Jak podebrać poczwarki?

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pt 29 maja, 2020

Witam.
Może ktoś podać sposób na podebranie poczwarek Nigerkom z naturalnego środowiska bez większych szkód na dzikiej koloni?
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

pt 29 maja, 2020

Gonwienko pisze: pt 29 maja, 2020 Witam.
Może ktoś podać sposób na podebranie poczwarek Nigerkom z naturalnego środowiska bez większych szkód na dzikiej koloni?
Ja bym wykonał exhaustor i nim bym wciągał :D
L. cf. niger
F. fusca
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pt 29 maja, 2020

Karol Be pisze: pt 29 maja, 2020
Gonwienko pisze: pt 29 maja, 2020 Witam.
Może ktoś podać sposób na podebranie poczwarek Nigerkom z naturalnego środowiska bez większych szkód na dzikiej koloni?
Ja bym wykonał exhaustor i nim bym wciągał :D
A jest jakiś sposób na sprawienie, że mrówki wyciągną poczwarki jakoś? Nie chce im nic rozkopywać.
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

pt 29 maja, 2020

Gonwienko pisze: pt 29 maja, 2020 A jest jakiś sposób na sprawienie, że mrówki wyciągną poczwarki jakoś? Nie chce im nic rozkopywać.
Tego niestety niewiem, musiałbyś pozekać aż inni Ci odpowiedzą na to pytanie. Ja nie raz miałem na tyle szczęścia że w lato mrówki same wynosiły poczwarki z gniazda najprawdopodobniej po to żeby je wygrzać na słońcu.
L. cf. niger
F. fusca
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

pt 29 maja, 2020

Mój post dotyczy głownie nigerek, co do innych mrówek nie mam opinii

To zależy gdzie jest mrowisko i czy jest ciepło
Jeśli mrowisko jest w ziemi to raczej ciężko znaleźć
Jeśli mrowisko ma spory kopiec to w ciepły dzień poczwarki są u samej góry bardzo często i wtedy wystarczy delikatnie rozkopać
Jeśli mrowisko jest pod kamieniem to w ciepły dzień wystarczy podnieść kamień, są wtedy duże szanse że odsłoni się poczwarki
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
Gonwienko
Posty: 219
Rejestracja: pt 15 maja, 2020

pt 29 maja, 2020

Tlaloc pisze: pt 29 maja, 2020 Mój post dotyczy głownie nigerek, co do innych mrówek nie mam opinii

To zależy gdzie jest mrowisko i czy jest ciepło
Jeśli mrowisko jest w ziemi to raczej ciężko znaleźć
Jeśli mrowisko ma spory kopiec to w ciepły dzień poczwarki są u samej góry bardzo często i wtedy wystarczy delikatnie rozkopać
Jeśli mrowisko jest pod kamieniem to w ciepły dzień wystarczy podnieść kamień, są wtedy duże szanse że odsłoni się poczwarki
Dziękuje :D Niestety Nigerki niedaleko domu mają pod ziemią gniazda :cry:
Nie ma rzeczy niemożliwych, są one tylko bardzo trudne. :sun:
Kolonie:
Lasius Niger
Leptothorax acervocum
Tetramorium Caespitum


Byłe Kolonie:
Lasius Flavus
Tlaloc
Posty: 464
Rejestracja: wt 20 sie, 2019

ndz 31 maja, 2020

Poczwarki można podebrać kładąc na ziemi w pobliżu gniazda na przykład płytkę ceramiczną, po jakimś czasie w słoneczny dzień, mrówki będą pod nią wygrzewać poczwarki. Gorzej jest z gatunkami nadrzewnymi.
Rada z innego forum właśnie znaleziona przez przypadek
Dziękuję autorowi jeśli to kiedyś przeczyta :)

Możesz spróbować
Ale ogólnie doradzam po prostu cierpliwość
Moje nigerki praktycznie od października / listopada do teraz nie miały nowych robotnic
Dopiero od 2-3 tygodni są nowe jajeczka i larwy, więc robotnice to kwestia czasu
Najpierw stagnacja, potem zimowanie, potem kiepska pogoda wiosenna
Wszystko ma znaczenie a pewnie mrówki to czują :)
W niebie:
Lasius niger
Lasius flavus
Chthonolasius sp.
Formica cinerea
Myrmica spp.
Leptothorax acervorum

U mnie:
Formica fusca
Crematogaster scutellaris
Camponotus nicobarensis
Camponotus japonicus
olaf
Posty: 189
Rejestracja: wt 10 wrz, 2019

pn 01 cze, 2020

Tlaloc pisze: ndz 31 maja, 2020
Poczwarki można podebrać kładąc na ziemi w pobliżu gniazda na przykład płytkę ceramiczną, po jakimś czasie w słoneczny dzień, mrówki będą pod nią wygrzewać poczwarki. Gorzej jest z gatunkami nadrzewnymi.
Rada z innego forum właśnie znaleziona przez przypadek
Dziękuję autorowi jeśli to kiedyś przeczyta :)

Możesz spróbować
Ale ogólnie doradzam po prostu cierpliwość
Moje nigerki praktycznie od października / listopada do teraz nie miały nowych robotnic
Dopiero od 2-3 tygodni są nowe jajeczka i larwy, więc robotnice to kwestia czasu
Najpierw stagnacja, potem zimowanie, potem kiepska pogoda wiosenna
Wszystko ma znaczenie a pewnie mrówki to czują :)
To z płytką ceramiczną działa. Choć ja mam w strategicznych miejscach kamienie porozkładane :D Też działa a wygląda jakoś naturalniej. Właśnie dobrze że mi przypomnieliście muszę przy jednym gnieździe wyłożyć.

A w zasadzie to chciałem napisać że nie wiem w jaki sposób ale mam wrażenie że mrówki wyczuwają pogodę na zewnątrz.
Zwykle w hodowli zwracamy uwagę na temperaturę. Miałem kiedyś taki plan żeby mrówkom poprzestawiać zimę z latem.
Żeby w czasie wakacji zapakować do lodówki i się nie przejmować, a w zimowe wieczory cieszyć się obserwacjami, ale jakoś to tak nie działa.
Na razie jestem prawie pewien że w grę wchodzi też doświetlenie areny, nie mam pewności czy musi być słoneczne, czy zwykła żarówka by wystarczyła.
I możliwe że jeszcze jakieś inne czynniki o których nie wiemy
ODPOWIEDZ