Lasius Flavus - nietypowe zachowania

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Divisio23
Posty: 2
Rejestracja: sob 25 sty, 2020

sob 25 sty, 2020

Cześć.

To jedna z moich pierwszych kolonii. Mrówki z probówki przeniosłem do areny z gniazdem. W momencie przesiedlenia, w probówce, było około 35 robotnic. Przejście zajęło im cały dzień. Królowa z jedną robotnicą zabunkrowała się w najgłębszej i najwilgotniejszej komorze. Pozostałe siedziały w kupie zaraz przy wyjściu z gniazda. Przez około dwa dni część robotnic chodziła grupami do królowej, kręciły się tam chwilę i wracały do swojego miejsca. Wczoraj w nocy zaczęły się powolutku przenosić do królowej. Teraz już siedzą wszystkie razem. Podczas karmienia, zauważyłem że dwie mrówy ze sobą walczą. No i w tym momencie oglądam, jak jedna jest właśnie jedzona. :( Totalnie nie rozumiem tych zachowań. Na arenie jest stale dostęp do wody i pożywienia. Czemu wydarzył się tutaj akt kanibalizmu?
Ostatnio zmieniony sob 25 sty, 2020 przez Divisio23, łącznie zmieniany 1 raz.
ANTek mrówczarz
Posty: 306
Rejestracja: pt 27 wrz, 2019

sob 25 sty, 2020

Divisio23 pisze: sob 25 sty, 2020 kanibalizmum?
*kanibalizmu

Witam.
Co do kanibalizmu nie mam pojęcia.
Natomiast z przesiedleniem może być taki problem, że jest za wilgotno. Wiem, że królowa potrafi pracować przy dużej wilgotności ale robotnice, możliwe, że się po prostu przewietrzają. Od kiedy złączyły się w grupę wilgotność, się prawdopodobnie ustabilizowała. Spróbuj eksperymentować z wilgotnością, tak aby mrówki nie chodziły za często do poidełka, oraz aby nie siedziały przy wyjściu.
Powodzenia! :D
Kolonie:
Dolyrichoderus Quadripunctatus
Manica Rubida
Lasius Niger
Messor Barbarus
2x Themnothorax sp.

Byłe kolonnie:
Lasius Flavus
Myrmica rubra

Inne:
Doświadczenie - 4lata :wink:
Lubię: film, fotografię i myrmekologię oczywiście. :pstryk:
Divisio23
Posty: 2
Rejestracja: sob 25 sty, 2020

sob 25 sty, 2020

Raczej kanibalizm. Mrówka jest ewidentnie rozczłonkowana. Resztki zostały wyniesione na arenę. Przed chwilą wydawało mi się, że kolejne ze sobą walczą, ale mam wrażenie, że albo się karmią nawzajem, albo wymieniają informacjami. Wszystko chyba idzie w dobrym kierunku. ^^
ODPOWIEDZ