Jak Zahibernować samotną królową Solenopsis Fugax

To jest forum o mrówkach występujących w Polsce

Moderatorzy: slodkie_ciacho, Moderatorzy

KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

pn 31 sie, 2020

Witam :D U mojej Samotnej Królowej zauważyłem jendą rzecz: siedzi w swoim "Pokoju Królewskim" i się nie rusza co (według mnie) sugeruje że królowa nie chce marnować zapasów w odwłoku(nie zaczeła czerwieć) więc posłucham się jej i od jutra chciałbym zacząć proces hibernacji tylko...nie wiem jak to zrobić
Nie mogę zrobić tak jak to pokazuje Mati&Mrówki bo u mnie najzimniej to 20C
Chciałbym sie zapytać jak wy robicie hibernacje i jak mam ją zrobić? czy są inne opcje?
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

pn 31 sie, 2020

KotLuminos pisze: pn 31 sie, 2020 Witam :D U mojej Samotnej Królowej zauważyłem jendą rzecz: siedzi w swoim "Pokoju Królewskim" i się nie rusza co (według mnie) sugeruje że królowa nie chce marnować zapasów w odwłoku(nie zaczeła czerwieć) więc posłucham się jej i od jutra chciałbym zacząć proces hibernacji tylko...nie wiem jak to zrobić
Nie mogę zrobić tak jak to pokazuje Mati&Mrówki bo u mnie najzimniej to 20C
Chciałbym sie zapytać jak wy robicie hibernacje i jak mam ją zrobić? czy są inne opcje?
Jest końcówka sierpnia a ty chcesz ją już hibernować :o? Zaburzysz jej zegar biologiczny. poczekaj conajmniej do października, chociaż ja bym czekał do grudnia. A nie masz piwnicy albo strychu na którym będzie zimniej? Wiesz że temperaturę powinieneś zmieniać stopniowo nie? Z 25 do 22 do 19 i tak do 7 i tak do lodówkowej temperatury czyli 3 stopnie Celsjusza mniej więcej. Na kanale srebrnego Mrówki w twoim domu masz podcast o hibernacji. Polecam obejrzeć. W pewnym momencie srebrny wapomina o tym że on swoje mrówki hibernuje w kanale naprawczym co nie jest według mnie takie głupie. Tylko na zewnątrz musi być zimno i trzeba mrówki dobrze czymś owinąć :).
L. cf. niger
F. fusca
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

pn 31 sie, 2020

Rozumiem Dziękuje :D
Mam piwnice :D
Z przyjemnością poczekam do października :D może złoży 1-2 jajka
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

śr 02 wrz, 2020

Witam :D
A czy będzie można zahibernować w taki sposób że w ciepły dzień(24,25C) owinę gniazdo ziemne folią aluminiową i dam do lodówki? W tedy powinna się zmiejszać samą temperatura do temperatury w lodówce
Karol Be
Posty: 359
Rejestracja: pn 15 lip, 2019

śr 02 wrz, 2020

KotLuminos pisze: śr 02 wrz, 2020 W tedy powinna się zmiejszać samą temperatura do temperatury w lodówce
Nie wiem czy temperatura w ten sposób nie będzie spadać zbyt szybko. Tak teraz pamiętam że srebrny w którymś ze swoich filmów bądź napisał w komentarzu że gdy odhibernowywał swoje mrówki to na na początek wyją je z kanału naprawczego (gdzie były zimowane) i wystawił je w nocy na balkon i tam do rana temperatura wzrastała aż do temeratury pokojowej. W twoim przypadku możemy zrobić na odwrót. To znaczy na czas hibernacji zanim włożymy je do lodówki wystawiamy w ciągu w miarę ciepłego dnia na balkon i tam do nocy temperatura spadnie powiedzmy do 10 stopni Celsjusza. I w nocy zabieramy mrówki z balkonu do lodówki gdzie tą ustawiamy na najwyższą temp (czyli zazwyczaj jest to 7 stopni), i co godzinę zmniejszyły aż do temperatury hibernacyjnej (ok. 3 stopnie). Tak ja sobie to wymyśliłem :D.
Ale się rospisałem...mam nadzieje że da się coś z tego zrozumieć hahaha :lol:.

Pozdrawiam.

// @srebrny - sorki miasiałem poprawić swój nick :D
L. cf. niger
F. fusca
KotLuminos
Posty: 201
Rejestracja: sob 16 lut, 2019

śr 02 wrz, 2020

Witam :D Super że się rozpisałeś :D(Wiem teraz O co chodzi)
Z Balkonem ok ale bym musiał zrobić jakąś obudowę podtrzymują(gdyż zdążą na się mocne wiatry)
Niestety niemoge w mojej lodowce regulować temperatury Ale jest stałe 5C :D
Awatar użytkownika
srebrny
Posty: 1191
Rejestracja: śr 16 lip, 2014
Kontakt:

śr 16 wrz, 2020

Podrzucam link do wspomnianego podcastu,

https://mwtd.pl/mwtd1-02-hibernacja-mrówek/



Bardzo szybka zmiana temperatury może zaszkodzić mrówką
ODPOWIEDZ