to: albo za dużo wody, albo za dużo grzania, albo za mało wentylacji, albo mix tych warunków.
Nie do końca czuję co masz na myśli pisząc że siedzi w górnej strefie, ale:
mrówki siedzą tam gdzie im najlepiej, najwygodniej. Jeśli siedzi na górze przy wodzie to pewnie chce być blisko wody, albo coś podobnego. Jak się nie będzie skraplac to będzie siedzieć przy kanalikach nawadniajacych. Tak jak siedzą przy wacie.
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pn 09 mar, 2020

Witam.
Mam też jeszcze jedno pytanie. W czwartek zaglądnąłem do próbówki i zobaczyłem jajo jakby przyklejone do plexy. Potem nie widziałem go w ogóle a w sobotę zauważyłem aż trzy przyklejone do plexy. Dziś znów ich nie widzę. Nie wiem czy królowa je zjada czy po prostu dobrze chowa.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

pn 09 mar, 2020

ANTek mrówczarz pisze: pn 09 mar, 2020 Witam.
Mam też jeszcze jedno pytanie. W czwartek zaglądnąłem do próbówki i zobaczyłem jajo jakby przyklejone do plexy. Potem nie widziałem go w ogóle a w sobotę zauważyłem aż trzy przyklejone do plexy. Dziś znów ich nie widzę. Nie wiem czy królowa je zjada czy po prostu dobrze chowa.
U mnie królowa jaja chowała w nadszarpaną watę w probówce
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

pn 09 mar, 2020

Witam.
Jednak teraz mieszka w gnieździe z ytongu i raczej waty tam nie ma. Nie wiem czy mam ich szukać czy zaufać, że tam są.
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
ODPOWIEDZ